Korku Saçan Korku İşkence Aletlerinin Deneysel Arkeoloji İle Yeniden İnşa Edilişi

 

   Yy boyu insanlar çok sayıda muhteşem teknoloji aleti ve silah yarattı.

   Ancak zamanın da geriye gidip geçmişteki en harika icatları denemek nasıl olurdu.

    Uzmanlardan oluşan bir ekip bunu öğrenmeye kalkışır.

   Bu ekip korku fabrikasında ekip liderleri en yaratıcı en ilginç ve en olumlu icatları yeniden canlandırmak keşfederek, tecrübe ederek  ve hayatta kalarak tarihi  yeniden yaşamak. .

   Bu deneysel arkeoloji denen bir şey yanı anlamı geçmişte ki araçları inşa etmek denemek ve nasıl çalıştığını görmek.

  Bu sayede geçmişe göz atmamızı sağlarken, geçmiş yaşantıları fark etmek ve yasamın nasıl olduğunu öğrenmek amaçlıdır.

    Birinci çalışma Halifaks darağacı halıfaks İngiltere’de kafa kesmek için kullanılan bir araç tır.

     Hırsız ve diğer suçlulara gözdağı vermek için dış mekânlarda sergileniyordu.

     1541 ve 1651 yılları arasın da en az 53 kişi bu darağacıyla idam edilmiş.

     2 adet 3.5 m yüksekliğinde oyuklu tahta direklerden oluşuyor direklerin ortasına oturtulmuş bir keskin bıçak ve üstte ilk makaradan oluşan bir sistem yerleştiriliyor böylece bıçak yukarı çekilip altına yerleştirilmiş olan kurbanın üzerine bırakılır. .

     Atölyede hummalı bir çalışma başlar. Tarihi bir teknoloji uzmanı bu çalışmaları kontrol ediyor ve bilgi veriyordu yy. aşkın bir süre insanlara buna mahkûm ediliyordu özellikle kumaş alan insanlar bu cezaya çarptırılıyordu. .

      Ekipte Halıfax darağacı yapımı devam ederken bir yandan da yeni bir tarih aracı yapmaya başlarlar. Bu işkence aletin adı Çin su işkencesi idi. kurbanın anlına sürekli su damlatılarak onu yavaşça çıldırtan orta çağ aleti. Kurbanlar güçlerini yeterince kaybedince işkencesiler onlardan kolaylıkla bilgi yâda itiraf alabiliyordu. Eski dişli sandalye kurbanı oturtmak için hazırlanıyordu bu sandalye de vücudunu sabitleyecek kemerler bulunmaktadır. Üst kısımda ise kurbanın anlına sürekli su damlayacak bir kap tasarlanır

   İsmi Çin olmasına rağmen 15.yy. İtalya doğduğu tahmin edilyor.

    Yapılan bu aletin su ihtiyacını üzerinde tutulacak bir buz parçası karşılayacaktır. Ekipteki Todd su işkence aletini denemek için gönüllü olur. Vücudu ve boynu sandalyeye kemerle bağlanır.

    Bu sistemin özeliği: sürekli damlamalar Hint iyileştirme terapisine çok benziyor olmasıdır.

    Çin su işkence kurbanları yavaşça çılgınlık belirtileri göstermeden önce bu uygulamaları rahatlatıcı buluyorlardı.

     Öte yandan halıfax darağacı yapımı devam eder orijinal halıfax darağacının ölçülerinin Britanya adalarının ilk yazılı kaynağı olan İngiltere, İskoçya ve İrlanda kayıtlarında belirtilmiştir.

      Todd bir saat buyunca işkencededir zaman ilerledikçe sakinliğini yitiriyor damlayan su ve bağlanmışlık duygusu birleşince kurbanın nefes alamaması kalp çarpıntısı ve sakin düşünme yetisi kayboluyor uzun süre maruz kalmak fizyolojik değişime de yol açıyor.

      Bu alet 1998 de Tunus da hükümeti protesto eden öğrencilere uygulamıştır.

      Artık darağacı hazırdır. Bunda önemli olan ipin kimin çekeceğidir cansız bir nesne çalınmış ise ipi halk çeker, örneğin öküz çalınmışsa ipi öküz çekiyor.

      Hazırlanan bu darağacı ile ilk deneme kuklalarla yapılmaktadır. Ekipten biri gönüllü olarak seçiliyor ve onun üzerinde canlı olarak denenecektir.

