III.UYGULAM: DreamWeaver Web ve Sunu Editörünü  Kullanmayı Öğren Uygulaması

Amaç; öğrencinin, DreamWeaver Web ve Sunu Editörünü  Kullanmanın temel gereçlerinin farzlarını kullanım alanlarını uygulamalı tanımak ve bu konudaki zihinsel ve nesnel-reflekslerini becerilerini geliştirmektir. Bu uygulamanın veriliş nedenlerinden biride özellikle materyal geliştirmede kullanılan bu video, görüntü, ses, yazı, grafik düzenleme, link atma ve hazırlamada sanal araçlarının öğrenciye sıkıntı vermeden-sıkmadan temel-farzları gerekçeleriyle özlü-tam ve zevkli bilgi bütünlüğünü öğrenciye kazandırmaktır.  Öğrenci bir web editörü  ile materyal geliştirmeden önce o editörü ne amaçla kullanacağını, hedefine ulaşmak için;hangi materyalleri  ilave  edeceğini düzenleme ile ilgili sonuçları saptamak ve uygulamayı sonuçlandırmak için;hangi araç ve gereçleri sırasıyla etkileşimli nasıl kullanacağına dair doğru karar vermek zorundadır.

Özgün Ortamda Sanal-Nesnel Araçlarla Çalışırken İzlemesi Gereken Olası Yöntem. Öğrenci Bilmediklerini Nerden? Nasıl Öğrenmeli?
1-Neyi İstediğini Tasarla ve Bil 2-Amaca ulaşmak için nelere gereksinim var?3-Yapılacak çalışmada seçilecek araçların çalışma önceliği sırasını bil. 4-Bilmediklerini;
A-Kılavuz CD’lerden, (Size verilen
Ulead Media Film  Editörünü ve  Flash Video Hazırlamayı Kılavuz Bilgilerinden)
B-İnternetteki
DreamWeaver Web ve Sunu Editörünün  sitelerinden yararlanabilirsiniz
C-Bir bilene sor öğren (Ders hocanızdan, konunun uzmanından veya arkadaşlarınızdan…vb)
D-Deneyerek çalışmaya başla. (Derste size öğretilen;bildiklerinden emekle “çorap söküğü yöntemiyle” bilmediklerini sindirerek öğren yöntemini uygulayın)
E-Aracın yardım dosyasından(help), varsa  kılavuz kitapçığından bilgi edinerek eksiğini tamamlamak ve problemini çözmek.

Önemli not;Bu çalışma sayfası sizde kalacağı için, sınavda yardımcı olması amacıyla ilgili boş yerlerine ve sayfanın arkasına;  okuyunca doğru anlayacağınız  ve  hatırlayabileceğiniz şekilde önemli cümlelerle dikkatlice ve temiz-okunaklı doldurunuz veya notlar alınz.Bu sayfa ile uygulama sınavına alınacağınız için lütfen sınava kadar kayıp etmeyiniz. Bu Sayfada Öğretilen Her Şeyinden Sorumlusunuz.

 

1.DreamWeaver açınız., File /New(Ctrl+N)  basınız sonra sağ alttaki  "Create" bas

2. En Alttaki Page Properties tıklayın ve  background color rengini seçeriz, OK basın.

 

 

 

 

3.
A-Ekrana Sırasıyla alt alta;Film, Yazı- Dokuman, Görüntü, Ses, ve Web Adresi yazınız.
B-Her birisini sırasıyla  imleçle seçiniz  daha sonra sağ alt tarafta Link yazısının karşısındaki uzun  boşluğun  karşısındaki klasöre basın (açın)
C/Document and settings/Bilgisayar adı?/Desktop(Masa Üstü) yada D'de/Photoshopu Öğren/ içindeki; Film, Yazı, Görüntü, Ses, yazı,  ilgili olanına  link atın ve "Target" te "BLANK"I seçin
C- Web adresi yazısını imleçle seçiniz sonra internette .Biyoloji Eğitimi web adresini kopyalayın sonra  sağ alt tarafta Link yazısının karşısındaki uzun
  boşluğun  için yapıştırın(past yapın). F12 ye basın yaptıklarınızı  belgelerime kayıt edin ve linkleri tıklayın.

 

 

 

 

 

4.Biyoloji eğitimi veya nadidem web sayfasının internette açın sonra ;Dosya/Farklı kaydet /Belgelerim Kayıt türü;Web Sayfası tam(*.htm, *html) olarak seçin ve kaydet  tıklatın.File/open/Belgelerim/Nadidem yada kayıt ettiğinizi açın.Şimdi üzerindeki yazıları, resimleri, linkleri…vb her şeyi değiştirmeye çalışarak yeniden düzenlemeye çalışın. İnternet girin, Arama yapın “World Best Websites “ yazın birini seçip değiştin.

 

 

 

 

 

 

Önemli Not;Belgelerime kayıt etiklerinizi mutlak siliniz.Sanal araçlar  başka sınıflar tarafından da kullanılacağı için  bu sorumluğu yerine getirmeyen öğrencinin davranışı notuna yansıtılacaktır.

Prof. Dr. Nasip DEMİRKUŞ, 2009