Evrende Işıktan Hızlı Seyahat Etmek İçin Yapılana Çalışmalar Filmin Özeti 45 dk

 

Bu filmde evrende yapılabilecek yolculuklar için gereken hızdan ve meydana gelebilecek eksikliklerden bahsetmektedir.

Bilim insanları uzaya yapılan yolculukların son derece maliyetli olduğunu ve bu maliyetin en aza indirebilmenin yollarından birinin de dünyanın yörüngesi dışına çıkabilecek bir uzay asansörü yapabilmek olduğunu ileri sürmekteler. Aslında bilim insanları her ne kadar uzay çalışması yapılsa da bu çalışmalar da asıl önemli olan şeyin uzayda astronomları bekleyen tehlikeler olduğudur. Bilimdeki yeni çalışmalar insanların uzayda yapabilecekleri bir seyahatin tehlikelerini aza indirmeye yöneliktir.

Bilim insanlarına göre evrende yapılabilinecek bir seyahatte en temel sıkıntının yeterli oranda ihtiyacın götürülebilmesi olacaktır. Nitekim bu temel ihtiyaçlardan biri de kullanılacak yakıttır. Yakıt kullanılacak uzay aracının yeterli sürate erişip istenilen mesafeyi almasını sağlar. Bu durumda uzayda alınacak yol ne kadar artarsa o kadar fazla oranda yakıt kullanmamız gerekmektedir. Bir diğer önemli ihtiyaçta kullanılacak sudur. Suyun içilmesi yanı sıra her türlü temizlikte de kullanılıyor olması onun çok büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Yıllardır bilim insanları evrende gidilebilinecek gezegenleri araştırıp bu gezegenlere nasıl gidileceği noktasında fikir yürütmekteler. Hatta 2018 tarihinden itibaren Mars’a gidileceğini belirtiyorlar.

Bilim insanları evrende yapılacak yolculuk için en temel sorunun sahip olunacak hız olduğunu belirtiyorlar. Nitekim hangi hızda gideceğimiz zamansal açıdan son derece önemlidir. Evrende ışık hızından daha hızlı hiçbir hız yok ama bu hıza erişildiğinde de madde enerji olmakta bu yüzden bilim insanları ya ışık hızına yakın bir hızda seyahat etmeyi ya da ışık hızından daha büyük bir hızda seyahat etmeyi hedefliyorlar. Bazı bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde teoride ışık hızından daha hızlı olan araçlar yapılabilineceğini gösteriyor. Bazı bilim insanlarına göre de belgi güneş rüzgârlarını kullanarak güneş yelkenleri yaparak bu sorunu halledebiliriz.

Bilim insanları evrende istenilen hızın aslında var olan maddenin düşmanı, yok edicisi olan anti madde ile olabileceğini ileri sürüyorlar nitekim anti maddenin bir gramı bile elde edilirken oldukça fazla enerji gerekmektedir ama dışarı verdiği enerji ise muazzam derecededir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

 

1 Uzay yolculuğunun sorunları nelerdir?

2 Uzay yolculuğunda suyun önemi nedir?

3 Uzay yolculuğu neye benzer?

4 Hangi gezegene gidebiliriz?

5 Kuyruklu yıldızların özellikleri nelerdir?

6 Güneş yelkenlisi nedir?

7 Füzyon Motoru nedir?

8 Anti madde nedir? ve ne işe yarar?

9 Takionlar ne kadar hızlıdır?

10 Ay’a bir daha gidecek miyiz?

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)