EVRENİN ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ TEORİLERİN BİLİMSELLİKLE ÖRTÜŞÜMLERİ 47 dk

 

Bu filimde evrenin ölümü ile ilgili teoriler bilimsel delillere dayanarak anlatılmaktadır. Ve ayrıca Karanlık madde ve kara delikler arasındaki olası ilişki anlatılmaktadır.

Bu güne kadar evrenin ölümü ile ilgili teoriler temel olarak iki kısımda ele alınır. Birincisi büyük çöküş teorisi: tıpkı uzaya gönderilen ve yakıtı bitince birden yere çakılan bir roket gibi anlaşılabilir. Bilim adamları evrenin sürekli genişlediğinin farkındalar ve onlara göre sürekli büyüyen bu evren sürekli şişirilen bir balon gibi bir gün muhakkak patlayacak. Bilim adamları evrenin genişledikçe hız kazandığın keşfetti ve bu keşifle evrenin sahip olduğu olağan enerji bittiğinde evrenin bir den çökeceği ileri sürülmektedir. Nitekim bilim adamları şimdilerde evrenin genişleme hızını bulmaya çalışıyorlar. Çünkü bu hesaplandığında evrenin ne zaman çökebileceği bulunabilir. Bazı bilim adamları evrenin genişleme hızını bulabilmek için sıfır kilometrelik hızla hızlanmaya başlayan ve sürekli hızı artan bir arabanın arkasında bulunan boya tabancası sayesinde fikir sahibi olabiliyorlar. Birer saniyelik aralarla boya fışkırtan bu tabanca başlangıçta az mesafelik aralıklarla boya fışkırtmakta fakat daha sonra araba hızlandıkça bu mesafe artmaktadır. Bilim adamları bu sonuçlardan elde edilen verilere dayanarak grafik oluştururlar ve bu grafikleri yorumlayarak bir sonuca ulaşmaya çalışırlar. Burada bilim insanlarının en zorlandığı nokta ise başka yerlerden gelen ışınların gerçek ulaşım zamanlarını hesaplayabilmelerinin zor olması çünkü ışığın kırk ya da daha fazla olan bir ulaşım anı için ne kadar bükülmeye uğradığı bilinmemektedir.

İkinci bir teori ise büyük donmadır. Bu teoriye göre evren sürekli büyüdüğü için ısı kaynağı yıldızlar gezegenlerden uzaklaşacak ve buda gezegenlerde soğumaya neden olacaktır. Bu soğumalar sonucu her taraf buz tutacak ve canlılık yok olacaktır. Bu olaylardan milyarlarca yıl sonra dünya ebediyen düşecek ve her şey yok olacaktır.

Bazı bilim adamları bir yıldız ölümü sonucu meydana gelen kara delikler gibi büyük delikler gezegenlerin içine alınacağını ve bunun sonucunda da her tarafın yok olacağını ileri sürmekteler. Ama zaten şuan birçok yıldız ölmekte veya yeniden doğmaktadır. Dolayısı ile bu teori pek işe yaramamaktadır.

Bu filimde ayrıca Hooble uzay teleskopunun büyük faydaları da anlatılmaktadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Evren nasıl yok olabilecek?

2.       Büyük patlama halen devam ediyor mu?

3.       Karanlık madde ne işe yarar?

4.       Evrenin genişleme hızı artıyor mu?

5.       Evrenin genişleme hızı nasıl hesaplanır?

6.       Hooble uzay teleskopunun bir fotoğrafında kaç gezegen mevcuttur?

7.       Karanlık maddenin yeri tespit edilebilir mi?

8.       Işığın hızı nasıl hesaplanır?

9.       Büyük patlamadan arta kalan ısı farklılıkları nasıl hesaplanır?

10.   Kaç yılda Andromeda galaksisine ulaşabiliriz?

11.   Karanlık madde ve karanlık enerji arasındaki ilişki nasıldır?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)