Antarktika Güney Kutuptaki Georgia Adasında Yaşam Döngüsü(47 Dakika)

 

Ada, Güney Amerika’nın en uç kısmının doğusunda Alplerden Güney Amerika’ya kadar uzanan, 2000 km. lik bir alan üstünde ve fırtınalarla dolu etrafı okyanuslarla çevrili hayal dünyasına bile meydan okuyacak tam bir vahşi yaşam cennetidir. Adanın iklimi de çok değişiklik gösterir. Kuzey kısmı ılıman olmasına rağmen kışın deniz seviyesinde hava sıcaklığı -15 dereceye kadar düşebilir. Hızı saatte 150 km. ye ulaşabilen çok sert rüzgârlar görülür. Bu olağanüstü koşullara müthiş bir uyum göstererek yaşayabilen canlılardan biri kral penguenlerdir. Bu ebeveyn kuşlar sene boyunca hemen hemen her gün tepelere doğru uzun bir yolculuk yaparak denizden avladıkları besinleri dağda birbirlerine sokularak ısınmaya çalışan yavrularına götürüyorlar. Bu şekilde yavrularını beslemeye çalışan bir diğer canlı da gezgin albatrostur. Denizde geçireceği günlerden sonra o da aç yavrusunu beslemek için geri dönecektir. Kral penguenler ile gezgin albatrosun en önemli benzer özelliği kral penguenler okyanusların,­­ gezgin albatroslar gökyüzünün efendisidir. Kral penguenler ancak iki yılda bir yavrularlar. Bunun nedeni de gebelik döneminin bir yıldan fazla olmasıdır. Kral penguenlerin sindirim sistemi tam gelişmediğinden ebeveynler kısmen sindirdikleri besinleri yavrularının ağızlarına kusarlar. Kral penguenleri yavru besleme konusunda da tam bir işbirliği içerisindedirler. Bazıları çiftleşirken çiftleşmeyen diğer penguenler onların yavrularını da beslerler. Kuluçka döneminde sıcaklık hayati önem taşıdığından bu görev de nöbetleşe olarak sürdürülür. Kese içinde yumurtaların donmasını önlemek için bu penguenlerin ayakları özel bir dolaşım sistemine sahiptir. Yaz beraberinde birçok macaroni pengueni de beraber getirir.  Güney Georgia’nın kış aylarında çiftleşen bir başka türü olan albatros okyanusta besin bulmak için geçirdiği günlerden sonra geri döndüğünde bulduğu besini yemesi için yavrularının gagalarına vurarak onları uyarır. Civcivin tamamen büyümesi on iki ay sürdüğünden gezgin ebeveynler iki yılda bir çiftleşir.                                                                                                                                                                 

Eylül ayı Güney yarım kürede baharın başlangıcıdır. Erkek deniz filleri denizde geçirdikleri kış aylarından sonra hormonlarının baskısıyla üremek için geri dönerler ve sahil dişiler için meydan okuyacak erkeklerle dolu bir savaş alanına döner. Dişi ayı balıklarıyla dolan sahilde hemen doğan yavrular aynı sahilde geçen sene gerçekleşen çiftleşmenin sonuçlarıdır. Anne yavrularını yirmi bir gün emzirdikten sonra tekrar çiftleşmeye hazır hale gelir.

Ekim ayının sonunda deniz fillerinin kavgaları sona erer ve sahiller yine sessizliğe bürünür. Kuzey kıyıları çiftleşen deniz kuşlarının her yıl yuva yapmaya geldikleri yerdir. Gezginler gibi nispeten ufak olan mantolu albatros erkeği yuva için gerekli keşif uçuşlarını yaptıktan sonra hüzünlü çağrılarıyla civardan geçen dişilerin dikkatini çeker. Albatroslar sadece karlar eridiğinde yuva yapar.

Çiftleşme döneminde Güney Georgia’yı ziyaret eden, besin kaynağı küçük balıklar olan kar pet yelleri çok savunmasız olduğundan ve yuvalarının korunaklı olması için yüksek kesimleri ve adanın güneyini tercih ederler. Yazın son ziyaretçileri olan deniz fokları çiftleşme bölgelerini savunmak için her şeyi denerler ve dişiler bölgeye geldikten iki ile üç gün sonra önceki sene gebe kaldıkları yavrularını dünyaya getirirler. Yavrular dünyaya geldikten sonra Atlantik squalarından oluşan kalabalık bir grup doğum anındaki kalanlarla beslenmek için sahile inerler. Dişi foklar altı ya da yedi gün sonra çiftleşmeye hazır hale gelirler.

Aralık ayıyla birlikte on aylık olan gezgin albatros artık ilk uçuşunu gerçekleştirmeye hazır hale gelir. Diğer yandan yetişkin albatroslar karda yavrularının etkilenmeyeceği yükseklikte olan yuvalarını tamir ettikten sonra eşlerini beklemeye başlarlar. Her albatros kırk yıllık hayatı boyunca bir kez eş seçer ve onunla iki yılda bir çiftleşir. Dişiler yumurtladıktan sonra her ikisi de yaklaşık üç ay kuluçkaya yatar.  Aralık ayı ile birlikte deri değiştirmek için karaya çıkan deniz filleri tussocklara zarar verdiğinden dolayı bazı canlıların yaşam ortamlarını bozmalarına rağmen deri döküntüleri güney ördeklerine iyi bir besin kaynağı oluşturması açısından da faydalıdır.

