Gramofon, Plaklar, Daktilolar...vb Eski Teknolojiler 45 Dakika

 

 

       Onlar zamanlarının olmazsa olmaz teknoloji hazineleriydi ve bizi modern zamana taşıdılar,eğlendirdiler ve düzenlediler.Bizi son teknolojiyle A noktasından B noktasına götürdüler.Her yeni gün daha yenileri ve daha eskileri çıktı.Onlara fazla bağlanmayın çünkü şu anda yeni olanlar yakında eskiyecek.Plaklar,Cdler,Mp3ler ve daha iyileri..

       Hangi yenilikleri benimsersek benimseyelim eski aletlerimizi nostaljik bir sevgiyle anıyoruz.Eski parçaları dinlediğimiz plaklar örneğin.Televizyonu ele alalım.Bu ikon 1940’lardan beri haber ve eğlence dünyasına açılan bir kapı oldu.Eskiden günümüze bir çok değişikliğe uğrayarak ulaşan televizyonun ilk çıktığı tarihlerde antenleri ve arkasında kocaman bir tüpü vardı.Aynı zamanda katot ışınlarla çalışıyordu.O zamanlar orijinal ve şimdilerde soyu tükenmek üzere olan televizyon sinyali analogdu. Bugünkü yüksek çözünürlüklü televizyonlar 10 yıl sonra düşük çözünürlüklü olarak kabul edilecektir.Dijital televizyon yayını 1990ların sonunda başladı.

       Dijital devrim bir çok teknolojinin çöküşüne neden oldu.Bunların en önde geleni plaklar.Eski dönemlerde insanların en büyük zevklerinden biri plak koleksiyonu yapmaktı ama insanlar bunu denemiyor bile.80’li yılların başlarında çok popüler olan plaklar,80’lerin ortasına gelindiğinde cazibesini kaybetti ve üretimi durduruldu.Dünyada hala sayısı çok az olsa da üretimi yapılan yerler mevcut.

       Televizyon ve müzik kaydı günlerinden çok önce insanlar yüzlerini yazılı Dünyaya çevirmişlerdi,daktilolarla yazılan gazeteler örneğin.Daktilolardan önce her şey elle yazılıyordu.İyi bir daktilocu en hızlı yazıcının yazabileceğinden çok daha hızlı yazabilirdi.Daktiloda yazılmış bir metini herkes kolayca okuyabilirdi.Daktilo kadınların iş gücüne çekilmesinde önemli bir etken oldu.Ticari olarak geliştirilen ilk daktilo 1874 tarihinde yapıldı.Sonra en ilkel fotokopi cihazları üretildi.Sonra gazetelerin ve daktiloların yerini bilgisayarlar ve sanal Dünya aldı.Gazetelerin internetten yayınlanmaları hem daha kolay hem de daha ucuz oluyordu.

       Mp3 çalar diskmenlerin,diskmenler volkmenlerin,volkmenlerde pikabın yerini aldı.Gün geçtikçe teknoloji daha gelişmiş ürünler ortaya koydu bu fotoğraf makineleri içinde geçerli.Anında çekim yeteneğine sahip ilk fotoğraf makineleri 1948 tarihinde üretilmeye başlandı.

       Bugün cep telefonları düzenleyici,bilgisayar,hesap makinesi ve daha bir çok aktivite yerine kullanılabiliyor.İlk çıkan telefonlar tabi ki bu özelliklerin hepsini sağlayamıyordu.Gelişen teknolojiyle beraber yakın zamanda sabit telefonların bile ortadan kalkacağına artık onlara ihtiyaç kalmayacağına inanılıyor.

       Kimse ilk aşkını ve ilk arabasını unutamaz.Bazılarına göre bu ikisi aynı anlamdadır.İlk çıkan arabalar günümüz arabalarının yanında ilkel kalıyor tabii ki.O eski arabalar şimdi antika değerinde görülüyor.

       Peki eski elektronik eşyalarımıza ne oluyor ?İlk önce toplanma fabrikalarına götürülüyorlar.Sonra orada ayıklanıyor ve parçalanıyorlar.Plastikler,metaller,diskler hepsi ayrı kutulara konuyor,sıkıştırıyor ve sonra geri dönüşüm için parçalanıyor.Bilgisayar disklerindeki gizli verilerin başka ellere geçmemesi için üzerlerine 3 delik açılıyor ve veriler güvenlik altına alınıyor.

       Sonuç olarak görülüyor ki bir gidenin yerine gün geçtikçe daha iyisi ve daha özellikli olanı geliyor.Buna alışmak insan olmanın bir getirisi.En başta söylendiği gibi onlara fazla alışmayın çünkü çok kısa bir süre sonra elinizdeki de eskiler arasında yerini alacak.Teknoloji bilimle birleşince harikalar yaratıyor gerçekten.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1-İlk çıkan televizyonda kurşun yüklü cam ekran ne işe yarıyordu ?

2-İlk televizyonların ağırlıkları hakkında bilgi veriniz ?

3-Orijinal ve soyu tükenen televizyon sinyali neydi ?

4-Dijital televizyon yayını ne zaman başladı ?

5-Plak üretimi hangi tarihte fiilen durduruldu ?

6-20. yüzyılda en yaygın kullanılan yazım makinesi nedir ?

7-Daktilonun kadınların yaşamıyla ilgili en önemli etkinliği neydi ?

8-Ticari olarak geliştirilen ilk daktilo hangi tarihte yapıldı ?

9-Sürekli olarak çıkarılan ilk gazete hangi tarihte basıldı ?

10-Anında çekim yeteneğine sahip ilk fotoğraf makineleri hangi tarihte üretilmeye başlandı ?

11-Akıllı telefonların diğerlerinden farkı nedir ?

12-Anahtarsız uzaktan kumandalar ne zamandan beri var ?

13-Sabit diskteki veriler nasıl ulaşılmaz hale getiriliyor ?

 

                                                                                           Tuba GÜLTE EĞİTİM BİYOLOJİ 3. SINIF