BAŞKA GEZEGENLERDE DE SU VAR MI OLABİLİR Mİ OLURSA NE OLUR ÇOCUKLAR İÇİN 24 dk.

             Bu filmde suyun yeryüzün deki önemi ve kullanın şeklinden bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra başka gezegenlerde suyun olup olmadığından bahsedilmekte.

            Çocuklar için hazırlanan bu film özellikle mars gezegeninde suyun olup olamadığından bahseder. Bilim adamlarının marsa gönderdiği araçların çektiği fotoğraflar sayesinde milyar yıl öncesinde marsın suya sahip olabileceğini ileri sürerler. Nitekim yıllar önce bilim adamlarının teleskopla gördüğü su kanalı olarak adlandırdıkları şey de orada suyun var olabileceğini kanıtlar.

             Marsın yanı sıra Jüpiter’in gezegenlerinden biri olan Europa’nın da buzdan olduğu ileri sürülmekte yani orda sıvı olmasa da suyun bulunma ihtimali arttı. Bilim adamları oksijen olmadan canlıların yaşayabileceğini ileri sürmekteler. Bu kuram oksijen olmadan sadece suyun varlığı ile birlikte yeryüzünde veya uzayda bir yerde canlıların yaşayabileceği ileri sürülmekte. Nitekim şu an okyanusların dibinde yaşayan canlıların su sayesinde yaşayabildikleri ileri sürülmekte. Bu yaşamın oksijenle bir bağlantısı yok. Nitekim evrenin oluşumu da başta böyle kabul ediliyor.  

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

  1. Mars’ta su var mı?
  2. Europa’da su var mı?
  3. Mikroorganizmaların yaşaması için neden su gerekli?
  4. Oksijen olmadan bakteriler yaşayabilir mi?
  5. Mars’ta yüzebilir miyiz?
  6. Gece Jüpiter gözükür mü?
    Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)