Garip Olaylar 5

    Damak zevklerine baktığımızda kültür den kültüre farklılık gösterdiğini görmekteyiz. Damak zevkimiz bazı kültürlerle parelilik gösterirken,  bazı toplumların tükettikleri yiyecekleri görmek bile midemizin yerinden kalkmasına yetebilir.

    Pahama köyünde kızarmış fareler, yaban domuzu, fırında köpek yemekleri yapılıp tüketiliyor. Tayland ‘ da ise uçan su böceği, böcek larvaları, sivrisinekler vb. böcekler tüketiliyor. Meksika’ da koşan, yüzen, uçan her şeyin yemeği yapılmaktadır. Kurbağa, kurtçuklar,  tükettiklerinin başında gelmektedir. Karınca yumurtaları, aslan bacağı, iguana tespih böceği vb.  

    Kaliforniya ‘ da 1995’ de ölüm müzesi adı altında bir müze açılmıştır. Bu müze de seri katillerin cinayetleri sergileniyor. İdam aletleri, ölen kişilere ait kemikler, çeşitli ölüm fotoğrafları halka sunuluyor.

    Amerika’nın Stonehenge’ si Newhemshayr’ ın güneyin de bir tepede bulunmaktadır. İlk bakışta sadece çeşitli şekillerde üst üste bırakılmış taş duvarlar gibi görünmektedirler. Fakat bunlar 4000 yıl önce yapılmış eserlerdir. Yapanların taş oymasını iyi bilen ve astronomi alanında çalışan kişiler oldukları şüphesizdir. Bu taşlar üzerinde çeşitli yontmalarda bulunur. İnşa da bir odası ve bu odadan dışarıya uzanan konuşma tüneli vardır.  Kâhin odasında konuşan birinin sesi dışarı da tünelin sonun da duran masanın konuşması şeklinde duyulur dışarıdan. Burada ki insanlarda tanrının onlarla konuştuğuna inanabilirlerdi.

    Geçmiş zamandan günümüze kadar farklı şekillerde ve farklı malzemelerden yapılmış evler görmüşüzdür. Fakat atık malzemelerden yapılmış bir ev ya da gazete kâğıdından yapılmış ev görmemiz pak olanaklı değildir. Kendini bu işe adayıp atık malzemeleri biriktirip insanları hayran bırakacak şekilde evler inşa eden insanlar vardır.

    Jim Bishop adındaki bir adam Kolerada ‘da ormanın içinde tek başına bir kale inşa etmiştir. Bu kalenin yapımını kendi imkânları ve bağışlardan gelen yardımlarla tamamlamıştır. Ziyaretçiler tarafından en göz alıcı yeri ise ejderha şeklindeki bacasıdır.

    Kafatasında bulunan yedi deliği yetersiz gören bir gurup insan kafatasında yeni delikler açmaktadır. Eski Mısır uygarlıklarına baktığımızda kafatasını delme işleminde hiçbir modern alet olmadan bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. M.S 15. Ve 16. yy’ da Peru’ da insanlar kafatası açma işlemini çok başarılı şekilde gerçekleştirmişlerdir.

    1970 yılında artist olan Âmânda Fealding sağlık ve mutluluk getireceğine inandığı için kendi kafatasını hiçbir yardım almadan tek başına delmiş ve daha sonra dikmiştir. Kafatasının açılması ile beyin kan iç hacminde artış meydana gelir. Bunun da akıl olarak o kişiyi geliştireceğine inanılır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Amerika’nın Stonehenge’ sinin özelliği nedir?

2.       Amerika’nın Stonehenge’i ne zaman yapılmıştır?

3.      Gazete kâğıdından bir ev nasıl yapılır?

4.      Atık malzemelerden ev yapılabilinir mi?

5.      Jim Bishop kimdir?

6.      Kafatası neden delinir?

7.      Afrika’ da yakın zamana kadar kafatası neden ilkel yöntemlerle yapılmıştır?

8.      Âmânda Fealding kimdir?

9.      Bir insan neden tek başına bir kale inşa eder?

10.   Pahama köyünün yemek menüsü nedir?

11.   Ölüm müzesi ne zaman, nerede ve ne için inşa edildi?

12.   Eski uygarlıklarda kafatası delme işlemini kimler yapıyordu?

                                                           Zehra Semiz 07010002003 / 5. Sınıf  Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği