Evren de Atomdan Kozmik Ağ Kümesine Kadar ki Atomsal Örgü ve Nano Teknoloji İlişkisi Filmin Özeti 47 dk

              Bu film de evrendeki yapıların boyutlarından bahsedilmektedir. Bu yapıları oluşturan temel bileşenler de ele alınmıştır. Ayrıca nano teknoloji ve kullanım alanları anlatılmaktadır.

             Bizim evrenimizde çok küçük yapılar olduğu gibi çok büyük yapılarda söz konusudur. Ve bu büyüklük kendi güneş sistemimizde muazzam boyutta fakat evrende bizim güneş sistemimiz küçücük bir yapıdır. Örneğin güneş en küçük yıldızlar arasında ele alınmaktadır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre evrendeki bu devasa yapılar çok küçük olan atomların farklı sayı ve sıralamaları ile oluştuğu görülmüştür. Evrende bulunan atomlar elementleri, elementler molekülleri, moleküller maddeleri ve maddeler her şeyi oluşturmaktadır. Bir atom her ne kadar küçük olsa da kendi yapısında bulunan çekirdekte son derece küçüktür. Atom küçücük bir çekirdek muazzam bir boşluk ve elektronlardan oluşur.

             Bilim insanları şimdilerde atomu da parçalayıp içindeki başka yapıları, parçaları incelemekteler. Bu da atom çarpıştırıcıları sayesinde olmaktadır.

             Dünya’mız evrende o kadar güzel bir yerde durmaktadır ki eğer yıldızına yani güneşe biraz yaklaşırsa kavrulacak biraz uzaklaşırsa donacaktır. Ayrıca dünyamızda bulunan sıvı su ve organik bileşenler dünyamızda yaşamın meydana gelmesine vesile olmuşlardır. Bilim adamları evrende bizim dünyamız gibi yıldızına uygun mesafede olan gezegenleri keşfedip yaşamın var olup olmadığını bulmaya çalışıyorlar. Bilim insanları başka gezegenlerin keşfini kolaylaştırmak ve yaşamı aramak için kepler projesini hayata koymaya hazırlanıyorlar.

             Bilim insanları evreni oluşturan atomların yapılarından faydalanarak nano teknolojiyi geliştirmekteler. Özellikle tıp alanında büyük ilerleme kaydedilse de dünyada birçok alanda nano teknolojiden faydalanarak yeni üretimler yapmaktalar.

              Evrende her yapıda bulunan atomlar muhakkak bir dönüşüm içerisindedir. Bir yıldız patladığında ondan açığa çıkan atomlar yeni yıldızları hatta bizleri bile oluşturmaktadır, onlarda öldüğünde başka yapılar oluşmaktadır böylelikle evrende sürekli bir döngü hâkimdir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

1. Dünyada neden yaşam vardır?

2. Güneşten büyük yıldız var mı?

3. Güneşe olan konumumuz değişirse ne olur?

4. Evrende güneş sisteminin boyutu nasıldır?

5. Işık yılda ne kadar yol alır?

6. Evren de üzerinde yaşam olan başka gezegen var mı?

7. Şimdiye kadar ne kadar gezegen keşfedildi?

8. Gezegen nasıl keşfedilir?

9. Kepler projesi nedir?

10. Atomun ne kadarı boşluktur?

11. Elementler nasıl oluşur?

12. Nano nedir?

13. Nano teknolojisi ne işe yarar?

14. Kanser nasıl yok edilir?

15. Kirlenmeyen pantolon nasıl yapılır?

16. Evrendeki geri dönüşüm nasıl gerçekleşir?

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)