>

Amerika’nın Öldürülen İlk Başkanı Abraham Lincoln’ün Gizemli Dosyası (24 Dakika)

       Bir siyasi lider düşünün; inceleme,öğrenme,uyum sağlama ve gelişim yeteneğine sahip.Aynı zamanda mütevazi,kendisiyle dalga geçebilen ve halktan biri.Herkesin söylemekten çekindiği şeyleri bağıra bağıra haykıran cesur bir lider.En alt tabakadan gelip,en zirveye tırmanan azimli biri.

       Lincoln Amerika’nın Kentucky eyaletinin sınır bölgesinde yer alan Sinking Spring çiftliğinde doğdu.Yoksul bir ailenin çocuğuydu.Fakirliğin etkisini fazlasıyla hissetmişti.Okula sadece 1 yıl devam edebildi.Babası onu okuldan alıp günlük birkaç cent karşılığında çalışması için komşularına gönderiyordu.Küçük Lincoln bu durumdan fazlasıyla rahatsızdı.Bu tutumu karşısında köle sahipleriyle,kendisini de kölelerle eşleştiriyordu bilinçaltında.O bu hayattan kurtulmak ve yükselmek istiyordu.Bunun için de sürekli kendini geliştirdi ve hukuk eğitimi aldı.

       Siyasete de fazlasıyla meraklıydı.İlk siyasi zaferini henüz 25 yaşındayken kazandı.Hitabet yeteneği sayesinde ulusal bir siyasetçi haline geldi.Kölelik karşıtı tutumu sayesinde,köleliğin kaldırıldığı eyaletlerin oylarının tümünü alarak Amerika’nın 16. Başkanı oldu.

       Genç bir siyasetçi olan Lincoln ile ABD Başkanı Lincoln arasında büyük farklar göze çarpıyordu.Siyasetinin ilk yıllarında ırk eşitliğine karşı çıkmış fakat başkan olduktan sonra zenci halkla ilgili edindiği deneyimler ırkların eşitliğine karşı daha olumlu düşünceler beslemesine neden olmuştu.Daha ılımlı ve empati kurabilen bir siyasetçi haline gelmişti.

       Amerika’daki iç savaş yıllarında oğlunu kara hummadan kaybetmesi onu fazlasıyla etkiledi.Depresyon halinden kurtulmak için çok güçlü ve ağır ilaçlar kullanmak zorunda kalmıştı.

       Fakat Lincoln bunların da üstesinden başarıyla gelmiş,iç savaşı kazanmış,köleleri azat etmiş ve ABD’yi bölünmekten kurtarmıştı.

       Zencilerin oy haklarını savunan konuşması ise ölümünü hazırlayan neden oldu.Bu konuşmadan 3 gün sonra 14 nisan 1865 günü,tiyatro oyunu izlediği sırada başının arkasından vuruldu.Bu olay kayıtlara Amerika’nın öldürülen ilk başkanı olarak geçmesine neden oluyordu.

       Bazılarına göre o Amerika’nın en başarılı başkanıydı.Zafer zamanında katledilmesi,iç savaş dönemindeki hatalarının görmezden gelinmesine neden olmuş ve onu halkın gözünde bir aziz konumuna yükseltmiştir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.Genç bir siyasetçi iken kongre üyesi olduğunda kendisine verilen formdaki eğitim maddesine ne yazdı?

2.Bir dönem siyaseti bırakıp tekrar siyasete dönme nedeni neydi?

3.Lincoln’ün tekrar siyasete dönüş amacı neydi?

4.Kendi siyasetini nasıl tanımlar?

5.Lincoln hangi tarihte Amerika başkanı seçildi?

6.Lincoln’ün kişiliğinin de etkilenip değişmesine neden olan olay neydi?

7.Zenci haklarını savunma nedeni neydi?

8.Lincoln’ün karakterinin değişmesine neden olan olay nedir?

9.En olumsuz özelliği nedir?

10.Abraham Lincoln kim tarafından öldürüldü?

Adil ERDOĞAN BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3. Sınıf 2010