Balinaların Hayat Döngülerine Ve Özgün Özelliklerine Bir Biyologun Empati Duyması Ve Balinaların Hayat Döngüleri İçin İnsan Neler Yapabileceğine Çözüm Araması

Gelen bir ihbar üzerine deniz kenarına giden biyolog orada balinayı karaya vurmuş bir şekilde görür ve balinanın bunu hak etmediğini düşünerek hayatına yeni bir yön verir.70 m. Derinlikte balinayla yüzüyor o zamana kadar kimse balinayla yüzmemiş. Büyük mavi balina 150 ton civarındadır. Arjantin’de büyük balinalar dokunsanız tam üstünüzdeymiş gibi yüzerler dibe 1m. Kala bu çok korkunç olur ama size zarara vermezler. Size zarar vereceğini düşünürsünüz ama vermezler. Balina sizi devamlı inceler dolayısıyla gerçek kimliğini göremezsiniz. Eski balina avcılarının maçoluğu filan yalandır siz güvendiklerinde zarar vermezler ama onu öldüreceklerinizi düşündüklerinde zarar verebilirler.

Önceleri balinaları öldürdüler, kestiler, etlerini kestiler. James Cook Antartika’ya gittiğinde geminsin yanında çok su püskürten balina gördü. Balinaları endüstri için avlamaya başladılar ve balinayı doku zıpkınlarıyla avladılar.1yılda %12 si öldürüldü. Daha sonra uluslar arası balina komisyonu kuruldu. Komisyon bir çok cinsin yok olmasından sonra kuruldu. Şimdilerde ise elektrikle öldürüyorlar çünkü zıpkın etin büyük bir bölümüne zarar veriyor ve balinanın kıymeti düşüyor.En doğru yol önce küçük zıpkın sonra elektrik.

Biyologumuzun babası mühendis annesi müzisyendi. Biyoloji öğretmeni sayesinde biyolojiyi seçmiş. Müziğe olan ilgisini de bırakmamış onu da canlılar üzerinde kullanmıştır. Kariyerine yarasaları inceleyerek başlamıştır. Doktorasını baykuşlar, güvercinler üzerinde yapmıştır. Gece uçan hayvanlar için ses çok önemlidir. Hayvanların sese olan ilgisini merak etmiş aklına balinalar gelmiş. Sesle olan ilgilerini bulabilirse balinaları kurtarabileceğini düşünmüş.

1970 yılında ailesiyle birlikte Patogonya’ya gitmiş.22 ay orada kalmışlar ve balinaları yakından takip etmiş. Geceleri kaya balinaları gelip, nefes, alırlarmış onları uyandırırlarmış ancak onlar bu setsen rahatsız olmuyor hayal edilmez sesler diye nitelendiriyor balinaların seslerini

Daha sonra balinaların seslerini kayıt etmişler ve notlarını çıkarıp bunları enstrümanlarla çalmayı denemişler ve bu ses kayıtlarını 45likler halinde satışa sunmuşlar, başarılı da olmuşlar 45likler çok satmış.

40-50 ler de balinalar yok olmaya başladı. Balıkçılık çöktü.40 yıl önce balina avcıları balinaları yok ettiler. Ama larvalar hala vardı ve bunlar koruma altına alınarak balık avı için yasaklar getirildi.

Balinaları kurtaramazsak hiçbir şeyi kurtaramayız. İnsanlar bir kere değişmeye karar verirse bunu yaparlar o kadar çabuk yaparlar ki siz sadece seyredersiniz.

 Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.Mavi balinanın ağırlığı ne kadardır?

2.Biyologu balina araştırmaya iten neydi?

3.Balinalar hangi yöntemle avlanıyorlardı?

4.Biyolog ve ailesi nereye taşındı?

5.Biyologun müzik ilgisi nerden geliyordu?

6.Bir yılda ne kadar balina öldürüldü?

7.Biyolog 45 ilklerin ilhamını kinden aldı?

8.Biyolog ve ailesi Patogonya da ne kadar yaşadı?