V1 Lise birinci sınıfta müdür yardımcısı ile bir tartışma yaşanmıştı.Ben sınıf başkanıyken bir öğrencinin yoklamasında sorun çıktı. Öğrenci derse girdiği halde yok yazılmıştı.Öğrenci yoklama kağıdıyla oynama yapmıştı.Müdür yardımcının yanına gittik. Sizce müdür yardımcısı nasıl davranmalı? EROL ÖZLÜ

C1 .Müdür yardımcı oynamayı benim yaptığımı  varsayarak azarladı.

C2 Bence öncelikle ikimizle konuşarak bu olayı aydınlatmalı buna göre bir tavır takınmalıydı.Ayrıca derste var olan birini yok yazdığı  için burada hocanın da hatası olduğunu göz önünde bulundurmalıydı.

C3  Sınıf  içerisinde yaptığımız tartışma sonucu vardığımız ortak karar müdür yardımcısının yanlış bir tavır takındığı ancak yoklama kağıdının sınıf başkanının sorumluluğunda olduğundan başkanın daha dikkatli davranması gerektiğidir.

 

V2 Ortaokul birde sınıf başkanıyken ders boş olduğundan tahta önünde öğrencilerin sessiz olmasını sağlıyordum. Okula yeni gelen bir öğretmen nöbetçiydi. Sınıfa bir hışımla girdi.Sizce öğretmen bu durumda ne yapabilir? EROL ÖZLÜ

C1 Öğretmen sinirli bir şekilde içeri girip neden ayakta olduğumu sordu ve cevabımı beklemeden tokat attı.

C2 Bence öğretmenin cevabımı beklemesi gerekir ve buna göre hareket etmesi gerekirdi.gerçi sonrasında özür dileyerek bir nebze olsun hatasını telafi etti.

C3 Ortak kararımız eğitimde cezanın yeri olmadığı ayrıca iletişimin ne kadar önemli olduğu yönündedir.

 

V3 Üniversite de bir hocamız arkadaşımızın sınav kağıdını kaybetmişti. Siz hoca olsaydınız böyle bir durumda nasıl davranırdınız?  EROL ÖZLÜ

C1 Dersin hocası arkadaşımız ne olacağını sorduğunda pişkince sırıtarak büte gelirsin dedi.

C2 Bence bu öğretmen zaten kağıdı kaybettiği için hatalı üstüne de dalga geçer gibi davranması  hiçte hoş bir davranış değil.

C3 ortak kararımız hocanın sorumsuz davrandığı yönündedir. Bunun telafisi ise bizce bütünleme tarihinden önce arkadaşın tekrara bir sınava tabi tutulması gerektiğidir.

 

V4 Üniversite de bir hocamız (AYNI KİŞİ) bir sorusuna dört dörtlük cevap veren  bir öğrencinin bunu kopya çekerek yazabileceğini iddia ederek tekrardan bir sınava aldı. EROL ÖZLÜ

C1 Öğretmen tekrar sınavı yaptığı gibi gene arkadaşımız mükemmel bir cevap vermesine rağmen düşük bir puan verdi .

C2 Bence burada öğretmen pek de bir eğitimcinin davranması gerektiği gibi davranmıyor.Ayrıca öğrenci kopya çekmiş bile olsa yakalayamadığı için aldığı notu vermeliydi. Ayrıca burada örgenci hırsız gibi yargılanıyor.

C3 Ortak kararımıza göre bu öğretmen oldukça yetersiz bir eğitimci olup kendi psikolojik problemlerini örgencilere yansıtan ve örgencisine güvenmeyen bir öğretmendir.

 

V5 Lisede  okulun futbol takımına katılmadığımdan beden dersinin hocası beni sınıfta bırakmakla tehdit etti. EROL ÖZLÜ

C1  Öğretmen tehtid etti ancak beni sınıfta bırakmadı o zaman bünyesinde bulunduğum futbol takımının hocası ile görüştü ve sonunda beni anlayabildi.

C2 Bence bu tür etkinlikler örgenci isteğine bağlı olduğundan hiç antrenörümle görüşmeden bu şekilde davranmalıydı. Benim kararıma bağı olan bir durum için zorlaması eğitimcilere yakışmayan bir davranıştır.

C3 Sınıf içerisinde tartışmalarımızda iki görüş üzerinde oldukça yoğunlaşıldı. Bunlardan birine göre öğretmen haklıdır. Çünkü burada okula prestij getirebilecek müsabakalar var ve müsabakalarda başarı getirebilecek bir öğrenci vardır. İkinci görüş ise her ne olursa olsun kişi katılıp katılmamada serbesttir. Bundan dolayı  bir eğitimcinin bu şekilde davranmaması gerekirdi.