Doğuştan Yapışık İkizlerin Nedenleri, Tedavi ve Sorunları

 

   Yapışık ikizlerin tarihinin, erken dönmelerinden beri var olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Mağara resimlerinde, eski heykel ve resimler yapışık ikizlere rastlanmıştır. Meksika’da ve Orta Amerika’da yer alan mezarlarda gömülü bulunan iki başlı insanlara rastlanmıştır. Dr. Spencer basit bir sınıflandırma yöntemi geliştirmiş. İkizlerin yapışık olma durumuna göre her birine bir ad vermiş. Literatür de artık hep bu adlar kullanılıyor. Bütün adlarda çok kolay anlaşılıyor. Bu sınıflandırma ikizlerin birbirine nasıl yapışık olduğuna bakılarak yapılıyor. İkizlerin birbirine nasıl yapışık oldukları doktorların eylem planlarını da etkiliyor. İkizlerin dolaşım sistemleri birbirine bağlı mı çalışıyor? Organlar birbirine kaynaşmış mı? Kalp ya da beyinlerinin herhangi bir kısmını paylaşıyorlar mı? Bu soruların cevapları zor baştan bilinen ameliyatın zorluk derecesini belirleyecek.

 

   Yapışık ikizlerin dünyaya gelmesi hiçte ender rastlanan bir olay değil. Yapışık ikizlerin doğumu ile ilgili bir oran vermek hiç de kolay değil. Kız bebeklerin yapışık olarak doğma oranı erkeklerden daha yüksek gibi görünüyor. Ama bu kesin doğru değil. Siyam ikizlerinin ayrılması ameliyatlarında eskiden karşılaşılan sorunlardan biride, yeterli doku bulunmayışıdır. Ama şimdi, dokuyu da kimi zaman hızlı, kimi zaman yavaş da olsa uzatma imkânımız var. Yapışık ikizlerin geleceği konusunda doktor ve ebeveynler en zor kararları almak zorunda kalabiliyor.

 

   Çünkü bazılarının içinde bulunduğu koşullar yaşama şansları yok denecek kadar azaltabiliyor. Birçoğumuz birey olmaya büyük önem veririz. Kendi kafamızda yapışık ikizleri nasıl bir yere koyuyoruz acaba? Onları sürekli merak ediyoruz. Onlara gözümüzü dikip bakmamayı, kendi normlarımızı empoze etmemeyi öğrenmeliyiz. Yargılamak yerine, yeni deneyimlere açık olmak zorundayız. Çok zor olmasına rağmen bunu öğrenebiliriz. Yapışık ikizlerin hayatını anlamaya çalışabiliriz.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1. Kaç çeşit yapışık ikiz vardır.

2. En sık rastlanan ikizler hangileridir ve özellikleri nelerdir?

3. Hangi ikizlerin hayatta kalma şansları yoktur?

4. Siyam ikizlerini tanıyor musunuz?

5. Bilinen en yaşlı ikizleri tanıyor musunuz?

6. Kafataslarından yapışık olan ikizleri ayırmak mümkün müdür?

7. Göğüslerinden yapışık ikizlerin hayata kalmayı başardığı ilk ameliyat ne zaman yapılmış?

8.  Başlarından yapışık ikizlerin hayatta karşılaşabileceği güçlükler nelerdir?