ÇEVRECİ VE YEŞİLCİ DEVASA GÖKDELEN TEKNOLOJİSİNİN BİLİMSEL HİKAYESİ    

 

            Enerjiden tasarruf sağlayan binaların yapılması, çevreye karşı büyük bir fayda sağlıyor. Temelde, yeşilci binaların ana teması, sürdürülebilir enerji kaynakları ile enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılardır. Kendi enerjisini ne kadar çok karşılarsa o kadar çevreye karşı duyarlı demektir. Günümüzde harcanan enerjinin yüzde kırkı gökdelenlere gidiyor. Yeşilci binalarda yapılabilecek enerji tasarrufları birkaç başlıktan oluşur. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

            Doğal Havalandırma; Doğal hava akımının kullanılması, normal binalarda kullanılan havalandırma sisteminde harcanan enerjiyi büyük oranda azaltıyor.

            Yeşilci Çatılar; Yeşilci çatıların amacı binanın su ve serinletme için kullanılan enerjilerini azaltmak ve dinlenme mekanları oluşturmaktır.

            Yeşilci Cepheler; Dış cephede kullanılan yeşilci yapılar binaları daha serin tutarak enerjiden tasarruf sağlamaya yöneliktir.

            Yeşilci binaların maliyeti ile geleneksel binaların maliyeti arasında yüzde beş oranında bir fark vardır. Yeşilci binaların çevreye ve ekonomiye katkısı ise bu maliyet farkı karşısın da devasa niteliktedir.

 

            Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz:

  1. Çevreci bina tasarımı nasıl olmalıdır?
  2. Gökdelen yapım aşamaları nelerdir?
  3. Yeşilci çatı nedir ve ne gibi faydaları vardır?
  4. Yeşilci cephe nedir ve faydaları nelerdir?
  5. Yeşilci binaların maliyeti yüksek mi olur?
  6. Doğal havalandırma enerjiden ne kadar tasarruf sağlar?
  7. Yeşilci bina nedir?