Gizli Dünyalar Nano Teknoloji Ve Mikroskobik Canlıların Hünerleri        44 Dakika

      Etrafımızda görebildiğimizin ötesinde gizli dünyalar vardır. Artık bilim insanları nano teknoloji sayesinde bu görünmez boyutları keşfeder duruma gelmiştir. Göremediğimiz şeyleri keşfetmek belkide yapabileceğimiz en önemli uğraşlardan biridir yani dünyamızdaki gizli dünyaları keşfetmek gibi . Çünkü dünyamızdaki hayat, bu gizli dünyalara göre şekillenir. Gizli dünyaları kendi dünyamızı daha iyi anlayabilmek, hayatımızdaki önemini keşfetmek ve Ona başka bi gözle bakabilmek için ziyaret ederiz. Bu yüzden bunları keşfetmek hayatımız için son derece önemlidir. Bu gizli dünyamızda en önemli şeylerden biride, dünyamızın sahip olduğu yerçekimidir.

     Her bir hareketimiz göremediğimiz bir güç tarafından yönetiliyor; yerçekimi. Yerçekimi havada olan birşeye aşağı inmesini emreder, gezegenleri yörüngede tutar ve okyanusların sirkülasyonlarını sağlar. Newton’un yerçekiminin ne olduğunu keşfetmesinden bu yana insanlar yerçekiminin gerçekten neden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorlar fakat kimse tam olarak bir şey bilmiyor ama cevaba yaklaşıyorlar. Newton; yerçekimini iki güç arasındaki çekim olarak açıklamıştır. Yani daha ağır olan bir obje daha fazla güç ortaya koymakta. Bu yüzden son derece ağır olan dünyamız bütün objeleri kendine çeker. Dünyamızda yerçekimi gücü her yerde aynı değildir. Dünyanın kütlesinden uzaklaştıkça yani dağın tepesine çıktığımızda daha hafif oluruz ve aynı şekilde bir vadiden yada hendekten aşağı doğru indiğimizde kilomuz biraz daha artar çünkü dünyanın kütlesine yaklaşmış oluruz. Ekvatorda daha hafifken, kutuplarda dünyanın kütlesine daha yakın olduğumuzdan kutuplarda daha ağır geliriz. İklim değiştikçe dünya çevresindeki kütlelerde bu değişime katılır. İklim değişikliklerinin dünyanın yer çekim alanlarını etkilediği görülmüştür. Fakat geleceğimiz sadece yerçekimi gibi büyük olaylara dayanmıyor. Mikro dünyalardaki mikroorganizmalarda aynı önemi taşıyor.

      Her gün bize saldırmak için bekleyen yüzlerce istilacı ile karşı karşıyayız. Son derece küçük olan bu yaratıkları nano teknoloji sayesinde keşfeder ve rahatlıkla varlıklarını görebiliriz. En beklenmedik yerlerden; içimizde, üzerimizde ve dört bir yanımızda karşımıza çıkarlar. Bu  mikroorganizmalar aynı zamanda hem arkadaş hemde düşman olabilirler. Gizli dünyaları araştırmaya iten sebep günlük hayatta bizi ne kadar etkilediğini öğrenmektir. Biz insanlar aslında bakterilerle birlikte yaşıyoruz. Bakteriler yaşamımız için önemli olan ek hücreli mikroplardır. Bir çoğu iyi huyludur. Mikroplar hızlı hareket eder ve nüfusları her 15 dakikada bir ikiye katlanabilir. 10 saat içinde bir tanesi milyarlara dönüşebilir. Ama fazla kalabalıklaştıklarında hayatta kalmak için ölürler. Yaşamak için sürekli yeni yerler bulmaları gerekir. Bu noktada insanlar görev alır. Biz insanlar birer mikrop taşıyıcısıyız. Dokunmadan aksırmaya yada öksürmeden bağlantı kurduğumuz her türlü yüzeyden bize bulaşabilir. Bunların taşınmasında kağıt para başı çeken faktörlerden biridir. İnsanlar parayı tutarlar ve o kağıt para elden ele geçerek bakteri yayar. Her bir kağıt para en az yüz çeşit farklı bakteri tarafından istila edilmiş olabilir. Birçoğu kan enfeksiyonları yada zatüreye neden olan bakteri türlerini içerir. Kağıt paradaki mikroplar pasif haldeler taki biz onlara dokunup onları canlandırana dek. Vücudumuzda hayat bulduktan sonra bu bakteriler bizi bir geçiş aracı olarak kullanabilir yada  vücudumuzda kalıp bizi hasta ederler. Bu yaratıklar birçok yoldan vücudumuza girer yada vücudumuzun yüzeyine yapışırlar. Bu yollarlardan bazıları şunlardır; insanlarla beraber kullandığımız materyaller, yiyecekler, ortak temasta bulunduğumuz araç ve gereçlerden(kapı kolu, telefon, masa, sıra, ketçap kutusu vb..) ve hava(rüzgar) yoluyla vb birçok yolla bulaşırlar. Diğer bir görünmez fenomen ise dünyamızın yer kabuğu içerisindeki sıvı demir okyanus(çekirdek) yani dünyamızın sahip olduğu gizemli manyetik alan.

