İŞKENCE ÇEŞİTLERİ (45 DAK ) FİLMİN ÖZETİ

 

İşkence yapanların birçoğu iyi eğitim görmüş, üniversite mezunu ya da eski hükümlü olduğu düşünülmektedir. İşkence insanların acıdan kurtulmak için her şeyi söylemelerine neden olur. İlk işkence aletlerinden olan elektronik felç edici aletler 1970’lerin başından itibaren; polis, gardiyan ve askere verilmiştir. Günümüzde yasal olarak kullanılıyor.

Sığır gütme, sopası; 1930’larda güney Amerika’da sığırlar için kullanılan bu alet 1960’larda isyan kontrol aracı haline gelmiştir. Korkutarak bilgi almak için modern işkence aletleri iz bırakmazlar. Ama antik olanları böyle değildir. Mısır kralı Ramses; Asurları, Yunanları, Romalıları vahşice işkence yapmışlardır. Bu işkenceler daha çok muhalif yada devlet otoritesine karşı gelenlere yapılmıştır.

Bunlar halkın önünde yapılır ve devlet otoritesine karşı korku salınırdı. Son yüzyıla kadar Avrupa’da bu ilkel işkence yapılmıştır. Ancak BM (Birleşmiş Milletler) bütün devletlerin hiçbir şekilde işkence yapmasını yasaklamıştır. İspanyada krallık enginizasyonda dinsizler denen halka karşı akıl almaz işkencelere başladılar. Enginizasyon denince kilise akla gelir. Kiliselerde devlet işkence yapmıştır. Cenava Antlaşmasına göre işkence İngiltere’de ilk kez yasaklandı.  

        İşkenceciler eğitim görmüş insanlardır. İşkence insan acılarından kurtulmak için her şeyi söylemelerine neden olur. Elektronik felç edici aletler 1970`ler de geliştirilmiş. Bu alet ölümcül olmayacak şekilde polis ve gardiyanlar tarafından kullanılmış. Bir diğer işkence aleti de sığır getirme aletidir.  1960`lar da siyahlara karşı kullanılmış. Sersemletici kemerler mahkûmlara takılan işkence aletidir. Komut verildiği an sersemletici kemerler böbreklere şiddetli bir ağrı verir.

        Daha ucuz maliyetli işkence cihazları da vardır. Bunlar iki telle bağlanır, işkence yapılan kişiye su püskürtür. İşkence cihazları vücutta hiçbir zaman iz bırakmaz. İşkence kullanımı antik zamanda yasalmış. M.Ö. 2. Ramses mahkûmlara işkence yaptırmış. Antik Asurlarda işkence yöntemini kullanmışlardır. Bunlardan 10000 yıl sonra yunanlılar özel bir işkence aleti gerçekleştirmişlerdir. Romalılar yaptıkları işkencelerle ün saldılar. Tiberus zamanın en önlü işkence çarmıha gerilen İsa`dır. Bu işkence türü Pers imparatorluğunda da görülür.

        Engizisyon sırasında kullanılan alet demir bakireydi. Bu aleti örtebilmek için çeşitli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Askılık da bilinen ve yaygın olan başka bir alettir. Teknoloji ilerledikçe işkence aletleri de değişime başladı. Bu aletlerden biri demir sandalyedir. Bu sandalyeye oturan konuşmaya fazla zaman olmaz. 2.Dünya savaşında işkence yasaklanmıştır. 1.Dünya savaşı sırasında Pasifik`de Japon ordusu nerde zafer kazansa orda işkence uygulamışlar. İşkence edenlerin sivil ya da asker olduğunu bakılmıyordu. Cezalandırma sırasında en çok kullanılan aletler kamış ve kırbaçlardır. Bazen savaş esirleri ise ayaklarınsa asılıp boğazlarından iyot dökülürmüş.  Günümüzdeki işkence ve işkence aletinin kontrol altına alınmaması tehlike yaratmaktadır. Bir işkence aletinin iyi olduğun göstergesi kurbanlarının hayatta kalmasıdır.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

 1. Dünyanın en yaygın işkence şekli nedir?
 2. BM işkence karşıtı antlaşması ne zaman imzaya açılmıştır?
 3. Ortaçağ Avrupası’nda hangi kurum işkence yapmıştır?
 4. Neden işkence yapılır?

  1.       Sığır gütme sapının kullanım amacı nedir?

  2.       Sersemletici kemerler nasıl çalıştırılır?

  3.       Roma da kullanılan işkence aleti nedir ve hangi amaçla kullanılır?

  4.       İşkenceler neden halk önünde yapılırdı?

  5.       İsa `dan önceki çarmıha gerilme şekilleri nasıldı?

  6.       İsa için kullanılan kırbaç nasıldır?

  7.       İspanyol vatandaşının önündeki seçenekler nelerdir?

  8.       Demir Bakire’nin tasarımı nasıldır?

  9.       Çift aletinin özellikleri nasıldır?

  10.   İşkence aletinin ortak özellikleri nelerdir?

  11.   Askılığın çalışma mekanizması nasıldır?

  12.   Japonlar Filipin adalarını ne zaman işgal etmiştir?

   

   

                                                                                                                             ŞENGÜL GİYEN

                                                                                                             EĞİTİM BİYOLOJİ 07010002008