      Kristin üzerinde denemeden hemen önce Kristin’e fark edilmeden orijinal bıçak değiştiriliyor ve Kristin darağacına uzanıyor Kristinin duyguları, kalp atışları ve titreme baş gösteriyor. İp çekilip bırakılıyor o an Kristin için korkunç bir duygu uyandırıyor.

      13.yy kullanılan bu sistemin bireylerde yaşattığı psikolojiyi canlı olarak yaşama fırsatını bulur.

       Şimdi de yeni bir tarihi araç üzerinde çalışılmaya başlanılır. demircizme.

      Demir çizme şeklinde ki metal bir araç kurbanın ayaklarını ve bacağın diz altındaki kısmını sıkıca sarıyor işkenceciler bacağın arasına takozlar sıkıştırılıyor ve bacak kemiklerini kırarak parçalıyor.

       Denemenin tek yolu gerçek kemiklerin kullanılması bunun için domuz bacakları kullanılmaya karar verilir

        Çizme ile ilgili tarih bilgi verilir. İlk kez 15 ve 16. yy. kullandığına dair kanıtlar bulundu Malezya ve Fransa’da farklılıklar arz eder.

        Hazırlanan demir çizme laboratuarda domuz kemikleri yerleştirilerek bağlanılır ve kemiklerin arasına takoz yerleştirilir. Daha sonra çekilen röntgen filmlerinde kemiklerin kırılıp ve parçalandığı görüldü. Bu işkence aleti öldürmekten çok acı çekmek için kullanılımıştır.

      Fabrikada yeni bir işkence aleti için hazırlıklar tamamlanıyor. demir bakire genellikle demir yada metalden yapılan geniş bir dolap dolabın için de keskin sivri çiviler sıralanıyor kurban içeri sokulur dolap kapakları kapandığında çiviler kurbanın vücuduna giriyor bazı çeşitlerinde çiviler önemli organlara emleyerek ölümü geciktiriyor bu model yapılırken içerde neler olduğunu görmek için dolabın kapıları iskelet halinde yapılmaya karar verildi .

     Demir bakire şimdiye kadar yapılan en dikkat çekici işkence aletidir. Aletin kullanmaya dair az sayıda bilgi mevcuttur 1844 yılında ispanyada kalıntıları bulunmuştur. Saadam hüseynin oğlu milli futbolcularına iyi olmadıkları için demir bakireyi kullanılmıştır.

   Demir bakire aletinin yapımı tamamlanmıştır. Denemek içinde domuzun organlarını kullanmıştır. Kapıların açılması kurbanın daha çabuk ölmesi demektir. Ancak işkenceciler kapıları açmayarak acıyı artırıyorlardı.

    Bu kez 10.yy. ait bir Çin silahı roket dişli ateş okları bu silah düşmanlarına çok sayıda ateş okları atmak için kullanılmıştır. Sürekli yenilenerek en son okları atan bir ejderha görünümünde ki bir savaş makinesi ağzında kocaman ateşli oklar fırlatıyordu Cahs roket itişli atış oklarının parçalarını tamamladı ve kontrol edildi her şey istenilen gibiydi ancak güvenlik nedenliyle biraz değişiklik yapıldı.

    Çinliler bu aleti geliştirerek savaş alanına binlerce ok atabilecek tekerlekler üzerinde gidebilen dört katlı bir kule yaptılar.

     Böylece tarihte kullanılan bu işkence aletlerini canlı üzerinde deneyerek tarihe bir yolculuk yapılmış oldu.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.  

 

S 1)  bu tarihi aletleri yeniden canlandırmanın amacı nedir?

S 2 ) halifax darağacı özelliği nasıldır tarihte nerede kullanılmıştır

S 3 ) Çin su işkence yöntemi nasıldır ilk defa nerede kullanıldı?             

S 4 )  Çin su işkence sistemi bireyler üzerinde nasıl bir ruh hali yaratır? 

S 5 ) demir çizme işkence aleti nasıldır amacı nedir?

S 6)  demir bakire işkence aletin yapısı nasıl oluşturulmuştur?

S 7) demir bakire yakın tarihimizde hangi ülke tarafından uygulanmıştır?

S 8) roket itişli silahın özellikleri ve ilk defa nerede kullanılmıştır?

S 9)  işkence aletlerinin bireyler üzerinde nasıl bir psikolojik bir ruh hali yaratır?

S 10) halifax darağacının orijinal ölçülerini hangi kayıtlarda rastlanmıştır