>

                                                                          An Be An Savaş Bilgilerinin Medyaya Yansıması 45 Dakika

 

 

Bu filmde genel olarak ABD-IRAK savaşı anlatılmakla birlikte savaş bilgilerinin medyaya nasıl yansıdığı hakkında bilgi verilmektedir.

ABD’nin bu savaştaki sözde amacı Irak’ı korumaktır. Ama Irak’ı kimden neden koruyordu? Askerler bile bu duruma bir anlam veremeden kimi isteyerek kimi ise istemeyerekte olsa bu savaşın içinde yer almaktadır. Bu savaşta bir çok ABD askeri Irak’lı direnişçiler tarafından öldürülmüştür.ABD’nin amacı Irak’ı korumaksa niçin Irak halkı ABD askerlerine karşı böylesine bir direniş göstermekteydi?ABD’nin asıl amacı Irak’ı ’korumak değildi zaten böyle bir amaç olsaydı binlerce Irak vatandaşı katledilmezdi.ABD’nin asıl amacını yine bir ABD askeri şu sözlerle açıklamaktadır:”Amaç Irak halkını korumak değil,ABD’de kurşunsuz benzine ödenen 2 dolar 90 centlik fiyatı daha aşağıya çekebilmektir.”

Askerler çok geçmeden Irak’a savaşmak için değil ölmek için geldiklerinin farkına varmışlardır. ABD üslerinden bazıları Irak’ta havan kasabası olarak anılmaktadır.Bunun nedeni üssün aldığı yoğun havan topu saldırılarıdır.

20 yıl öncesinde tüm bu savaş anlarını insanların öğrenmesi zaman almaktadır.Bunun nedeni ise savaş bilgilerinin Editör’lere.gazetelere ulaşıp yayınlanması uzun zaman almasıdır.

Günümüzde ise savaş bilgileri olaylarla eş zamanlı olarak herkes öğrenebilmektedir.Bunun nedeni ise gelişen teknolojidir.Tüm bu savaş bilgilerini insanlar askerlerin oluşturduğu bloglardan eş zamanlı olarak öğrenebilmektedir.Bazı askerler ceza almak pahasına yaşadıkları olaylara bloglarında yer verebilmektedir.Hatta birçok yayın kuruluşu bile olayları bu bloglardan takip ederek izleyicilerine sunmaktadır.

Askerler bu olayları tüm insanlarla paylaşırken bloglarında yazacakları yanlış bir şeyle kendi hayatlarını da tehlikeye atmış olacaklardır.Örneğin:Askerler bloglarında yerlerini ve görevlerini yazmışsa ani bir baskın yiyebilirler.Bu yüzden bazı askerlerin blogları üstleri tarafından iptal edilebilmektedir.

Bazı askerler ise bloglarında sadece olaylarla ilgili yazmakla kalmayıp olayların fotoğrafalarını da paylaşmaktadır.Bunu da yanlarında taşıdıkları küçük digital kameralarla olayları görüntüleyip daha sonra üstlerinden izin alarak gerçekleştirebilmektedir.Askerlerden birisi olayları görüntülerken bir arkadaşı vurulur.Vurulan askerin kanı fotoğraf çeken askerin bacaklarına sıçrar o arkadaşının hayatının kendi ayaklarında olduğunun farkına varır.Hiç bir asker şubeye gidip Irak’a gitmeye karar vermediği sürece gerçek savaşın ne olduğunu hiçbir zaman öğrenemeyecektir.

Tüm bu olaylar sonucunda asıl emeline ulaşamamış ve onlarca asker kaybetmiş bir ABD, binlerce insanını kaybetmiş bir Irak kalmıştır.Bizler ise askerlerin oluşturdukları bu bloglar sayesinde gerek yazılar gerekse görsel dosyalarla kendimizi savaşın içindeymiş gibi hissetmekteyiz.

Tüm bu olaylar gösteriyor ki 20 yıl öncesinde ki teknoloji ile günümüz teknolojisi arasında büyük bir fark vardır.İnsanların savaşla ilgili tüm bilgileri savaşla eş zamanlı olarak öğrenebilmek için ihtiyaç duyduklara  2 şey vardır.bunlardan birincisi bilgisayar ikincisi ise internet bağlantısı…

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVABLARINI FİLMİN AYRINTISINDA BULABİLİRSİNİZ

 

1)20 yıl öncesinde savaşlar niçin eş zamanlı olarak insanlara yansıtılamıyordu?

2)Blog nedir?

3)Askerler için Irak’ta olmanın en can sıkıcı şeyi nedir?

4)Gazeteciler savaş anlarını yazabilmek için kaynak olarak neleri kullanmaktadır?

5)En klışe tanımıyla savaş nedir?

6)Askerlerin en yalnız oldukları yer neresidir? Neden?

7)Bu savaşın gerçek nedeni nedir?

8)Kamplardan bazılarının havan kasabası olarak bilinmesinin nedeni nedir?

9)Bir askerlik şubesine gidip Irak’a gitmeyi düşünmediğiniz sürece olaylara yaklaşa bileceğiniz en yakın nokta neresidir?

10)Askerler blog yazarken nelere dikkat etmelidir?

Emre  ŞAHİN  BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3. Sınıf 2010