LEONARDO DA VİNCİ

Klise, gizli cemiyetler, İsa, Maddalalı Meryem ve Leonardo hep beraber Dan  Brown’un Davinci’nin şifresini ana temasını oluşturur.

Leonardo Fleronsa’nın bir kasabası olan Vinci’de doğdu. Leonardo’nun doğduğu dönemde Fleronsa kesinlikle Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi idi. Leonardo gayrı meşru olarak dünyaya gelmiştir. Fakir bir çiftçinin kızı olan Katarına ve yaşça büyük ve saygın aile çocuğu olan Noter San Piyero’nun aşk çocuğudur. Birbirleri ile evlenmediler.

Leonardo babasıyla beraber büyüdü. Çizim yapabiliyordu. Sanatla ilgileniyordu. Sanat yeteneğini fark ettiklerinde onu cesaretlendirdiler. Çünkü gayri meşru bir çocuk olduğu için babasının servetinden ve maddi imkânlarından ilerde yararlanamayacaktı. Doğaya karşı çok büyük bir ilgisi vardı, suya, hayvanlara, ağaçlara karşı…

İnsanların sözleri ve hareketleri taklit etmek yerine aslında her şeyiyle gerçek bir imge olan doğayı taklit etmek daha yüce bir iştir. Çıraklık yapsın diye usta Andrew Varegua’nın atölyesine gönderildi. Kara kalem çizimi, yağlı boya resmi, bronz dökmeyi, mobilya yapmayı, tören flamaları tasarlamayı öğrendi. Profesyonel bir sanatçı olabilmesi için gerekli olan bütün becerileri, birçok farklı proje gördü.

Yaptığı ya da yapılışına şahit olduğu ilk işlerden birisi de Fleronsa katedralinin tepesindeki 5 metre çapındaki altın topun değiştirilmesidir. Bu teknolojik açından büyük bir uğraş gerektiriyordu. 2 ton ağırlığındaki altın kaplamalı bakır top Varekua tapınağının tepesindeki son istirahatgahına kaldırıp koyacak bir mekanizma inşa eder. Bu mühendislik harikası genç Leonardo hayatın sonuna kadar etkileyecektir.

20 yaşına geldiğinde çıraklık sürecini tamamlamıştı ve şehrin ressam loncasına kayıt olmuştur. Varekua’nın İsa’nın vaptisi eserinde bir melek boyamakla görevlendirildi. Fakat asıl ilgi çeken Leonarda’nın esere yaptığı katkı olur. Resim tarihinde ilk defa Leonardo izleyiciye doğru dönen figür tasviri yapar. Tam karşıdan sabit olarak tasvir yapılıyordu.

24 yaşında Fleronsada umut vadeden ressamların safına katılmıştır. Bati celi, rillin dayro, rafeellin

Mimari sonra da bilim üzerine optik perspektif, botanik, anatomi ve jeoloji hakkında ve mühendislik hakkında silah hakkında notlar tutmuştur. Bu notlarda Leonardo kelimeleri tersten yazılmıştır.

1478 suçlamalar bittikten sonra Fleronsa’da kendi atölyesini çatı. Fakat Rönesans sanatını bu büyük şehri kısa süre şiddete maruz kalacaktır.                                                                                          

Papa ve işbirlikçileri tarafından planlanan kanlı bir ihtilal Livincileri devirmeyi hedefliyordu. İhtilal başarısız olunca papa Napolyon ordusuna fleronsayı güç kullanarak almasını emreder. Şehir duvarlarını aşmak ya da korumak için merdivenler ve diğer aletler tasarlamaya başlar. Bu Leonardo için bir ekoldür ( askeri mühendislik).savaştan sonra tekrar resimlerine döner. 1480 de Aziz Ceronu yapamaya başlar. Vatikan’da asılıdır. Birçok tablosu gibi bu da yarım kalmıştır. Fakat yine de Leonardo’nun insan anatomisine olan bağlılığı aziz ceron’un acısı adeta canlı gibidir. Fleronsa demodeci fleronsanın en iyi ressamlarını Vatikan’a yeni Sistin Kilisesini dekore etmek için gönderdiğinde Leonardo 30 yaşında idi. Bu papa ile demodeci arasındaki ateşkesin koşullarındandır.

