>

                                                                                                           Dünya’nın Oluşumunun Hayat Hikâyesi  45  Dakika

           

            Milyarlarca yıldır meydana gelen erozyon, yanardağ patlamaları, kıtalar arası kaymalar dünyanın oluşumunun bütün kanıtlarını yok etmiştir. Jeologlar Dünya’nın yaşını araştırdığında Dünya’daki en eski taşlar için yapılan arama Kuzey Arizona’nın çöllerinde yapılmıştır. Burada büyük bir meteor krateri mevcuttur. Göktaşları Dünya’daki taşlardan daha eskiydi ve araştırmalar da göktaşlarıyla yapıldı.

            Güneş Sistemi’nin merkezinde Güneş vardır. Bir teoriye göre Güneş’in etrafı toz ve gaz bulutuyla çevriliydi. Bu bulut soğudukça mineral tanecikleri oluştu. Bu küçük mineral tanecikler Güneş’in etrafında dönerken birbirine çarpmaya başladı. Mineraller birbirine yapışıp daha büyük taşları oluşturdu. Bu taşlardan en büyüğü kendine daha fazla nesne çekti ve Dünya oluştu. Dünya gelişigüzel yapışmış taşlardan oluşuyordu. Ancak jeologlar Dünya’nın belirgin katmanlardan oluştuğunu söylüyor. Dışta ince bir kabuk ve merkezde demir ve nikelden oluşan çekirdek. Jeologlara göre Dünya oluştuktan kısa bir süre sonra eridi. Yoğun olan maddeler dibe çöktü daha hafifler ise yüzeyde kaldı. Erimiş dünya 1100°C sıcaklıktaydı. Fakat uzay -200°C idi. Bu nedenle dünya dıştan içe doğru soğumaya başladı.

            Dünya’nın yaşını belirleyebilmek için çeşitli çalışmalar yapıldı. Peterson 1953’te Arizona’daki göktaşı kraterinden aldığı taş örneklerinden Dünya’nın yaşının 4,5 milyar yıl olduğunu belirledi. 

            1974’te ortaya atılan teoriye göre dünyaya bir gezegen çarptı ve dünyanın dış kabuğunun parçalanmasına neden oldu. Bu parçalar birleşti ve Ay’ı oluşturdu.

            Araştırıcılar 200 milyon yıl sonrasına geçiyor ve kıtaların nasıl oluştuğunu araştırıyor. Hudson Körfezi’nden alınan taşların radyometrik incelemesi sonucu bu taşların 4,3 milyar yıl önce oluştuğu ve dünyanın sert kabuğunun olduğu ayrıca bu taşların aslen suların içinde oluşabileceği fikri o çağda okyanusların var olduğunu kanıtladı. Bu suların Dünya’ya nerden geldiği 1998’de düşen göktaşı incelemeleriyle açıklandı. Meteor içinde tuz tanecikleri bulundu. Bu tuz tanecikleri incelendiğinde içinde sıvı su molekülleri görüldü. Tuz 4,5 milyar yıl yaşındaydı. Dolayısıyla su da o yaştaydı. Bu durum Dünya oluşurken uzayda su olduğunu kanıtladı. Göktaşları dünyaya çarpınca su damlaları bırakılıyor ve deniz ve okyanuslar bu şekilde oluşuyor.

            Yaşamın kökenini bulmak için bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda göktaşında eser miktarda aminoasitler bulundu. Artık bilim adamları yaşamın uzaydan geldiğine inanıyor.

            Yaşamı oluşturmak için son parça gerekliydi.3,5 milyar yıl öncesinde yeni yaşam biçimleri oluşmuş. Fakat bu yaşam için oksijen gerekliydi ve dünyada yoktu.Patlamalar atmosfere karbondioksit,sülfür,sülfat ve metan gazları yayıyordu.Yapılan araştırmalarda 3 milyar yıldan eski kayalar içinde mercansı yapılar bulundu.Bunlar ortama oksijen veriyordu ve bu sayede ortam oksijenle doldu.Canlıların yaşama ortamı hazırlanmış oldu.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır:

1.Kuzey Arizona’ya çarpan göktaşının büyüklüğü ne kadardır?

2.Dünya’nın erimesine neden olan madde nedir?

3.Dünya eridiği zaman uzayla arasındaki sıcaklık farkı ne kadardı?

4.En yeni araştırmalara göre Dünya’nın yaşı kaçtır?

5.Apollo 16 uçuşu kaç yılında yapıldı?

6.Sabit kaya ve su kaç yıl önce oluştu?

7.Dünya’nın kabuğunun kalınlığı ne kadardır?

8.Dünya’da kıta ve su oluşumunun kanıtında hangi taşlar incelendi?

9.1968 yılında göktaşı nereye düştü?

10.Stramatolikler neyden oluşur?

ŞENGÜL GİYEN BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 4.SINIF