KÜRESEL ISINMANIN DOĞAL BİLİMSEL 3 NEDENİ 30 dk

 

Bu filimde küresel ısınmanın neden meydana geldiği ile ilgili hazırlanmıştır.

                  Eskiden beri insanlar hava da ki değişikliğin farkındaydılar fakat bunun nedenini pek anlayamadılar ama şimdi insanlar dünyanın değişen iklimi ile ilgili birçok şey keşfetmiş görünüyorlar. Bu filimde küresel ısınmaya neden olan üç temel etken anlatılmaktadır.

Küresel ısınma ile ilgilenen bilim adamları bu üç nedeni şu şekilde açıklamaktalar. Birincisi; Dünyanın eğikliği: dünya sahip olduğu eğiklik yıllar içerisinde bir miktar artıp azalmaktadır ve buda uzun vadede dünya ısısının değişmesine neden olmaktadır. İkincisi dünyanın dış merkezi: evrende her gezegen belirli oranda bir kütle çekimine sahiptir ve bu kütle çekimi yıllar içinde gezegendeki ısıyı etkilemektedir. Üçüncüsü ise Dünyanın eksen sapması: dünya güneş etrafında bir daire çizerken diğer gezegenlere yaklaştığı noktalarda çizdiği daire biraz değişime uğrar buda dünyanın güneş etrafında çizdiği yolu bir elipse dönüştürür. Ve bu yıllar içerisinde dünyanın ısısının değişmesine neden olur.

Dünyanın ısısı, eksen eğikliği, eksen sapması ve dış etkenleri uzun yıllar içerisinde dünya ısısının büyük oranda değiştiriyor. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre şimdiye kadar dünya ısısı altı dereceye kadar bir değişime uğramış ve görünüşe göre bu tekrar edecek.

Bu filimde bilim adamlarının dünya ısısının artmasının nedenler ve belirtileri incelenmiştir.

  Bilimin gelişmesiyle, dünya ve evrenin oluşumu ya da geçirmiş olduğu değişimler hakkında birçok bilgi edinildi. Özellikle dünyanın geçirmiş olduğu veya geçirmesi muhtemel değişimler hakkında bilim dünyası bayağı bir yol kat etmiştir. Geçmişte yaşanmış iklim değişimleri buzullar incelenerek bulunmaktadır. Ayrıca gelecekte yaşanabilecek iklim değişimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı da sağlamaktadırlar. Küresel ısınmanın etkileri buzullar üzerinden incelenerek gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağı tahmin edilebilmektedir.

            Ani iklim değişimlerine bazı doğa olayları sebep olmuştur. İklim değişimlerine uyum sağlayamayan birçok canlı türü yok olmuştur. Olası ani iklim değişimlerinde insanların nasıl etkileneceği ile ilgili birçok senaryo mevcuttur. Bu senaryolar diğer canlıları olduğu gibi insanların normal yaşam döngüsünü de olumsuz etkileyeceği üzerine odaklanmıştır. İnsanların küresel ısınmaya neden olarak ani iklim değişimiyle karşı karşıya kalmaları muhtemel görülmektedir.

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Dünyadaki iklim nelere bağlıdır?

2.       Buzullar eridiğinde su seviyesi nasıl etkilenir?

3.       Dünyanın jeolojisi nasıl değişebilir?

4.     Buzul çağı denir?İklim değişimleri nasıl tespit edilir?

5.     Ani iklim değişimlerine neler neden olur?

6.     Buzul numuneleri nasıl incelenir?

7.     Türlerin yok oluşuna neler neden olur?

8.     Okyanus döngüsü nedir?Küresel ısınma nelere neden olur?