Gün geceye döndüğünde avlanma artık yarasalara aittir. Tussockların altındaki oyuklara yuva yapan on milyon deniz kuşu arasında bir başka tür olan mavi pet yeller yuvaladıkları bölgelerini Güney Georgia’nın en büyük kanatlı yırtıcısı Atlantik squasıyla paylaşır. Ocak ayının başında Atlantik squaları değişlik taktikler uygulayarak yumurtalarından çıkan deniz civcivlerini avlayarak beslenirler. Civcivlerin hepsi yumurtalarından çıkar çıkmaz büyüme yarışına başlayacak ve yaz mevsiminin hemen ardından kış hızla gelecek. Günler kısalırken rüzgâr ve fırtınalar artacak ve Atlantik döngüleri azalmaya başlayacak. Hele ilk kez yüzmeyi deneyecek olan civcivler için yaşam çok ama çok zordur.

Mart ayının ve kış mevsiminin sonunda bütün türlerin üreme dönemi sona ererken gezgin albatroslar devam eder. Yumurta on bir haftalık kuluçka döneminden sonra çatlar ve ilk altı ay her iki ebeveynde civcivi soğuktan korumak için sırasıyla civcivin üzerine yatar. Ancak altı hafta içinde yiyecek ihtiyacı o kadar çok artar ki civcivi Güney Georgia kışı ile yalnız başına bırakıp denize dönmek zorunda kalırlar.

Aslında çok ilginç yaşam döngülerinden biri gentoo penguenlerinin yaşamıdır. Bunlar her sabah evinden işine giden memurlar gibi denize besin bulmaya gider, akşam olunca da işinden evine dönen memurlar gibi dağda birbirine sokularak ısınmaya çalışan yavrularının yanına giderler. Güney Georgia’da her yıl 30 milyon kuş yuva yapar.

          İnsanoğlu akıl gibi büyük bir nimete sahipken onu kullanıp düşünme ve öngörü faaliyetlerini yürütürken, bu nimetten yoksun hayvanların hayat döngülerini hiç şaşırmadan ve aynı ciddiyetle zamanlama hatası yapmadan bugüne kadar sürdüre gelmelerini basit bir şey olarak görebilir miyiz?  Ya da bunu Allah’ın kudretinin kanıtlarından biri olarak kabul edemez miyiz?

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

S.1. Sürekli yiyecek ihtiyacı yüzünden savaş halinde olan canlılar hangileridir?

S.2. Penguen popülâsyonunda imparatordan sonra en iri olan tür hangisidir?

S.3. Kral penguenlerinde bazı ebeveynlerin kızgınlık döneminin başında çiftleşmesinin nedeni nedir?

S.4. Kral penguenler mecbur kalmaları halinde yemek yemeden ne kadar süre dayanırlar?

S.5. Kral penguenler su altında ne kadar kalabilirler ve ne kadar derinliğe dalabilirler?

S.6. Kral penguenler dondurucu suda nasıl enerjilerini korurlar?

S.7. Deniz kuşları arasında en uzun kanatlara sahip canlı hangisidir?

S.8. Gentoo penguenlerini denizde avlayan canlı hangisidir?

S.9. Dünyanın en hızlı yüzen kuşu hangisidir?

S.10. Erkek deniz fillerinin ağırlıkları ve boyları nedir?

S.11. Erkek deniz fillerinin ölümcül silahları nelerdir?

S.12. Güney Georgia da buzda kuluçkaya yatmayı başaran tek tür hangisidir?

S.13. Manevra kabiliyeti çok yüksek olan kuş hangisidir?

S.14. Macaroni penguenleri isimlerini nereden almışlardır?

S.15. Güney albatros kuşlarının en iyi yuva yaptığı ortam nedir?

S.16. Güney Georgia’nın tek ötücü kuşu hangisidir?

S.17. Güney Georgia adasının en kalabalık popülasyonu hangisidir?

S.18. Güney Georgia yazında en yüksek hava sıcaklığı nedir?

S.19. Güney Georgia’da en bol bulunan bitki hangisidir?

S.20. Güney Georgia’daki canlıların çoğunun özellikle tussockların içinde yuva yapmalarının nedeni nedir?

S.21. Güney Georgia kışında penguen yavrularının ne kadarı ortam soğukluğuna dayanıp yetişkin hale gelir?

S.22. Güney Georgia’da rüzgâr, sıcaklığı -70 dereceye kadar düşürürken kral penguen yavruları ya da yetişkinleri bu yaşama nasıl adapte gösterirler?

S.23. Güney Georgia da yırtıcılardan ve rekabetten kaçınan tek canlı hangisidir?

 

 

Esengül MELEN Eğitim Biyoloji 3. Sınıf 2010