       Dünyamızın manyetik alanı güneşten ve uzayın derinliklerinden gelen zararlı radyasyona karşı gezegenimizi görünmez kılar. Dünyamızın manyetik alanı olmasaydı ne güney, kuzey nede doğu, batı olurdu. Dünyanın manyetik alanı hayatta kalabilmemiz için son derece önemlidir. Manyetik alanı tüm detaylarıyla anlamak bilimin çok ötesinde. Manyetik alan dünyanın tarihini çözümlemek için bize olanak sağlıyor. Dünyanın manyetik alanı mıknatıslarla çevrilmiş bir güç alanı gibidir. Her türlü manyetize edilmiş obje tarafından hissedilebilir ve pusulada bu sebepten dolayı daima dünyamızın manyetik kutuplarını gösterir. Bir diğer gizemli dünya ise görünmez ışığın olağanüstü dünyasıdır.

       Görünmez ışık gözlerimizin algısı dışındadır. Işık dalgaları düşük frekanslı radyo dalgalarından yüksek frekanslı kızıl ötesi, ultraviyole, x ve gama ışın dalgalarına yolculuk eder. Her bir ışık dalgasında sıklık ne denli yoğunsa uzunluk o kadar kısalıyor. Bu dalga uzunluğu oluyor. İnsan gözü tüm bu dalga boylarının yalnızca çok azını tespit edebilir. Geri kalan ışın dalgaları bize kapalıdır. Normalde gözümüzle göremediğimiz bu dalga boylarını nano teknolojiyle tasarlanan özel yapımlı kameralar sayesinde görebilmek mümkündür. Bazı kameralar uzun dalga boylu kızıl ötesi kullanarak sıcak ve soğu ayırt edebilir. Buna termal görüntüleyici denir ve günümüzde yer bilimciler tarafından kullanılıyor. Eğer bu kameralar acil servislerde kullanılırsa hayat kurtarabilirler. Mesela yangında dumandan bayılmış birini rahatlıkla bulabilirler. Bazı böcekler(arı) bizim göremediğimiz ultraviyole ışınlarını görebilecek şekilde yaratılmıştır. Bu konudaki çalışmalar savunma sanayisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bilim gizli dünyaları gözlem için değil onları kullanmak içinde çalışıyor. Nano teknoloji küçük çaplı bir bilim olsa da büyük bir potansiyele sahiptir. İleriki zamanlarda nano teknolojinin minik dünyasının üzerimizde çok büyük bir etkisi olacak. Gizli dünyaların derinliklerine dalmak insanlık için yeni olanaklara imkan sağlayacaktır…

 

                        Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

          1-) Gizli dünyaları araştırmaya iten sebebler neler olmuştur ?

          2-) Gizli dünyalar hayatımıza nasıl etki eder ?

          3-) Gizli dünyalar nelerdir ve hayatımızdaki önemi nedir ?

          4-) Yer çekimi nedir ve neden dolayı oluşmuştur ?    

          5-) Yer çekiminin hayatımızdaki önemi nedir ?

          6-) Yer çekimi dünyamızı nasıl etkilemiştir ve nelerin oluşmasını sağlamıştır ?

          7-) Yer çekiminin uzay için önemi nedir ve yerçekimi gücünün boyutları nelerdir ?

          8-) Newton yer çekimini nasıl açıklamıştır ?

          9-) Yer çekim gücü nelere bağlıdır ve neden değişir ?  

        10-) İklim değişikliklerinin yer çekimine etkisi var mıdır ?

        11-) Mikroorganizmalar nedir ve çeşitleri nelerdir ?

        12-) Mikroorganizmaların bizlere yararları ve zararları nelerdir ?

        13-) Bakterilerin yaşam tarzı nasıldır, nasıl çoğalırlar ve özellikleri nelerdir ?

        14-) Bakterilerin yoğun olduğu yerler nelerdir ve insanlara hangi yollarla bulaşırlar ? 

        15-) Dünyamızın manyetik alanı nedir ve neden dolayı oluşmuştur ?

        16-) Dünyanın manyetik alanı dünyamızı ne gibi tehlikelerden koruyor ?

        17-) Dünyamızın manyetik alanının bizim ve canlılar için önemi nedir ?

        18-) Dünyanın manyetik alanı nasıldır ve nasıl hissedilir ?

        19-) Güneş rüzgarı nedir ve zararları nelerdir ?

        20-) Görünmez ışınlar nelerdir ve dalga boyaları nasıl değişir ?

       21-) Görünmez ışınları insan gözü neden göremez ?

       22-) Görünmez ışınları hangi canlılar görebilir ve canlılara ne gibi bir etkisi vardır ?

       23-) Nano teknolojiyle görünmeyen ışınları görebilmek mümkün mü ?

       24-) Nano teknolojinin görünmeyen ışınları görmek için çalışmaları nelerdir ?

       25-) Görünmeyen ışınları görebilmek için tasarlanan materyaller ve kullanım alanları nelerdir?

 

                                           YUSUF KIRMIZ EĞİTİM FEN BİLGİSİ 4. SINIF (İ.Ö) 9010054005