ASYA’DA YÜKSEK DAĞ GÖÇEBELERİNİN HAYATI

FİLMİN ÖZETİ

 

 

 

 

         Laga Dağını aştıktan sonra tepenin ardında sıcaklık ve yeşillik onları bekliyor. Onların en küçük bir hata yapmalarına imkan yok. Laga dağını geçmeleriyle dünyanın en büyük zirvesini aşmış olacaklar. Vadideki rüzgarın hızı saatte 50 km’yi buluyor.  Sıcaklık sıfırın çok altında. Yerdeki kar çok sert olduğu için sürüler rahat ilerliyor. 8 Metrelik sürekli  tırmanıştan sonra geçitin tepesine geliyorlar. İşte en yüksek nokta, 5100 metredir. Yatlarını Bala geçidin de tutarlar.  Orası hayvanlar için mükemmel bir yerdir. Orada çığ olmaz, bol ot bulunur. Kasım ayının sonunda tüm karlar erimeye başlar. Geçtikleri tüm geçitler, geri dönmelerine imkan sağlayamayacak. Artık çığdan korkmuyorlar. Kar sorun değil, endişelenecek bir şey kalmadı.

            Hurikot çok güzel bir köy. Güneş saat:10.00’a kadar etkisini sürdürüyor.İnsanları çok iyi. Bu insan o uzak bölgelerden zor kış şartlarında tuzu buralara kadar getiriyorlar. Böylelikle tuz paha biçilmez bir değer kazanıyor. Bu köyde; toprak, hava ve su çok temiz, hava çok daha sıcak. Bu köye gelenler çok rahat ediyorlar. Çünkü burada sığırlar bol su ve ot bulabiliyor. Hayatlarını sorunsuzca sürdürebiliyorlar. 5 Ay sonra baharın güneşi geçitlerdeki karı eritince bir kez daha dağların yolunu tutacak.  Bu yolculuk onların yaşamına anlam veriyor.

            Himalaya’ların   yüksek zirvelerinde ruhları atalarının ruhlarıyla buluşana kadar her yıl bu yolculuğu yapmaya devam edeceklerdir.

 

 

      Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

 

  1. Dağ göçebelerinin izlediği yol nerelerdir?
  2. Göçebelerin bu yolculuğu onlar için ne anlam ifade ediyor?
  3. Bu yolculuk ne kadar süre daha devam edecek?