HUBBLE TELESKOPU 46 dk

 Bu filimde Hubble uzay teleskopunun hazırlanışı fırlatılması, yaşanan aksaklıklar ve gönderdiği görüntüler ele alınmıştır.

Dünya dışında evrene bakmamızı sağlayan bizim uzaydaki gözümüz olan Hubble teleskopu şüphesiz şimdiye kadar ki en büyük uzay teleskopu. Yıllarca bilim adamları evreni anlamaya çalıştılar ve çeşitli teleskoplarla evrene bakmaya çalıştılar fakat bunlar bilim adamlarına istediği sonucu vermedi. Çünkü hem kullandıkları teleskoplar küçüktü hem de gökyüzünü atmosferin dışında görecek imkânları yoktu. Bu yüzden bilim adamları evreni daha iyi tanımak, evrenin yaşını bulmak ve büyük patlamayı görüntülemek için büyük bir teleskop yapma kararı aldılar. Yıllarca süren çalışmalar neticesinde. En gelişmiş teleskopu yaptılar bu teleskopun yapacağı çekimler veya gözlemler yeryüzünden yapılan gözlemlerden yüzlerce kat fazla olacaktı. Yüzlerce parçadan oluşan Hubble teleskopu dünyanın yörüngesine gönderilecek ve orada sabit durması sağlanacak ve görüntü alınacaktır.

 Bilim adamları yapılan uzun çalışmalar neticesinde teleskopu hazırlayıp bir uzay mekiği ile gönderdiler ve teleskop yörüngeye yerleştirilip geri geldikten sonra ilk görüntüleri almak için beklenildi.

Ve teleskoptan ilk görüntüler geldi fakat bu pek büyük bir sevinci sağlamadı. Çünkü teleskop bulanık görüyordu. Bilim adamları arasında şoka neden oldu ve sorunun asıl kaynağını bulmaya çalıştılar. Bu arada geçici bir çözüm düşünüldü. Bazı bilim adamları gelen görüntüleri bilgisayarda temizlemeye çalıştılar fakat bu geçici bir sonuç oldu. Uzun uğraşlar neticesinde teleskopun tamir edilmesi konusunda anlaşıldı. Ve bir astronot ekibi oluşturuldu bu ekibe bir yıl boyunca eğitim verildi ve sayısız teste tabi tuttular. Ve sonunda gönderme kararı alındı ekip uzayda büyük bir uğraş neticesinde teleskopu tamir ettiler. Ve teleskop artık tam olarak çalışmaya hazırdı.

Tamirden sonra alınan ilk görüntüler herkesi sevince boğdu çünkü görüntüler düşünüldüğünden daha iyiydi. Bu tamir sonrası teleskop birçok bilim adamının birçok işini halletmede yardımcı oldu. Kara deliklerin keşfi, kara madde hakkında ayrıntılı bilgi edinmesi, evrenin oluşumu, bir yıldızın bizden olan uzaklığı ve en önemlisi evrenin yaşını hesaplayabilmiştir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Hubble Teleskopu ne işe yarar?

2.       Hubble Teleskopu nerede duruyor?

3.       Hubble Teleskopu kaç parçadan oluşur?

4.       Teleskoplar neden dağ başına kurulur?

5.       Hubble Teleskopu nasıl hazırlandı?

6.       Hubble Teleskopu nasıl sabit tutuluyor?

7.       Hubble Teleskopu ismini kimden almıştır?

8.       Hubble Teleskopu nasıl tamir edildi?

9.       Gökyüzünün bir noktasında kaç galaksi vardır?

10.   Hubble Teleskopu kara delikler ve kara maddeyi nasıl belirliyor?

11.   Evrenimizin yaşı ne kadardır?

12.   Bir yıldızın uzaklığı nasıl hesaplanır?

13.   Hubble Teleskopunun görevi ne zaman bitecek?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)