ÇOCUKLARLA İLGİLİ SIRA DIŞI VE VAHŞİ TABULARVAHŞİ ÖRF, ADET, GELENEKVE İNANÇ TABULARI

İnsanlar diğer canlılardan farklı olarak uzun bir çocukluk dönemi geçirirler. Her çocuk bulunduğu topluma göre farklı yetiştirilir. Bir toplumun kendine uygun gördüğü yetiştirme tarzı diğer bir toplum için oldukça ilginç bir hal alabilir.  Ve hatta bir tabu olarak görülür. Bazı toplumlarda yetişkinlik çabuk başlar mesela bolivyada çocuklar maden işçisi olarak çalıştırmakta hiçbir sakınca yoktur. Ama bazı toplumlarda da büyümenin fiziksel göstergesi olan bazı organları körelterek bu çocukluk dönemini uzatacaklarına inanıyorlar. Mesela kamerunda. Çocukların büyümeleri engellendiğinde ya da çocukken yetişkin olarak addedildiklerinde çocuk yetiştirme konusunda birçok kişinin tabuları çiğnenmiş olunuyor. Yeni Delhi’de çocukluk dönemi hiçe sayılıyor. 1300 yıl öncesinden miras kalan kerbela matemlerinde insanlar çelik bıçaklarla ve jiletlerle kendilerini keserek imam Hüseyin’in hatırasını canlı tuttuklarını ve imanlarını kuvvetlendirdiklerini savunuyorlar. Üstelik çocuklar bu matem törenlerinin sadece izleyicisi olmakla yetinmiyor adeta bu kanlı törenin en önemli parçaları haline geliyorlar. Yaşları 3 ila14 arasında değişen çocuklar imam Hüseyin’e ve kerbela gününde yaşananlara olan inançlarını böyle gösterdiklerine inandırılıyorlar. Çocuklar meydanlarda inançlarını belli etmek adına kendilerini keserken aileleri bu durumu büyük bir gururla izliyorlar. Olası bir ölüm mevzuunda ise çocuklarının ölümlerine üzülmediklerini yas tutmadıklarını çünkü çocuklarının çok erdemli bir iş yaptıklarını savunuyorlar. Malezya’da ki Hinduların kutsanma törenlerinde ve Tayland’da ki Taoların vejetaryen festivallerinde yaptıklarını kendini şişleme merasimleri katlanılır gibi değilken yeni Delhi’de çocukların kendilerini kesmeleri birçok tabuyu yıkıyor.

Yeni Delhi’de çocuklar inanç uğruna kendilerini keserken Tayland da çocuklar para karşılığı kick-box yapıyor. Bu çocukların bedenleri henüz kemikleşmemiş olmasına rağmen çok küçük yaşlarda dövüşlere sokuluyorlar. Üstelik bu çocuk dövüşleri tamamen yasal. Küçük bedenler ringde mücadele ederken salonu dolduran binlerce insan bu minik bedenlere para yatırarak skordan para kazanmaya çalışıyorlar. Maçlar birer dakikalık 3 raunttan oluşuyor. Birer dakika ringde birbirlerini yumruklayan çocuklardan hangisi en çok yumruğu indirirse 3. raunt sonunda birinci seçiliyor. Dövüş esnasında çocuklarda boks eldivenleri dışında hiçbir koruyucu nesne takılmıyor. Bu çocukların anne babaları çocuklarının binlerce kişi önünde acı çekmelerini gururla izlerken çocukların aldıkları darbelerin çok kötü sonuçlar doğurabileceğini akıllarından bile geçirmiyorlar. Onlar için bu durum tamamen bir spor.

Tayland da ve Malezya’da 3.4.5 yaşında ki çocukların şiddete bu derece maruz kalmaları normal karşılanırken Avustralya’da Sydney kentinde çocuklar 9 yaşına kadar çocuk gibi yetiştiriliyor. Sydneyli anneler çocuklarını 9 yaşına kadar bebek gibi emziriyorlar. Amerikan pediatri merkezinin çocukların ilk altı ay tek emzirmenin çocuk gelişimi için yeterli olduğunu söyleseler bile bu geleneği devam ettiren birçok anne var. Bu davranışları yüzünden toplumdan dışlandıkları için emzirmeyi gizli yaptıklarını söylüyorlar. Çünkü batılı toplumlarda göğüs sadece bebeğin besin ihtiyacını karşılayan ya da anne ile bebek arasında ki fiziksel bağlılığı sağlayan uzuvdan çok bir cinsellik simgesi olarak görülüyor. Bunun da çocukların gelişiminde olumsuz etkiler oluşturduğunu söylüyorlar. Hal böyle olunca bu Sydneyli annelerin toplumdan dışlanmaları kaçınılmaz oluyor.  Ve böyle yaparak batıda ki çocuk yetiştirme tabularını yerle bir ediyorlar. Kimi toplumlarda çocuklar maden işçisi ya da kendini kesen inançlı yetişkin bir birey ya da bir kick-box çı olurken ya da evlendirilirken kimi toplumlarda çocuklar hep çocuk kalıyor. İnsanlar farklı şekilde evrimleşmeye devam ediyor. Bu evrim hiç bitmiyor.

 

             Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.       Çocuklar neden farklı toplumlarda farklı yetiştiriliyor?

2.       Bazı toplumlar neden çocukları yetişkin olarak görüyor?

3.       Çocuk yetiştirme de çocuğun bulunduğu toplumların rolü nelerdir?

4.       Dini inancın çocuk yetiştirme tarzına etkisi var mıdır?

5.       Sydney’ de çocuklar neden dokuz yaşına kadar emzirilir?

6.       kick-box sporu çocuklara uygun bir spor mudur?

7.       Dini törenlerde neden çocuklar ön planda tutulur.

8.       Psikologlar çocukların değişik yetiştirme tarzları hakkında ne düşünüyor?

9.       Çocuklar neden küçük yaşta kendilerine zarar verdikleri bir tarzda yetiştiriliyor?

10.   Bir toplumda çocuklar bebek muamelesi görürken neden aynı yaşta ki çocuklar başka bir toplumda evlendiriliyor?

11.   Anne babalar çocuklarının kendilerine zarar vermeleri hakkında ne düşünüyorlar?

12.   Çocukların işçi ve ya dövüşçü olarak yetişmeleri yasal mıdır?

13.   çocuklar hangi hallere sokularak aile için bir gelir kaynağı haline getiriliyor?

 

Doğan KARAMAN

8010004034

Fen bilgisi 4