>

                                                                    Gezegenimizde Yırtıcıların Evrimsel Sürçte Geliştirdikleri Avlanma Teknikleri 45 dakika

 

Dünyanın en büyük nehri olan Amazon Güney Amerika ormanlarından geçer ve bol miktarda yağmurla beslenir. Burası dev katillerin yeridir. Su samuru yerel halkça su kurdu olarak bilinir. Vücutları öldürmek için tasarlanmış, torpi gibi ince ve uzun tüyleri sığ, burun ve gözlerini suyun altında kapatabilirler. Bıyıklarıyla hareketi fark edebiliyorlar. Vücudu suyun altında avlanmak için tasarlanmış, bir dalışta 4 dakika kalabilirler.

Alaska daki nehirler ölmek üzere olan sumon balıklarıyla dolu olup, kirlilik veya zehirlenme kurbanı değildir. Bir çift sumon balığı 8000 yumurta bırakabilir ve yumurtalar birkaç ay hayatta kalırsa sumonların yaşam mücadelesi devam edebilir.

Dalıcı kuşu dünyanın tek ötücü su kuşudur. Suyun altında uzun süre kalması tüyleri sayesinde olur, tüyleri ıslanmaz, bezlerde bulunan yağ bezlerini kullanır ve kanında daha fazla oksijen depolayabilir.

Ayılar, meyve, böğürtlen ve köklerden oluşan ziyafetlerden yararlanırlar. En çok böğürtlen tercih ederler. Nehrin yukarısındaki sığ yumurtlama bölgesinde avlanmak için uygun bir yer bulur, ani saldırı ve dağıtma taktiği kullanarak gerektiğinde at kadar hızlıdırlar. Besin değeri fazla olduğu için en çok sumonların yumurtalarını yer. Yeterince yemezlerse kışı çıkaramazlar.

Kalabalık Afrika yaban öküzü susuzluklarını gidermek için nehre gelirler. Yaklaşık bir buçuk milyon hayvan vardır. Düzenli su içmeleri lazım, yoksa ölürler. Tehlikeyi sezememe nedeni su içme ihtiyacı olduğu içindir.

Nil timsahının boyu burnundan kuyruğuna kadar ortalama beş metre ve kaslı vücudu 900 kg’a kadar ulaşabilir. Sayısız dişe sahip, bir dişini kaybettiğinde yerine yenisi çıkar. Sürüngenler gibi vücutlarını ısıtıp, vücut ısıları hareket halinde iken 31 oC de olur. Saldırı anında adrenalin bezleri vücuda steroid salgılar. Dişleri çiğnemeye elverişli olmadığından ölüm dönüşü yaparak, yaban öküzlerini parçalarlar.

Balık kartalı nehirlerin en zarif ve en etkin katillerinden biridir. Keskin gözleri ile kurbanı görerek avlanırlar. Bizden sekiz kat daha iyi görürler. Avlanma yöntemleri hep aynı olup, balık tespit edilir ve süzülür, avına yaklaşırken yavaşlar pençelerini öne uzatıp diyetleri balıktan oluşur.

Okçu balığı dünyanın en keskin nişancılarından olup onu sıra dışı yapan suyun dışındaki kurbanları avlaması, eşsiz yapan ise avlanma şeklidir. Gizli silahı ağzında saklıdır. Valf görevi yaparak suyu, doğru yöne fışkırtır. Yeniden silahı doldurmadan birkaç kez su fışkırtabilir. Bunlar için sürü halinde avlanmak daha iyi sonuç verir ve iki gözüyle daha kolay görür. Yansıma sorun yaratabilir. ‘’ Okçu balığı küçük ama sinek için ölümcüldür.’’

Bu canlılar hepsi oyunun ustasıdır ve öldürmeye programlanmıştır.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.Dünyanın en büyük nehri olan amazon nereden geçer?

 

2.Bir çift sumon balıkları ne kadar yumurta bırakabilir?

 

3.Dünyanın tek ötücü su kuşu hangisidir?

 

4.Ayılar neyle beslenirler?

 

5.Ayılar sumonları yerken lezzet aldıkları yer neresidir?

 

6.Yaban öküzü neden tehlikeyi sezemiyorlar timsahlara karşı?

 

7.Timsahlar saldırı anında adrenalin bezleri vücuda ne salgılar?

 

8.En keskin gözlere sahip olan kuş hangisidir?

 

9.Okçu balığını sıra dışı ve eşsiz yapan nedir?

 

10.Okçu balığına suda sorun yaratan tek sorun nedir?

 

Salih AYTEKİN EĞİTİM BİYOLOJİ 4. SINIF