DÜNYADAKİ VE UZAYDAKİ FIRTINALARIN BİLİMSEL AÇIKLAMALARI

 

Atmosferin belli bir tabakasında sıcaklık farkından kaynaklanan basınç dengelemeden dolayı atmosfer olayları oluşur. Rüzgar, havanın yer değiştirmesi ile oluşan doğal bir olaydır. Sıcaklık farkından kaynaklanan yıkıcı rüzgarların hortum, fırtına ve kasırga gibi türleri vardır. Büyüklüğü, oluşma şekli ve yıkıcılığına göre farklı isimlerle anılır. Rüzgarın yıkıcılığı en fazla olanı fırtına, kasırga ve hortum denen hava olaylarıdır. Genelde bu hava olayları okyanuslarda veya okyanusa kıyısı bulunan karalarda görülür.

            Kasırga, çok geniş bir alanı etkiler ve çok uzun sürer. Ani sıcaklı farklarından dolayı oluşan dev hortumlardır. Kasırgaların önceden tespit edilmesi mümkündür. Fakat bazı kasırgalar aniden ortaya çıkabilir. Erken uyarı, sağlam yapı malzemesi ve sığınaklar insanları kasırgaların yaratacağı tahribatlardan koruyucu etki yaratır.

            Hortumlar, fırtına esnasında görülen, aniden oluşan ve kısmi bölgeleri etkileyen afetlerdir. Hortumların önceden tespit edilmesi mümkün değildir. Hortumların etrafa savurduğu parçalar şimdiye kadar birçok can almıştır.

            Erken uyarı, sağlam yapılar, sığınaklar vb. tedbirler rüzgarın etkisini en aza indirmenin en geçerli yöntemleridir. Temelde aynı olsa da hava olayları bütün gezegenlerde farklı özellikler içerir. Bilim adamları yıldızlardan gelen radyasyonu ölçerek gezegenlerin atmosfer sıcaklığını ölçebiliyorlar. Marsın yüzeyinde bulunan toz tabakası rüzgar estiğinde toz fırtınalarına dönüşür. Venüs’te havanın sıcaklığının 450 derece olduğu bir gezegendir.Neptün de saatte bin yedi yüz kilometre hızda esen fırtınalar mevcuttur. Güneş patlamaları yüksek enerjili fırtınalara neden olabilmektedir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz:

  1. Kasırga nedir?
  2. Hortum nedir?
  3. Rüzgar nedir?
  4. Fırtına nedir?
  5. Atmosfer Olayları Nasıl Olur?
  6. İnsanlar rüzgarlardan nasıl etkilenir?
  7. Diğer Gezegenlerdeki Ve Güneşteki Hava Olayları Nasıldır?