KİTLE İMHA SİLAHLARI NÜKLEER VE DİĞERLERİ

 

            Ayrım yapmadan belli bir bölgedeki bütün insanları öldürebilen intihar bombacısı, radyoaktif bomba, biyolojik silah, kimyasal silah ve nükleer silahlara kitle imha silahı denir.

Bir nükleer bomba yaydığı enerjiden dolayı büyük depremlere eşdeğer bir sarsıntı oluşturur.

Şimdiye kadar birçok ülke yeraltında binlerce nükleer deneme yapmıştır. Ayıca birçok savaşta binlerce insanı katleden birçok kitle imha silahı kullanılmıştır. Bu silahlar arasında ileri teknoloji gerektiren silah nükleer bombalardır. Nükleer bombaların yapımı çok zor olduğundan gelişmiş ülkelerde ve Hindistan, Güney Kore ve Pakistan gibi bazı ülkelerde vardır. Radyoaktif maddelerin başka kişilerin eline geçme olasılığının yüksek olması, bazı devletlerin çok sıkı güvenlik önlemleri alarak ülkeye girişleri kontrol altına almaya itiyor. Nükleer bomba zenginleştirilmiş uranyumun bomba içine yerleştirilmesiyle elde edilen ve ileri teknoloji gerektiren bir kitle imha silahıdır. Ülkeler günümüzde bu silahları caydırma amaçlı ellerinde bulundurma hevesindedirler.

            Biyolojik silah ve kimyasal silahların maliyeti az ve kolay yapılma özelliği vardır. Biyolojik silah geçmişten bu yana kullanılan çok etkili bir silahtır ve bu silahın saldırılarından korunma amaçlı yüksek teknolojik araçlar geliştirilmektedir. Mikropların kitleler arasında yayılmasından ibarettir. Kimyasal silahlar birinci dünya savaşından sonra yasaklanmasına rağmen kullanılan ve imha edilmeye çalışılan bir kitle imha silahıdır. İntihar Bombacısı ayrım yapmadan belli bir bölgedeki insanların hepsini öldürdüğünden bunlar da kitle imha silahları sayılır.

8 ekim 2002’de Golden Kore de alarm çaldı.Bir patlama meydana geldi.Ve Güney Kore nükleer denemesi yapıyordu.Fakat deneme başarısız olmuştu.Çünkü yarım ton kullanılarak enerjisi azdı.Nükleer silah yapmanın en büyük engel malzemeleri temin etmekti.Uranyumu zenginleştirmek için santrifüj yöntemi kullanılmıştır.Hafif uranyum atomlarını ağır uranyum atomlarından ayırmada kullanılıyor.Bir nükleer silahta uranyum iyi zenginleşmemiş ise başarısız olur.Bu yüzden test edilmelidir.Test için 300 metreden fazla bir çukur açılmış.

1992 yılında bütün yer altı testleri ertelenmiş.Bilim adamları bu yüzden yeni test yöntemlerini geliştirdiler.Jaspek denilen bir teknoloji geliştirdiler.

Radyoaktif madde atık bir madde olabilir.Radyolojik patlama rüzgar ile yayılır.Radyoaktif  maddeler hücre içinde anormalliğe neden olan atomlar yaydığından yıllar sonra kansere neden olabiliyor.X ışınlarıyla radyoaktif maddeler taranabilir.

            Cugr teknolojisi bilinmeyen biyolojik zararları belirler.Biyolojik silah olarak bakteri,virüs ve mikroplar kullanılabilir.Biyoterorizm de hastalıklar uzun mesafelere taşınabilecek salgınlara neden olabilir.Kimyasal silahlar çok eskiden var olan bir durum.Düşmanlarına karşı zehirli oklar kullanan kabileler bulunmaktadır.Almanlar 1.dünya savaşında düşmanlarına karşı hardal gazı kullandı.85 bin kişi öldü.Gazın etkisini azaltmak için idrara batırılmış bezler kullanılmıştır.Daha sonraki zamanlarda ise gaz maskesi kullanılmış.Bununla beraber birçok ülkede hardal gazı imha edildi.Ancak bir çok ülke imha işini erteliyor.Kitle imha silahları şimdi modern silahlanma şeklinde.

 

           

            Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz:

 1. Kitle İmha Silahı Nedir?
 2. Kaç Çeşit Kitle İmha Silahı Vardır?
 3. Nükleer Bomba Nedir Ve Nasıl Yapılıp Kullanılır?
 4. Biyolojik Silah Nedir?
 5. Kimyasal Silah Nedir?
 6. İntihar Bombacısı Nedir?
 7. Kitle İmha Silahları Ne Zaman Kullanıldı Ve Sonuçları Ne Oldu?
 8. Hangi Ülkelerde Nükleer Bomba Var?
 9. Kitle İmha Silahlarından Nasıl Korunulur?
 10. Kuzey Kore kaç yılında nükleer deneme yapmıştır
 11. Nükleer denemeleri için geliştirilen test yöntemi hangisidir ?
 12. Hangi tarihte yer altı testleri ertelenmiş ?
 13. Hardal gazının etkisini azaltmak için kullanılan en ilkel yöntem hangisidir ?
 14. Almanlar 1.dünya savaşında hangi gazı kullanmıştır ?
 15. Biyolojik zararlar nelerdir ?
 16. Bilinmeyen biyolojik zararları hangi test belirler ?
 17. Radyoaktif maddeler ne ile taranır ?
 18. Radyolojik patlama nasıl yayılır ?
 19. Nükleer silahların testleri için kaç metre çukur kazılıyor ?
 20. Uranyumu zenginleştirme yöntemi nedir ?
 21. Nükleer silah yapmanın en büyük zorluğu nedir ?
  Mine Şen ALTUNTAŞ 07010002005