V1: Okuldayken hocamız sürekli öğrencilere ders anlattırır ve soru sorardı, cevap verilmediğinde ise öğrencileri sopayla döverdi. Sizce hoca dövmek yerine ne yapmalıydı?

C1 Öğrencileri derse karşı güdülemeli, onları aktif hale getirmeli ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirmelidir.Çünkü her şey ancak hoşgörü ve anlayış içinde sağlanabilir.Veysi YILDIZ

 

V2: Okuldayken bir hocamız her derse başlamadan önce güncel konulardan bahseder, öğrenciler onu can kulağıyla dinlerdi ve daha sonra derse geçerdi. Hocanın böyle yapmasındaki amacı nedir?

C2Hoca öğrencileri güdülemek, aktif hale getirmek için bunu yapmıştır. Veysi YILDIZ

 

 

V3: Öğretmenimiz sınıfta bazı öğrencilere daha yakın tavırlar sergileyip, bazılarını da sürekli azarlamakta ve kırmaktadır. Öğretmen neden böyle davranmaktadır?

C3Hoca tüm öğrencilere eşit mesafede olmalıdır. Hocanın bu davranışı öğrenciyi arkadaşlarından, hocadan ve dersten soğutur ve hatta psikolojisini bile bozabilir. Bu nedenle hoca böyle bir ayrımcılığı yapmamalıdır. Veysi YILDIZ

 

 

V4: Okuldayken hocamız dersi sürekli öğrencilere anlattırır, hiç ders anlatmazdı ve sınavlarda da çok zor sorular sorup hepimizi batırırdı. Sizce hoca niye böyle davranırdı?

C4Alan bilgisizliğinin yetersizliğinden veya psikolojisinden kaynaklanmaktadır. Veysi YILDIZ

 

 

V5: Bir arkadaşımız hem alışıp hem de okula giderdi ve bir gün yine derste yatarken, hoca onu uyandırıp, sopayla elini şişirdi. Sizce hoca bu durumda ne yapmalıydı?

C5Öğrenciye olayın nedenini sormalıydı. Çünkü hiçbir zaman hiç kimse yargısız infaz edilmemelidir. Veysi YILDIZ

 

 

V6: Okulda öğrencisini sigara içerken gören bir hocanın hemen gidip öğrenciyi dövmesi doğrumudur?

C6Hoca önce niçin sigara içtiğini sormalıdır, belki de öğrenci çeşitli sorunlar yaşıyordur. Daha sonra da neden sigara içmemesi gerektiğini anlatıp, öğrenciye gereken desteği sağlamalıdır.

Veysi YILDIZ

 

V7: Hocamız mükemmel ders anlatmasına rağmen bazı öğrenciler hiç dersi anlamaz ve devamlı kırık notlar alırlardı. Sizce hoca öğrencileri derse karşı nasıl motive edebilir?

C7Öğrencileri derse karşı motive etmeli ve güdülemelidir. Küçücük bir başarılarını bile taktir etmelidir. O zaman öğrencilerin başarılarında mutlaka pozitif bir etki yapacaktır. Veysi YILDIZ

 

 

V8: Sınıfta kavga eden iki kişiyi hemen dışarı atan bir hocanın davranışı sizce doğrumudur?

C8Kesinlikle bunu yapmaması gerekirdi, günümüzde öğrenciyi dışarı atmak ciddi bir suçtur. Öğrencilere kavganın nedenini sormalı, ona göre bir çözüm yolu aramalıydı. Veysi YILDIZ

 

 

V9: Sınıfta sürekli konuşup, dersi anlaşılmaz hale getiren bir öğrenciye karşı öğretmenin sert tavırlar sergilemesi sizce doğrumudur?

C9Öğrenciye neden böyle tavırlar sergilediği, bundaki amacının ne olduğu anlaşılmalıdır. Çünkü çocuk beklide çeşitli psikolojik , sosyolojik ve ailevi sorunlar yaşıyor olabilir. Veysi YILDIZ

 

 

V10: Hoca, öğrencisi kendisine saygısızlık yaptığı gerekçesiyle hemen öğrencisini  disipline vermiştir. Sizce öğretmen ilk olarak ne yapmalıydı?

C10Öğrenciyle konuşup, olayın nedenini dinlemelidir. Çünkü beklide öğrencinin bir sorunu vardır ve böyle bir olaya girişmeye mecbur kılmıştır. Veysi YILDIZ