İkizler, Gizli Servisler ve Telepatinin Bilimsel Açıklaması 45 dakika

   İkizler arasında telepatinin olup olmadığı test edilir. Kravat testi yapılır ve birbirlerini görmeden aynı kravatı seçip seçmeyecekleri belirlenir. Altı denemeden sonra aynı kravatı seçmezler.

   Dokuz yaşındaki ikizlerde ise annelerine göre onlarda telepati yeteneği var ve aynı acıyı hissetme durumlarını dahi gözlemlemiştir. Bu ikizlerde telepatinin olup olmadığını anlamak için ikizlerden biri poligraf makinesine bağlanır. İkizler belli testlerden geçirilir. Lakin bu testler telepati için yeterli değildir.

   Profesör Richard Wiseman laboratuarında ikizler üzerinde başka bir test yapar. İkizlerin önüne bırakılan kartlardan aynı anda aynı sembolleri seçmesi istenir. Lakin sonuç istenilen gibi değildir. İkizler 40 denemeden yalnızca 8 sembolü aynı anda seçmişlerdir.

   Telepati casusu olduğunu iddia eden insanlar da vardır. Zihinleri ile casusluk yaptıklarını, zihinleri ile iletişim kurduklarını söylerler. Joseph McMoneagle ismindeki telepati casusu hiç tanımadığı televizyon araştırmacısı Racher Kurun ile telepati kurmaya çalışır. Joseph adlı şahıs Racher’in bulunduğu yeri telepati yöntemi ile tarif eder. Joseph adlı şahıs hiç tanımadığı insanları görmeden onların zihinlerini okuyacağını ve okuduğunu iddia eder. Bu kişi kısmi olarak TV araştırmacısının nerede olduğunu çizerek tarif eder. Ama profesörler buna rağmen bunları yeterli kanıt olarak kabul etmezler.

   1979’da İran’daki savaşta İran’da yaşayan Amerikalıların yerlerini saptamak için de telepati yeteneği olan kişilere başvurulmuştur. Joseph adlı şahıs bir yıl boyunca CIA tarafından İran’da uzaktan izleme (telepati) yeteneğinden dolayı çalıştırılır. CIA tarafından İran’da rehinelerin yerlerini bulmaları istenir. Uzaktan izleme ekibi 20 yıldan fazla bir süre görev yapmıştır. CIA birimi daha sonra kuantum fizikçisi Doktor Hal Puthoff telepati deneyleri için çalıştırılır.

   Joseph McMoneagle’ye göre telepati gerçek ve kazançlıdır. Washington’daki üniversitede araştırmalar telepati kuran insanların beyinlerinde ne olduğunu anlamaya çalışmak üzerinedir. Bu üniversitede bir dizi testler yapılır. Anne kız arasında gerçekleşen testte beyinde gerçekleşenleri anlamak için, yani beyin sinyallerini algılamak için kafa derilerine jel sürülür. Test yapılır ve sonuç pozitif değildir.

   Sonuçlar ne olursa olsun telepati konusu hala tartışmalı bir konu olarak duruyor. Uzaktan izleme bir şans oyunu gibi algılanıyor ve telepati kanıtlanmadığı sürece muallâkta kalacak.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Telepati gerçek mi yoksa sadece tahmin midir?

2.      İnsanlar birbirinin aklından geçenleri okuyabilir mi?

3.      Poligraf makinesi ne işe yarar?

4.      Gerçekten zihinleri ile görebilen insanlar var mıdır?

5.      Joseph McMoneagle kimdir ve nasıl bir yeteneği vardır?

6.      CIA neden telepati yöntemine başvurur?

7.      Bir insan beyninde ne kadar nöron vardır?

8.      Telepati varsa bunu anlamak için beyin nasıl kullanılmalıdır?

9.      İnsan beyni nasıl bir yapıya sahiptir?

10.   Araştırmalara göre telepati konusunda nasıl bir sonuç oluşur?

11.   Telepatiyi kanıtlamak ya da çürütmek neden zordur?

12.   Washington’daki üniversitede telepati testlerinde deneklerin kafa derilerine neden jel sürülür?

                                                                                                        TÜRKAN ÖZARAZ

                                                                                                BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

                                                                                                           07010002004