İnsanda Neandertallerin Son Dönemi 13’

     Hırvatistan’da yapılan kazılarda bir ayıya ait delikli bir kemik bulunmuştur. Kazılarda bulunan kemik parçaları ile bir kafatası ve yüz tasarlanıyor. Kafatasının önemli kısımları belirlenerek neandertallerin yaklaşık görüntüsü tespit ediliyor. 20. yy.da Fransa’daki keşifler sırasında buradaki modern insanlara ait 15 bin yıl öncesine ait sanat çalışmaları ortaya çıkarıldı. Fransa’da bulunan tüm pleostolik heykel ve resimlerin tarihi neandertal insanın yok olmasından çok sonraya dayanmaktadır. Peki neandertaller neden yok oldu? Bu bunların tek bir konumda yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Yani sadece belli bir ekolojik bölgede bulunmasından kaynaklanıyor. Zorlu koşullarda küçük farklar kimin ayakta kalacağında belirleyicidir. Modern insan kaynakları neandertal insandan daha iyi kullanabiliyordu. Zorlu kış şartlarına daha iyi uyum sağlayabilmişti. Neandertallerin yok olduğu dönemde iklim çok dengesizdi. Çevredeki değişime modern insanlar daha iyi uyum sağlamışlardı. Neandertaller ise yok olmaya başladı. Bazen cebeli Tarık’ta ilk kalıntılar 1348 yılında bulundu. Bu da onların Cebeli Tarık’tan karşıya geçerken yok olduklarını düşündürüyor. Son neandertaller Cebeli Tarık’ta bulunuyor. Neandertaller şuan ki modern insanlardan sömürge anlayışına sahip olmadıkları için yok oldukları düşünülür.
    
Neondertal insan ile gerçek insan aynı yerlerde yaşamışlardır. Neondertal insan duraklamaya girmişken modern insan gelişme patlaması yaşamıştır. Fransa da yapılan kazılarda 36.000 yaşında bir neondertal insanın kalıntıları bulunmuştur. Neondertaller kısa bir sürede teknolojilerini geliştiklerine dair bulgular bulunmuştur. Bulunan bir kurt dişi acaba neondertal insan mı yapmıştır yoksa modern insan ticaret amaçlı mı geliştirmiştir.

 

   Modern insan Avrupa’nın her yerine yerleşmiş ve neondertal insanı kovmuştur. Peki, neondertal insan niye kayboldu. Bunun sebeplerinden birisi büyük ihtimalle sadece bir alana yoğunlaşmalarından ileri gelmektedir. Bu tek alana yoğunlaşma onları tamamen klimatik koşullara bağımlı yapmıştır. Acaba modern insan neondertal insana göre daha mı iyi savaş silahlarına sahip idi yoksa daha hızlı çoğalıp ta neondertal insanın yok olmasına sebep oldu.

 

   Yaklaşık 35.000 yıl önce Avrupa da havalar soğudu. Ağaçların sayısında azalmalar meydana geldi. Modern insan belki de daha ileri görüşlü idi ve yakıtı depo etmişti. Neondertaller buzullardan kaçarken son uğradıkları yerler ispanya ve Portekiz olmuştu. Artık okyanus, yollarını kesmişti. Ve cebeli Tarık boğazından Afrika ya geçip geçmedikleri bilinmemektedir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

 

   S-1-.Neondertallerin gelişmiş teknolojiye sahip olduklarına ne kanıt olabilir mi?

   S-2.Neondertaller niye kayboldu?

   S-3.Neondertaller neyden kaçmışlardır?

   S-4.En son uğradıkları yerler nerelerdir?

   S-5.Şimdi dünyada başka bir insan türünün olması halinde bunlara nasıl davranırdınız?
   S-6.Neandertallere ait son kalıntılar nerde bulunmuştur? Bu nasıl bir ihtimali ortaya çıkarıyor?
   S-7.Neanderlere ait ilk kalıntılar nerde bulunmuştur?
   S-8.Neandertallerin yok olmasındaki başlıca sebepler nelerdir?
   S-9. Neandertallerin başarısı neye dayanır? ?