V1  İlköğretim 2. sınıfta okuyan Atalay; annesi tarafından terkedilmiş ve Sosyal Hizmetler Atalay’ı  çocuk esirgeme kurumuna yerleştirmiştir.Atalay, bunun üzerine konuşmamaya başlamış ve okulda arkadaşları onu ne kadar hırpalarsa hırpalasın tepki vermemiştir.Öğretmeni uzun gözlemleri sonucu Atalay’ın  anti sosyal durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini fark etmiştir.Bu durumda öğretmeni Atalay için nasıl bir çözüm üretebilir? Mehtap TURAN

Olay anının çözümü:Öğretmeni okul içinde Atalay’ı korumuş ve okul dışında da onu bir Psikiatrist’e götürüp sorununu çözmeye çalışmıştır.

Önerilen çözüm:Öğretmeni Atalay’ı alıp birebir eğitebilir ve bazen onu yanına alıp,evde beraber aktiviteler yaptırarak Atalay’ı sosyalleştirip, tekrar konuşmasını sağlayabilir.

 C1-  Esirgeme kurumu direk çocuk isteyen bir aile ile irtibata geçip ona yeni bir aile bulup onun  bu sorununu çözme yoluna gidebilir.(Serdar ERDOĞAN)

 

V2  Meltem öğretmen dersteyken müdür yardımcısı elinde sopayla,kapıyı çalmadan sinirli bir şekilde sınıfa girip, dersi bölerek, sınıftan bir öğrenciyi tartaklar.Bu duruma çok sinirlenen Meltem öğretmen ne yapmalıdır?  Mehtap TURAN

Olay anının çözümü:Meltem öğretmen sınıfta müdür yardımcısına bağırır ve öğrencilerin önünde tartışmaya başlarlar.Daha sonra da ikisi beraber müdüre giderler.

Önerilen çözüm:Bu durumda öğretmen müdür yardımcısını dışarı çağırarak yaptığı davranışın yanlış olduğunu, bir daha dersteyken bu şekilde dersi bölmemesi gerektiğini söylemeli.Ardından sınıfa giderek tartaklanan öğrenciye müdür yardımcısının sinirli olduğunu söyleyip, üzülmemesini söyleyerek öğrenciyi sakinleştirebilir.

1- Öğrencilere okulun disiplini için bunun gerekli olduğunu söyler,ders çıkışı gidip müdür yardımcısına davranışının yanlış olduğunu bildirir.Öğrenci önünde idarecinin davranışı eleştirilemez.(Alev ÜSTÜN)

 

V3  Lisede okuyan Cihan devamsızlık yapan bir öğrencidir.Cihan her seferinde idareden yoklama fişi çalarak, öğretmenlerinin imzalarını taklit etmektedir.Böylelikle rahat bir şekilde devamsızlık yapabilmekteydi.Ancak bir gün bu durum idare tarafından fark edilmiştir.Bunun üzerine okul idaresi ve öğretmenleri Cihan hakkında nasıl bir çözüm üretmelidir? Mehtap TURAN

Olay anının çözümü:Müdür yardımcısı sınıfa girerek sınıftaki herkesi azarlayıp, bunu yapanı bulduklarını söyleyip, okuldan Cihan’ı uzaklaştırmışlardır.

Önerilen çözüm:Öğrenci sadece uyarı cezası almalı, daha sonrasında bir defa daha tekrarlarsa disiplin kuruluna sevk edilmelidir.

1-       Okul yönetimine düşen görev yoklama kağıtları vb. evrakları kontrol altında tutmaktır. Daha sonra bu öğrenci için gerekli cezai işlem yapılmalıdır.(Veysi KIZMAZ)

2-       Bütün öğretmenlere teşhir edilmelidir. Bu öğrenci okuldaki bütün öğretmenler tarafından bilindiği için artık böyle bir şey yapamaz. Ailesine haber verilip disiplin kuruluna sevk edilmelidir.(Nil ERTEKİN)

 

V4  Köy okuluna aşı yapmak için giden sağlık ekibi bir öğrenci aşı yaptırmaktan korkup direnince sağlık memurları öğretmenden yardım istemiş fakat öğretmen öğrencinin kıyafetinin pis olmasını bahane ederek “bu pis çocuğu tutamam” demiştir.Bu durumda;öğretmenin öğrencilerinin yanında böyle bir tepkide bulunması ne kadar doğru,bu öğretmen öğrencilerden böyle bir psikolojiyle nasıl verim alabilir?      Mehtap TURAN                                    

Olay anının çözümü:Öğretmenin bu tavrı karşısında sinirlenen sağlık memurları öğretmeni müdüre şikayet ederler ve müdür de sağlık memurlarına öğretmenin daha yeni geldiğini ve zamanla alışacağını söyleyerek bu konunun orada kalmasını dile getirir.

Önerilen çözüm:Müdür bu durumda öğretmeni çağırarak böyle yapması durumunda çocukların özgüvenlerinin sarsılabileceği ve çocukların öğretmene ısınamayacağını ve onu sevmeyecekleri için derste de başarılarının düşeceğini söyleyebilir.Öğretmen de sınıfa giderek öğrenciden özür dileyip sonrasında daha duyarlı davranabilir.

1-       Öğrencinin ailesinin durumu öğrenilmeli eksiklikleri için yardımcı olmalı ve çocuğun bakımı yaptırılmalıdır. Ayrıca çocuğun ezikliği giderilmelidir. (Resul AYAZ)

2-       Öğretmenin çocukların önünde öğrenciye böyle bir şey söylemesi hatalıdır. Sonra çocukla tek başına görüşüp elbiselerinin yıkanması gerektiği söylenmelidir. Aksi taktirde öğrenci okuldan soğur.(Bedir ERMANOĞLU)

3-       Öğretmenin yaptığı yanlış ellerini yıkayabilir. Böyle bir öğretmenden eğitici olamaz. Öğretmen öğrenciyi rencide etmeden onu uyarmalı gerekirse ailesine haber vermelidir.(Alev ÜSTÜN)

V5  Bir ilköğretim okulunda görev yapan öğretmen hiç tahmin etmediği bir durumla karşı karşıya kalır. Buradaki söz konusu durum, bali bağımlısı olan erkek öğrencilerin,kız arkadaşlarına da bali kullanmaları konusunda baskı yaparak onları tehdit etmeleridir. Kız öğrencilerde bu durumu sınıf öğretmenlerine ileterek çok korktuklarını bildirip yardım istemektedirler. Çocukların korkulu bakışları altında şaşkına dönen öğretmen bu durumda ne yapabilir? ?      Mehtap TURAN                                   

Olay anının çözümü:Öğretmen durumu okul idaresine bildirir ve çocuklar disiplin kuruluna sevk edilir.

Önerilen çözüm: Bu durumda öğretmen kızlara korkmamaları gerektiğini söyleyip,okul idaresini bu olaydan haberdar etmeleri gerektiğini belirtmelidir.

1-       Çocuğun durumu hemen okul idaresine ve ailesine bildirilmelidir. Öğrenci tedavi için bir yere götürülmelidir. (Erhan KILINÇ)

2-       Baskı yapan öğrencilerin isimlerini alır. Bu isimleri idareye bildirir ve ailelerini çağırıp,böyle bir durum olduğunu açıklayıp,çocukları tedavi için gerekli kuruma göndermelidirler. (Nil ERTEKİN)

3-       Çocuk bir psikiyatra götürülmelidir ve bu alışkanlığı giderilmeye  çalışılmalıdır.(Bedir ERMANOĞLU)