Gelecekte İnsan Keyifleri, Zevkleri ve İrademizi Güçlendirici Bilimsel Çalışılanlar (40 dakika)

     

          Gelecekte her insanı  birer müzisyene dönüştüren robotlar yapılacaktır. Bu robotlardan, üzerinde bilimsel çalışma yapılan iki müzik robotu vardır. Bunlar : hayli ve şmon dır. Hayli  ,ritim tutma tekrar etme gibi özelliklere sahipken , şmon ise hayli e göre daha gelişmiş ve doğaçlama yapma özelliğine sahiptir. Müzik bilimin ve istatistiğin bir araya gelmesiyle görme engelli çocuklar için farklı bir müzik çalışması yapılmaktadır. Bu çalışma sayesinde görme engelli çocuklar , bir akvaryumdaki balıkların hareketlerini duyabilecekler. Akvaryumda bulunan her balığın hareketine , farklı bir müzik verilerek  balıkların hangi yöne yüzdüğünü takip edebilecekler. Buradaki sistemde  genetik algoritmalar devreye giriyor  ve bu evrimsel süreci belirliyor. Günümüzde telefonlar; televizyon ,video , müzik dinlemek gibi bir çok karmaşık görevi yerine getiriyor. Iphone telefonlarda  Zeus denen bir program ile  hava gitarı oluşturuluyor. Bu hava gitarına telefonu hareket ettirerek ritim tutulmasıyla yeni bir müzik oluşturuluyor.  Bu oluşturulan müziği anında istediğimiz kişiye bluetooth ile istediğimiz kişiye gönderebiliyoruz.doktor gill ve georc ekibinin müzisyen robotların ve ritim tutan telefonların gelecekte kulağa zevkli geleceği söylenmektedir.

 

          Gelecekte kişiye zevk veren diğer önemli duyu tat alma duyusudur. Ekşi yiyecekleri tatlıya dönüştüren batı afrikada bulunan bir meyve anlatılıyor. Teoriye göre bu meyve alındıktan bir saat içinde bütün ekşi yiyeceklerin tadını tatlıya dönüştürüyor. Bu meyveyi yedikten sonra ,greyfurt  tadı tatlı oluyor  , peynirin tadı  reçel gibi olduğu söyleniyor. Florida  üniversitesinde aşçılık bölümünde yapılan bir araştırmaya göre, meyvede bulunan melankoli proteini nedeniyle yiyeceklerin tadı tatlıyla dönüşüyor. İnsanların dilinde yaklaşık olarak üç bin tat tomurcuğu bulunur. Bunlardan yalnızca beş tanesinin tadını alabiliyoruz  : tatlı ,tuzlu ,ekşi ,acı ve uma mi adındaki beşinci tat duyusudur.uma mi adındaki tat duyumuz ,melankolinin ekşi yiyecekleri tatlıya dönüşmesini sağlıyor. Melankoli geni , tadı güzel olmayan sebze ve meyvelere aktarıldığı zaman sevemeyeceğimiz hiçbir  yiyecek kalmayacaktır.

 

          Kişiye zevk veren  diğer bir konu ise , “rahat uyku’”zevkidir. Rahat bir uykunun içinde mutlaka bilim vardır. Amerika da Leyt ve Plak adındaki yatak firmaları kişiye uygun özel yataklar yapmaktadır. Bu yatağa uzandığımızda, tam vücut hareketi ile ısı profilini belirleyerek bize uygun yatak çeşidini üretiyorlar. Yatakta bulunan yaylar arasındaki mesafeler , havanın rahatça akmasını sağlayıp omurga desteğini sağlamış oluyor. Böylece rahatça uyuyabiliyoruz. Üretilen bu yataklar, masaj yapma, yatak ısısını sağlama ,ev sinema sistemini gibi birçok özelliğe sahiptir .Ancak bu yatakların fiyatı çok pahalıdır. Rahat bir uykunun devamı için ”zeo “  adında saç bantları üretilmiştir. Bu saç bantları , beynin doğal elektrik aktivitelerini ölçüyor. Gece yattığımızda zeo yu başımıza takıyoruz ve sabah uyandığımızda  zeo nun sayfasına bilgileri yüklüyoruz . bu sayede uykumuzun ,niteliksel ve niceliksel değerlerini ölçmüş oluyoruz. Uyku koçluğu yapan “zeo”  , çok fazla alkol ,kafein gibi bağımlı olan insanları uyarıyor ve azalmalarını  belirtiyor.

 

        İnsanlara zevk veren diğer konu “reklamların bizde etkileri “ araştırılıyor. Kaliforniya  da nöro pazarlama ile kişiye özel reklamlar hazırlanıyor.  Kafaya takılan  bu cihaz ile kişinin beyin grafiği elde ediliyor ve hangi ürünlere daha çok ilgi duyduğumuz tespit edilmiş oluyor. Bu sayede bize hazırlanan ürünü görür görmez almamızı sağlıyorlar.

 

         Kokular , yakın gelecekte  düşünce çerçevemizi basit bir koku ile yönlendirebileceğiz.Doğal kokular ile elde edilen parfümlerin insanlar üzerinde daha etkili olacağı yapılan deneylerle kanıtlanıyor.

          En son bölümde ise irademizi güçlendiren bir çalışma anlatılmıştır. Amerika da bulunan insanları bağımlılıktan kurtarmak için bir cihaz üretilmiştir.  İki veya üç sene içerisinde yıllarca madde bağımlısı olan insanlar bu sayede birkaç dakikada bağımlılıktan kurtulmuş olacaklar.

 

 

       AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVABI FLİMİN AYRINTILARINDA YER ALMAKTADIR

 

1-     İnsanlara zevk veren müziğin yakın gelecekte ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

2-     Müzik bilimi sayesinde görme engelli çocuklar için nasıl bir çalışma yapılması amaçlanıyor?

3-     Iphone telefonlarda kişiye göre müzik nasıl elde ediliyor?

4-     Tat duyumuzu harekete geçiren meyvenin özellikleri nelerdir?

5-     İnsanlarda bulunan hangi tat duyusu  melankoli proteininin yiyecekler üzerinde etkili olmasını sağlıyor?

6-     Uykumuzun daha zevk verici olması için ne gibi özelliklere sahip yataklar üretilmektedir?

7-     Rahat uyku için üretilen yataklarda  nasıl bir çalışma sistemi vardır?

8-     Zeo  adındaki uyku saç bantları nasıl kullanılmaktadır?

9-     Zeo  uyku bantları kullanımının kişiye ne gibi faydaları vardır?

10-  Reklamların bizde yarattığı etkiler nasıl belirleniyor?

11-  Nöro pazarlama ile üretilen  reklam ürünlerinin insanlar üzerideki amacı nedir?

12-  Gelecekte koku duyumuz bizi nasıl etkilemesi düşünülmektedir?

13-  Koku için yapılan  deneyde hangi kokudan  ve nasıl yararlanılmıştır?

14-  Gelecekte saf kokular ile hangi parfümler  üretilmesi amaçlanmaktadır?

15-  Gelecekte  irademizi güçlendiren bilimsel çalışmalar hakkında bilgi veriniz?

16-  Madde bağımlılığından insanlar nasıl kurtulacaklar?

17-  Madde bağımlılığını yok etmek için üretilen cihaz nasıl çalışıyor?

18-  Bu cihaz , sadece madde bağımlılığı olan insanlar için mi üretiliyor , farklı bir amacı varsa bunu açıklayınız?

 

 

 

                             ÖZDEN ÖZTÜRK FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö) A-4 9010054003