Fleronsa’dan Milano’ya taşınır. Silah üretimi ve askeri teknoloji merkezidir. Fleronsay’ı hem orda mutsuz olduğu için hem de Lidevikon’un babasının anısına büyük bir heykel yaptırmayı istediğini duyduğu için terk etmiştir. Leonardo düküne cesur bir mektup yazar. Tank tasarlamıştır. Fakat tekerlekleri ters yönde döndüğü için tank hiçbir yere gidemeyecektir. Düşman askerlerini biçmeye yarayan ölüm makinaları tasarlar

Bronz at dökme çalışmaları yapmaya başlar. Fakat Fransız ordusu Milano’yu işgal etmek ile tehdit etti. Bilanonun gücü yoktur. Bronz top dökülmek için Leonardo’dan tekraren alınır. Davinci Svarsa sarayının kilisesi için dini bir prest yapıyordu. Konu İsa’nın havarileri ile beraber son yemeği yıllarca sürmesine rağmen Leonardo’nun eseri bitirecekmiş gibi görünmemektedir. Leonardo havarileri doğal tıpkı normal bir insan gibi hareketli olarak tasvir etmeye çalışmıştır. Daha önceki yüzyıllarda yapıldığı gibi herkesi bir çizgi üzerinde sıraya dizmek yerine Leonardo 13 figürü 5 ayrı gruba ayırmış havarileri için 4 tane üçlü grup ve izole edilmiş İsa figürü de ayrı bir grup olarak düşünmüştür. Kötü malzeme kullanmakla suçlanmıştır. Asıl zarar yer altındaki nemin duvara işlemesi ile oluşmuş ve bunu kontrol altına alan kimse olmamış.

47 yaşında iken çırağı Salayı ile beraber Milano’yu terk eder yeni bir işveren ve yeni bir ev aramaya başlar. Su altı savaşları için dağlıç elbisesi gibi çalışmalar ile Venedik büküne yanaşır. Kanatları nasıl hareket ettiğini görüyor ve çiziyordu. Hava vidasının ağırlığı fazla olduğu için uçamamıştır. Kanatlarını çırpan arnikopter ortaya çıkıyor. Yarasaları inceler süzülme fikri ile devam eder. Sabit kanatlar ve paraşütler tasarlar 16. Yy başlarında İtalyan asilleri arasında çok tutulmaya başladı.

Fleronsaya geri döndü. O zaman Fleronsa’da 28 yaşında, saray adamı. Her durumda rahat Mikelanş Benoratti vardı. Leonardo ise aksi yalnızlığı seven bir insandı. Leonardo Fleronsa’nın dışında iş aramayı seçer. 1502 de İtalya’nın en kana susamış hükümdarının yanında eline bir fırsat geçer. Papa 6. Aleksandır’ın gayri meşru oğlu olan Romanya dükü Bornovinç’in yanında çalıştı. O bir askerdi ve zalimdi. Onun yanında askeri mühendis olarak çalıştı.

Bir arkadaşının idam edilmesi emreder. Bunun üzerine Buda ile yollarını ayırır. Yazın Leonardo Fleronsa’ya geri döner.               

 

     Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1)Dan Brown’un  Darvincinin şifresi eserinin ana temasını ne oluşturur?

2)Leonardo’nun babasının Leonardo’yu çizime teşvik etmesinin sebebi nedir?

3)Babası sanat yeteneğini fark edince Leonardo’yu bu yeteneğini geliştirmesi için Andrew Varegua’nın atölyesine göndermiştir. Buradaki çıraklık döneminde hangi işleri yapmayı öğrenmiştir?

4)Leonardo’nun öğrenme yolu nedir ve çeşitli alanda tuttuğu notları şifrelemek için hangi yöntemi kullanmıştır?

5)Leonardo’nun yaptığı veya yapışına şahit olduğu ilk iş nedir?

6)Leonardo’nun şehrin ressamlar loncasına kayıt olduktan sonra yaptığı ilk çalışma nedir?

7)Bu çalışmada Leonardo’nun resme yaptığı ve bir ilk olan katkı nedir?

8)Leonardo resim haricinde hangi alanlarda çalışmaları vardır?

9)1480 yaptığı ve birçok eserinde oldu gibi yine yarım kalan eseri nedir? Bu eserin özelliği nedir?

10)Milano’ya neden taşınmıştır ve orada ki çalışmaları nedir?

11)Bronz at dökme çalışmasını neden yapamamıştır?

12)Leonardo’nun İsa’nın havarileri ile son yemeği esri neden uzun sürmüştür. Diğer mevcut eserlerden onu ayıran özelliği nedir?

13)47 yaşından sonra nerede yaşamıştır ve çalışmalarını hangi alanda yapmıştır?

14)Leonardo’nun askeri alanda yaptığı çalışmalara baktığımızda eserlerini yaparken aldığı ilham kaynağı nedir?