Eğitimde Oyunun Gücü,Önemi ve Kullanımı(Hayvanlar ve Okul Öncesi)

Av hayvanları oyunları avcıdan kaçmak ve doğal ortama tutunma için kullanırlar.Afrika da Kalahari çölündeki mirketler bir araya gelip avcıları uzak tutmak için oyun oynuyor.Mirketler akrep yemeyi severler o yüzden önce onun dikenlerini çıkarırlar.Mirketler yuvalarından hızlı çıkar çünkü kobra onu bekliyor olabilir.

Vahşi canlılara göre diğerleri oynamayı daha çok seviyor.

Şempanzeler vakitlerinin üçte birini oynayarak geçiriyor.Hayvanlar oynarken bütün vücuduna bakmak gerekir.Sallanan kuyruk ve dikilmiş kulak oyunun bir parçasıdır. Aralarında hızlı bir göz teması kurulur.

Yunuslar sürekli gülümseyerek oyun oynamak istediklerini belirtirler. Ama oyun oynamakla kavga etmeyi ayırt etmek zordur. Çünkü benzer tepkiler verirler. Oyun oynayanlar sevecen sürtünmeler yaparlar. Kavgada 90-140kg ağırlıklı keskin dişli birbirlerini öldürebilirler.

Tiguat annesinden ayrı büyüyen bir ayı bu yüzden oyun oynamayı bilmiyor. Eddy annesi tarafından büyültüldü o yüzden oyun oynamayı biliyor.

Oyun beynin gıdası.

Su samurları vahşi doğaya verilmek için insanlardan uzak eğitiliyor. Oyun oynayabiliyor.Oyun oynayan memeliler daha zeki.

Kargalarda oyun oynamayı seviyorlar ve zeki olurlar.Cevizleri kırmada bombardıman yapa birler başaramadığı zaman arabaları kullanıyorlar araba üstünden geçiyor ve ceviz kırılıyor.

1930 yılı başlarında bir araştırmacı 10 aylık oğluyla büyümesi için eve şempanze getiriyor.Yürümeye başlayan Donald ve Guar zamanın çoğunu oyun oynayarak geçiriyordu aralarında biri oyuna yönelirse o da oyuna yöneliyordu..9 aylık denemeden sonra oğlan şempanzeyi şempanzenin onu taklit ettiği kadar taklit ediyordu.

Yeryüzünde en kalabalık en sosyal hayvanlar maymunlar,ayılar,kanişler,yunuslar ve biz insanlar oluşturuyordu.Oyun oynamak sadece beyni değil sosyal ve arkadaşlık ilişkilerinde geliştiriyordu.

Yapılan araştırmalar oyun oynamayanlar hayatta daha güçlük çektikler. Yanlız kalıp toplumdan izole edilir.Oyun vazgeçilmez bir öneme sahiptir.Bu aslında hepimiz için önemli bir derstir.Hayat sahnelenmesi gereken bir oyundur zaten.

  Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır
1.Oyun oynamanın ne gibi faydası var?

2.Şempanzeler ne kadar oyun oynuyor?

3.İnsanlar için oyunun önemi nedir?

4.Oyun oynamasaydık ne olurdu?

5.Oyunla zeka arasında bir ilişki var mı?

6.Kargalar nasıl oyun oynuyor?

7.Herhangi bir hayvana oyun oynamak öğretilebilinir mi?

8.Yunuslar oyun oyma isteklerini nasıl gösteriyor?