V1 İlkokul 5,sınıf olup bulunduğu okulda nöbet günü kendisinde olan öğretmen o gün okulda herhangi bir olayın olmaması için koridorları kontrol eder  ancak bu sırada öğrenciler arsında merdivenlerde bir tartışma çıkar ve 5. sınıf öğrencisi olan bir öğrenci bir kızı bıçaklar  kız hastaneye kaldırılır. bu  olayda öğretmen o gün nöbetçi olduğundan öğretmene soruşturma açılır.

C1Bu gibi olayları olmaması için okul yönetimi ayda iki veya üç kere olmak üzere belirli gün veya zaman seçmeden okulda genel bir arama yapılmalı.

Sınıfın çözümü

Çocuğun çalışma sisteminde neden kötü not aldığı araştırılır. Aynı zamanda öğrencilere yetenekleri doğrultusunda gerekirse mesleki eğitim verilmelidir.

                                                                                                           Veysi KIZMAZ

V2 10dakika tenefüs arasında lisede okuyan bir grup öğrenci aralarında şakalaşırken Mehmet , Ali ve Ahmet okulun 3. katında Murat ı bacaklarından tutup pencereden aşağı doğru sarkıtırlar bu sırada Fizik öğretmeni olan Aynur öğretmen içeri girer ve bu manzara karşısında şok olur ve bunu yapan öğrencileri tekme tokat döverek sınıftan atar Murat ise bu sırada bayılır.

C2 Bu olayda Fizik öğretmeni öğrencilerle konuşup yaptıklarının yanlış ve tehlikeli olduğunu anlatıp olayın tekrarında ise öğrencilerin okuldan atılacağını bununda gelecek hayatlarında sorun olacağını anlatmalıdır.

Sınıfın çözümü

Öğretmenin öğrencileri bu şekilde dövmesi olumlu bir davranış olmamakla birlikte öğrencileri sadece uyarabilir  ve durumu okul idaresine bildirir.ayrıca camların etrafına korkuluk yaptırılır.

Böyle bir durum ölümle sonuçlanabileceği için öğrenciler cezalandırılmalıdır.

                                                                                                 Bedir ERMANOĞLU
V3 Mustafa karnesinde sadece müzik ve resim dersini geçtiğini   diğer derslerden kaldığını görür. Babasının kendisini çok kötü döveceğini düşünür ve karnesini eve götürmek yerine son zamanlarda okulları saran karne değiştiren bir gruba para verip karnesini değiştirir ve ailesine gösterir. Ancak 10 gün sonra gerçek ortaya çıkar ve Mustafa evden kaçar.

C3 Burada yapılması gereken karneler dağıtılmadan önce aileyi uyarmak ve çocuğa yaklaşım tarzlarında olumsuz sonuçlar doğmaması için dikkat edilmesi gerektiği söylenmelidir.

Sınıfın çözümü

Öğrenci bir uzman yardımıyla bu hareketlerinin tekrarlanmaması için rehabilite edilmeli                                                                     Resul AYAZ

V4Ayşe okulda düzenli gitmesine rağmen zihinsel gelişiminden dolayı bir türlü okuma yazmayı öğrenemez. Öğretmen ailesini çağırır ve onlara Ayşe’nin başarısızlığından dolayı sınıf tekrarı yaptıracağını söyler ancak aile bunu kabul etmez bunun yanı sıra surunun çocukta değil öğretmenin kendisinde olduğunu söyleyerek çocuklarının başarısızlığını kabullenmezler.

C4Öğretmen burada aileye genel başarıyı gösterip sorunun öğrencinin öğrenme güçlüğünde olduğunu aileyi ikna etmeye çalışır.Eğer çocuk gelecek senede başarısız olursa bu çocuğun bu sorunları yaşayan öğrencilerin eğitildiği ve masrafları devlet tarafından karşılandığı özel kurumlara başvurulması gerektiğini bunun çocuğun ileriki hayatı için önemli olduğunu belirtmelidir.

Sınıfın çözümü

Böyle bir durumda çocuğun zeka durumu çeşitli testlerle öğrenilir. Bu resmi mercilerce onaylatılıp ailesine ve okul idaresine çocuğun durumu iletilir.    Nil ERTEKİN

 

V5 Taşımalı bir okulda öğrenci sayısına göre öğlen kumanya dağıtılmaktadır. Kumanya dağıtımı sırasında belirlenen birkaç öğrenci her seferinde hakkından fazlasını almakta ve bunun sonucun da bazı öğrenciler aç kalmaktadır.

C5 Bu öğrenciler ile kunuşulup eğer haklarında fazlasını alırlarsa diğer arkadaşlarının aç kalacağı anlatılmalı ve bu olayın bir gün kendi başlarına da gelebileceği belirtilmelidir.

Sınıfın çözümü

Okul idaresi bu duruma el atmalıdır. Gerekli personeli sağlayarak bu dağıtımın düzenini sağlamalıdır.

                                                                                                          Alev ÜSTÜN

Örenciler belirlenir ve arkadaşlarının yanına götürülüp onların aç olduğu gösterilir ve sonrada bu davranışın kötü olduğu anlatılır.Eyer bir daha tekrarlanırsa onlara yemek verilmeyeceği anlatılır.

                                                                                                        Serdar ERDOĞAN