Amerika, Afrika ve Asya Piramitlerinin Yapılış Mantık Sistemlerindeki Benzerlikleri ve Kökenleri 21 Dakika

            Maya piramitleri orta Amerika’da 2000 km boyunca uzanır. Piramitlerin arasında ayinsel oyun sahaları bulunur. Bu sahalar modern oyun sahalarındaki her şeye sahiptir. Dünyanın ilk takım sporu burada oynanmıştır. Buralarda ayinsel oyunlar oynanıyordu. Bu oyun kahraman ikizler efsanesinden doğmuştur. İkizler top oyununda öylesine yetenekliymiş ki ölüm tanrıları onları bir karşılaşma için yer altı dünyasına davet eder. Kurallarına dair bir belge olmayan oyun, modern futbolla basketbolun karışımıdır. Amaç duvarda yüksek bir bölgede bulunan taş halkanın içinden topu geçirmektir. Ancak ellerle değil ayaklar ve kalçayla. Mayaların bu oyununu ilk kez izleyen İspanyollar top karşısında etkilenmiş. Daha önce hiç kauçuk görmeyen İspanyollar için zıplayan top adeta bir büyüdür. Efsanede ikizler tanrıları yener ve böylece yaşam ölüme karşı kazanır. Mayalarda bu oyun oynandığında kaybedenler tanrıları memnun etmek için kurban edilirdi. İnsan kurban etmek Antik Amerika’nın önemli bir özelliğiydi. Herkes insan kurban ediyordu. Mayalar, Aztekler insan kurban etmediklerinde ise piramit inşa ediyorlardı. Bu ikisi bir birini tamamlıyordu.

            1500 yıl önce Moşika isimli esrarengiz bir halk Mısırın en büyüğü ile yarışan piramitler yapıyordu. Moşika’lar piramitleri çamur tuğlalar ile inşa etmişler. Peru’nun ünlü güneş piramidinin yapımında 150 milyon çamur tuğla kullanılmış. Moşika’ların bir yazı dili olmadığından bu piramitlerin niçin kullanıldığı bilinmiyor. Moşika’lardan geriye çömlekler kalmış bu çömlekler iki tiptir. Birisinde üzerinde esir resmi bulunuyor diğerinde ise çeşitli şekiller bulunuyor. Bu şekillerin araştırılması sonucunda Moşika’ların da insan kurban ettiği anlaşılmıştır. Moşika’lar ayinlerinde iskelet kullanıyorlarmış ve bu iskeletleride kurban ettikleri insanlardan sağlıyorlarmış. Peru’nun ay piramidinde yapılan araştırmalar oldukça ilginç ve bir o kadar da ürkütücüdür. Bunlar kurbanlarını bolca kan kaybıyla yavaşça işkence ederek öldürüyorlar. Kanları topluyorlar ve piramit tanrısına sunuyorlar. Son olarak da kurbanlarını öldürüyorlar.

            Mısır ve Güney Amerika piramitlerinden çok farklı olan Asya piramitlerinin Ankervatın Kamboçya’da ki büyük tapınağı öylesine farklı ki ilk bakışta piramitlerini görmek zor. Tapınağın beş piramidi ancak havadan görünebiliyor. Burada hiçbir insan kurban edilmemiştir. Kutsal bir harita görevi görüyor. Beş piramitte tanrılarının evinin yani mitolojik Peru Dağ’ının beş zirvesini simgeleyebilirler. Asya piramitlerinin dünyevi bir yanı vardır. Asya’nın en büyük piramidi Endonezya’nın en büyük adalarından biri olan Java’nın pirinç tarlaları arasında günlük yaşamdan olabildiğince uzakta bir piramit. Çünkü bu piramidin yapılmasında ki amaç dünyadan uzaklaşabilmek.Bu piramidin duvarlarındaki resimler dünyada yapılmaması gereken on şeyi anlatır. Bu piramidin alttan başlayarak üste doğru çıkıldığında her katta yeni bir şey öğreniyorlar ve yukarı çıktıkça da dünyadan daha da uzaklaşıldığına inanıyorlar.

            Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntısında vardır.

  1. Dünyanın ilk takım sporu nerde oynanmıştır?
  2. Kahraman ikizler efsanesi nedir?
  3. Moşika’lar ayinlerinde neleri kullanırlar?
  4. Asya piramidinin özelliği nedir?
  5. Moşika’lardan geriye neler kalmıştır?
  6. Top oyunu nasıl oynanır?
  7. Top oyununda kaybedenlerin cezası nedir?

Emre ŞAHİN EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF