Antik Zamanlardaki Keşifler (Madenciliğin Geçmişi)   45 dakika

           M.S 1179 da hem Hıristiyan hem de Müslüman kaynaklar yenilgilerin sebebinin yer altındaki kazıyıcılar olduğunu gösteriyordu. Selahattin Eyyüb-i haçlıların yaptığı orta çağın en mükemmel kalesini yıkmak için kazıyıcıları görevlendirdi ve günde 30m kazıyorlardı. Kale duvarlarına gelindiğinde duvar altına odundan destek yerleştirilip toprağı boşaltılmış ve daha sonra büyük  bir ateş yakılıp destekler yanmış ve kale duvarları yıkılmıştır. 1689da Thomasepsi barutu kullanarak kayaları parçalamış ve ingilterde madencilikte devrim yaratmıştır.Kayaları oyarak barut yerleştirmiş ve kayaları parçalamıştır.

       Vikinkler güneş taşı sayesinde kuzey Amerika’yı keşif eden ilk devlettir. Eriksın güneş taşını kullanarak bulutlu bir havada güneşi bulmuş ve gideceği yönü belirlemiştir.Güneş taşı kalsit kristalinden oluşmaktadır. Kalsit kristali ışığı iki huzmeye ayırır ve tek şekilde görmemiz gereken bir noktayı iki şekilde gösterir. Kalsit kristali kalsiyum karbonitten oluşmakta ve iki nokta eşit konuma geldiği an(yani iki nokta birbirinin üstüne geldiğinde) güneşin yönü belli olur. Su yüksek basınç ve yoğunlukta kayayı parçalar.Romalılar kanallar inşa ederek dağlardan gelen suyu rezervlere taşıdılar. Rezerv boş tünellerin altında bulunan ve çıkışı bulunmayan birikim bölgeleridir.doğru an geldiğinde tünel kapıları açılıyor ve suyun gidecek yeri olmadığından basınç artıyor ve dağ parçalanıyor.

          Yunanlılar Romalı kazıyıcılardan kurtulmak için kalay ve pirinçten yapılmış tabaklarla ilk ilkel radar sistemini bulmuşlar ve tabaklarda meydana gelen titreşimlerle kazıyıcıların yerlerini bulmuşlardır. Burada ilk antik kimyasal silahı kazıyıcılara karşı kullanmışlardır.Tavuk tüyü  odun kömürü ve sülfürden oluşan bu silah  Romalı kazıyıcıların kazdıkları tünellere verilerek kazıyıcıların bu silahın çıkardığı dumandan zehirlenmeleri sağlanmıştır.(tavuk tüyünün yamasıyla amonyak gazı oluşmaktadır)  

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1- Selahattin Eyyubi ortaçağın en mükemmel inşa edilmiş kalesini nasıl yıktı.

2-İlk defa madencilikte barutu kim kullanmıştır

3-Vikingleri Amerika’ya getiren taş nedir ve nasıl kullanılır.

4-İlk antik radar aracı kimler tarafından yapılmıştır.

5-Romalılar dağ yamaçlarını yer altı depremi yaratarak nasıl yıkmışlardır.

6-İlk antik kimyasal silah nedir.                                                     

   07010002006  Ersin DEMİR                                                                                                                                                            
BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF 2009