Antik Donanımlarda Bulunan Süper Teknolojinin Sırlarını Çözmeye Çalışıyoruz 45dk


Uzmanlar sürekli okyanus ve denizlerin derinliklerinde antik donanımdaki süper teknolojinin sırlarını çözmeye çalışmışlar ve daha da çalışmakta olanlar vardır. Buda gösteriyor ki bugün ki donanım makineleri, binlerce yıl önceki antik donanım teknolojisinin ürünüdür.

            Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi su ile kaplıdır ve geçmişte sürekli olarak savaş alanları olmuştur. Bütün antik uygarlıklar, Mısırlılardan Yunanlılara, Romalılara kadar hepsi donanma teknolojisi yenilikleriyle uygarlıklarını sürdürdüler ve dünyanın birçok kısmına hâkim oldular. Bunların en bariz örneklerinden biri olan Güney Kore, iki büyük devlet olan Çin ve Japonların istilasında kurtulmak için geliştirdikleri savunma mekanizmaları ve saldırı makineleri olağan üstü bir teknolojinin ürünü olsa gerek. Kullandıkları kaplumbağa şekilli gemilerin hem tank hem de gemi görevini görmesi ayrıca tuzak amaçlı dekorasyonu akılara durgunluk verecek bir teknolojinin ürünü olduğu gözler önünde sermektedir.

            Hepimiz zehirli gazların ve bombaların dünya savaşlarında tek kullandığını biliyorduk. Oysa M. Ö 1200’lü yılarda da kullanıldığını görüyoruz. Hatta parşömenlerde görülüyor ki Japonlara karşı Moğollar gülle ve tetsuhao(el bombasına benzer) kullanacaklardı. Antik tetsuhao patladığı zaman etrafına inanılmaz derecede parlak ve kör edici bir ışık oluşturduğu ayrıca sıcaklığı 380 derece olduğu görülmüştür. Fakat Moğolların bu antik teknolojik silahları işlerine yaramamıştı. Çünkü kötü hava şartlarından ötürü bütün donanımları batmıştı. Aynı şekilde Romalılarla Kartaca arasında ki antik savaşta, Romalıların geliştirdiği on iki metre uzunluğunda ve 2–3 tonluk kous adında köprüler inşa etiler. Bu basit olarak ucunda büyük bir kazı olan bombardıman rampasıydı. Rampayı indirirsin çivi düşman gemisine saplanır. Bu sırada Romalı askerler karşıya geçip tüm düşmanları öldürecekti. Fakat Romalıların oynadığı kumar olmamıştı ve tarihte en büyük antik donanma sahip Roma filosu tamamen yok olmuştu. Çünkü savaştığı devletin denizlerde tecrübesi yüksekti. Bu olaydan sonra artık hiçbir Romalı kous köprülerini kullanmamıştır.

            Antik donanımlarda geliştirilen bazı deniz altı silahların çoğu savaşın kaderini değiştiğini göstermektedir. Buda antik donanımlarda dalgıçların varlığını kanıtlamaktadır. Hatta Asur dalgıçların nehir altında hava kabarcıklarını çıkartmadan savaş malzemelerini taşıdığını biliyoruz. Askerlerin taşıdığı malzemeler muhtemelen silah ve diğer ağır malzemelerden ibarettir. Bu yüzden askerler bu ağır malzemeler ile yüzülemezdi. Bu nedenle askerler batmamak için karınlarına hayvan derisinde oluşan torbayı bağlayarak ve torbadan ağızlarına bir ara boru bağlayarak hem solumayı hem de yüzmeyi gerçekleştirmiş oluyorlardı.

   

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1- Romalılar kous adı verdikleri köprüleri ne amaçla üretmiştir?
2- Korelilerin kaplumbağa tipi gemilerinin önündeki ejderha kafasını koymalarının amacı nedir?
3- Samuray savaşçıları hangi ülkeye aitti?
4- Antik donanımda dalgıçlar şnorkel olarak neyi kullanmışlardır?
5- Kamikaze olayı nedir?
6- Kartaca ve Romalılar arasındaki savaşın sebebi nedir?
7- Lejyonlar hangi ülkeyi korurlar?
8- Asurlar solunum cihazı olarak kullandıkları deride hava ve suyun sızmasını nasıl engellediler?

 

07010002002  Rıfat AKYAVUZ

                                                                                              BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF 2009