Babunları Kasabayı İstilası Onları Uzaktan Sevmek 11 Dakika

 

İnsanoğlu yaratılışından bu yana hep hayatını kolaylaştırmaya çalıştı.Yeni icatlar ortaya çıkardı.Yeni ulaşım araçları geliştirdi.kendisi için yeni yaşam alanları inşa etti.Fakat tüm bu gelişmeler bir şeyi değiştirmeye yetmedi.Vahşi doğanın bir parçası olduğumuz gerçeğini. Farkında olalım ya da olmayalım diğer canlılarla sürekli etkileşim halindeyiz.İşte bunun en çarpıcı örneklerinden biri.

Amerikanın Glenken kasabası sürekli olarak babunların istilası altında.Kasabayı çevreleyen doğal yaşam ortamı olan tepelerden inen babunlar yiyecek bulabilme telaşındalar.Çöp kutularını karıştırıyorlar.İnsanların evlerine ve arabalarına girmelerine engel oluyorlar.Öylesine zekiler ki yiyecek aldıkları evi unutmayıp mutlaka oraya tekrar geliyorlar.Kasabalı bu durumdan rahatsız.Babun istilasından kurtulmak ve onları uzakta tutmak için birkaç gözetmen tutmuşlar.Fakat mesai saati dolup da gözetmenler evlerine gittiklerinde babunlar için yemek saati başlamış demektir.Onları uzakta tutmak öyle kolay değil.Çatılara tırmanıyorlar.Kiremitleri fırlatıp,köşe panellerini dağıtıyor ve oluklara zarar veriyorlar.

İnsanlar genelde onlara zarar vermiyorlar. Eğer babunları öldürmeye kalkarlarsa halk tarafından büyük bir tepki görüyorlar.Kasabalı bu duruma alışmış.Fakat babunları uzaktan sevmek her zaman için ilk tercihleri.

 

 

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

  1.  Babunların en sevdiği gün hangisi?
  2. Babunlar vahşi bir sürü mü? Bunu nasıl anlayabiliyoruz?
  3. Yılda kaç yavru verirler, yavrularını nasıl büyütürler?
  4. Babun sürüsünün liderliğini nasıl elde ediyorlar?
  5. Kasaba halkı kaç yıldır babun istilasıyla karşı karşıya?
  6. İnsanlar bu güne kadar kaç babunu öldürdü?
  7. Etraflarında insan varlığı onlar için bir tehlike unsuru oluşturuyor mu?

 

 

                                                           Adil ERDOĞAN EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF