AKLIN NEREDE İDİ (45 DAKİKA)

 

 

Günümüzde teknolojinin çok büyük ilerleme göstermesiyle birlikte bu teknolojiye eş zamanlı olarak dünya düzeninde ruhsal, bedensel ve zihinsel bir çok iyi kötü değişimler de meydana gelmiştir.  Bu muazzam teknoloji değişime uğramış dünya düzeninin kullanarak insanoğlu adrenalin ve heyecan dolu egolarını tatmin etmek amacıyla bazı eğlence ve eylemlere yönelmiştir. Bu davranışlar ya ciddi sakatlık ve yaralanmalarla ya da hukuki ve maddi cezalandırmalarla son bulmuştur.

Örneğin bir adamın paraşütle özgürlük anıtına indikten sonra bir tür adrenalin sporu yapmak istemesi üzerine paraşütünün anıt meşalesine takılmasıyla meydana gelen  kaza ve sonrasın da bu eyleminden ötürü 7000$ para cezasına cezasına çarptırılması bu tür eğlence yöntemlerinin hukuki boyutunda nasıl bir ceza ifade ettiğini göstermesi ve ya üstü kapalı vagonlarla yapılan geçit törenlerinde çok nadir rastlanan (yüz yıllardır ilk defa rastlanan)  bir kazanın meydana gelmesi ve akabinde bu eylemin kahramanı olan bireyin tekrar bu eylemine yönelmesi insanlığın nasıl farklı hevesler ve tutkular içinde olduğunu veyahut Tayland’da sigara karşıtı bir grubun yapmış olduğu toplanma faaliyetinde, içerisi helyum gazıyla dolu bir model sigaranın, törenin onur konuğu tarafından metal bir bıçakla kesilmesinin istenmesi üzerine alev alarak bir çok kişiyi yaralaması, bir gurubun ortak düşüncelerini ifade etmesinde yanlış yöntemler gösterdiğinin bir kanıtıdır.

Hızla gelişen dünya düzeni ve teknolojiye paralel olarak insanlığın vicdani ve ahlaki dünyasında da olumlu ve olumsuz bir çok değişim ve ekonomik gelir elde etme anlamında fikirsel yıkımlara da neden olmuştur. Örneğin bir ayak doktorunun sağlıklı bir insana sigorta şirketinden gelir elde etmesi adına sigorta şirketinin zarar tespiti adına yapacağı sağlık tetkiklerinde nasıl bir hile ye başvurması gerektiğini göstermesi ve ya bir çocuk bakıcısının çocuğa bakması gerektiği yer de oturma odasında koltuk altı traşı olması ve yahut bir konser salonunun ağırlık kapasitesini aşmadığı halde çökmesi günümüzün önem arz eden sektörler veya güvenilen kişilerce  ahlaki ve vicdani değerlerin nasıl hiçe sayıldığının bir kanıtıdır. Ayrıca bazı kişilerin hususi araçlarıyla gezerken dışarıda dolaşan insanlara düşük kalibreli ve ciddi yaralanmalarına olanak vermeyen silahlarla ateş ederek onların korkmalarını sağlamaları ve bu şekil de  başka fertlerin duygularını kullanaraktan eğlenmeye çalışmaları, sosyal ve toplumsal ilişkilerde kendi zevkleri uğruna başkalarını bedenen ve ruhsal anlamda incitmenin ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir.

Aynı zaman da artan dünya nüfusu dahilinde kendisini kanıtlama ve duyurma eyleminde bulunmak isteyen bir çok kişiyi Guinness Rekorlar Kitabında görmek mümkün. Bir çok dünya rekorlarının bulunduğu bu kitapta ‘’bir konu ve ya alan dahilinde tespit edilen ve bilinen en yüksek derece’’ anlamına gelen rekorlar göz önüne alındığında inanlığın tutku ve egolarını ortaya koyma anlamında gerek kendilerini ispatlama gerekse de ilgi çekme anlamında sınır tanımadıklarını görebilmek mümkündür. Rekorlar kitabına adını yazdırmış birisinin 75 saniyeden kısa bir sürede 38 çiğ yumurtayı, 1.5 kilo karidesi 3 dakikadan kısa bir sürede , 6 kilo ağırlığında bir karpuzu 10 dakikada, 2 katlı bir pastayı 10 dakikadan daha kısa bir sürede yemesi bunun yüzlerce örneklerinden sadece bir tanesidir.

Yer yüzünü sadece söz konusu insanlıktan ibaret değildir.  Milyonlarca canlıyı ihtiva eden yer kürede insan oğlu için zarar ve tehdit teşkil eden canlılar da mevcuttur. Ancak akıl ve mantık sahibi insan oğlunun vahşi ve tehlikeli hayvanları kullanarak eğlence yollarına yönelmesi , normal ve sağlıklı fikir sahibi insanlarda, bu davranışları sergileyen insanların mantık ve akıl sahipliğine hak elde etme konusunda,  kuşkulu düşünceler uyandırması gayet normaldir. Arena da boğa güreşinin alana salınmasına rağmen bazı insanların eğlence uğruna masa kurup oyun oynaması, İki kişinin avını yakalamış olan bir yılana çomak uzatması ve ya bir dalgıcın ahtapota fazla samimi davranması ve akabinde ahtapotun vantuzları tarafından yakalanarak boğulma tehlikesi yaşaması insan oğlunun yer küre de yalnızca birleriyle değil farklı canlı grupları (hayvanlar ve ya bitkiler) aracılığıyla da eğlenme arayışlarına yönelmesi ciddi anlamda bedensel ve ruhsal zarar görmelerine neden olabilmektedir. Kaldı ki bu tip insanların akıl ve mantık sahibi olduklarını iddia etmek ne kadar doğru olabileceği de bir tartışma konusudur.

 

 

           

 

 

Aşağıdaki soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

1-)Paraşütle özgürlük anıtına  inmek isteyen çılgın adamın bir sonra ki aşamada yapmak istediği eğlence neydi?

2-)Paraşütle özgürlük anıtına  inmek isteyen adam olay sonrası tutuklanması ardından kaç farklı suçtan yargılanmıştır?

3-)Üstü kapalı vagonlarla yapılan geçit töreninin yapılış amacı neydi?

4-)Üstü kapalı vagon kazasını yaşayan vagonda kaç kişi vardı?

5-)Tayland’da ki sigara karşıtı gösteride alev alan model sigaranın uzunluğu ne kadardır?

6-)Lokantayı soyan hırsızın polis tarafından yakalanması nasıl gerçekleşmiştir?

7-)Florida eyaletinde sabaha karşı bara girip etrafa zarar veren sarhoşun mesleği neydi?

8-)Polis merkezine gelen ihbarı göreviyle alakasız bir şekilde ilgisizce değerlendiren polis memuruna amiri tarafından verilen ceza neydi?

9-)Rusya ‘da evliliğin sürekliliğini ifade ve evli çiftlerin geleneklerini ifade eden anıtın adı nedir?

10-)Su borusunun patlaması nedeniyle birikmiş suya etraftaki vatandaşların uyarısına rağmen girip kendisi ve 2 köpeğinin hayatını tehlikeye atan kişinin su dolu çukurdan geçme amacı neydi?

11-)Dünya yemek yeme rekortmeni yarım kiloluk yeşil lahanayı ne kadar sürede yiyebilmektedir?

12-)Konser salonunda çöken sahneden kaç koro üyesi çöken zeminle birlikte birlikte düşmüştür?

 

 

 

                                                                                                  Emrah ÇUBUKÇU

                                                                                              (Eğitim Biyoloji 4.Sınıf)