Kobraları Avlayan Bal Porsukların Hayat Döngüleri 25’

    Bal porsukları yılan katilleridir ve dünyanın en zehirli hayvanlarını katlediyorlar. İlk önce kobrayı başını arkasından yakalıyor ve başından başlayarak yalnızca 15 dakikada yiyorlar. Bal porsukları genelde Afrika ve Asya da yayılmışlardır ancak bunların hakkında pek bir şey bilinmez. Bunlar sık sık in değiştirdiklerinden gözlenmeleri zordur.

 

   Ortam şartları kötüleştiğinde bunlar yeri kazıyarak saklanırlar. Şartlar düzeldiğinde çıkarlar ve gitmek istedikleri yere giderler. Bunlar günde 40km kat edebilirler.

 

  Porsuk yılana saldırırken asıl avantajı dişleri değildir. Onun avantajı ısrarcılığı ve yırtıcılığıdır. Yılanları yerken ilk önce yılanın başından başlayıp zehirli dişlerini yerler. Bazen başarılı olamayabilir ve porsuk zehirlenebilir. Belli bir süre hareketsiz kaldıktan sonra kendine gelirler. Buda yılan zehrine karşı bağışıklılıklarının küvetli olduğunu gösteriyor.

 

  Porsuklar leoparlardan uzak durmaya çalışırlar. Leoparlar porsukları gördüklerinde saldırırlar. Leoparlar porsukları avlarken porsuklar çok dayanıklıdırlar ve ölüme çok direnirler.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

  S-1. Bal porsukları hangi canlı türlerini katlediyor?

 S-2.Bal porsukları nerelerde yayılış gösterir?

 S-3.Ortam şartları kötüleştiğinde bal porsukları ne yapar?

 S-4.Porsuklar yılanlarla nasıl başa çıkar ve asıl avantajı nedir yılana karşı?

 S-5.Porsuklar günde kaç km gidebilirler?

 S-6.Porsuklar kimlerden korkar?