Kıyı Mercan Resiflerinde; Öldürücü Hayvanları, Mürenler, Ahtapotlar ve Köpek Balıkları

 

     Mercan resifleri her yıl türlü renklerle bezeli hayat kaynayan tropik bir cennet. Resifler çok eski bir canlı türüne yani köpek balıklarına ev sahipliği yapar. Bu katiller ağızlarında her türlü eti parçalayan keskin dişleriyle insan yiyen acımasız birer canavar olarak ün yapmışlardır. Ama köpek balıklarının bu ölümcül şöhretlerinin dışında da özellikleri var. Ekip çalışması, güç ve özel duyu organlarının bir arada kullanımı köpek balıklarının gerçekten öldürmek için tasarlandıkları anlamına geliyor. Okyanuslarda yaşayan diğer bir canlı ise jilet gibi keskin dişlere ve yıldırım hızına sahip olan müren balıklarıdır. Mürenlerin boyu üç metreye kadar varabiliyor. Bedeni sümüksü bir madde ile kaplıdır. Sümüksü ve ince olan bedeni kayaların dar girintilerinde yaşamak için tasarlanmıştır. Mürenlerin görme duyusu oldukça zayıftır. Zamanının çoğunu bir kaya yarığının içinde avını tuzağa geçirmek için saklanarak geçirir. Mükemmel koku alma duyusu görme duyusunun açığını kapatır.

 

   Ahtapotlarda mürenler gibi küçük kaya yarıklarını kullanırlar. Ahtapotlar mükemmel görme duyuları ve inanılmaz renk değiştirme yetenekleri sayesinde tehlikelerden uzak durabilirler. Ahtapotlar mürenlerin oldukça sevdiği bir yemektir. Resiflerde yaşayan diğer bir tür ise salyangozlardır. Bahçelerde yaşayan salyangozların aksine acımasız birer katildirler. Denizlerdeki büyük baraküda jileti andıran dişleri ile iri bir balıktır. Hız yapmak için yaratılmışlardır. Orak şeklinde bir kuyruk yüzgecine, uzun hidrodinamik bir gövdeye sahiptir. Baraküdaların dişleri yakalamak ve çiğnemek için değil. Kesmek ve parçalamak için tasarlanmıştır.

 

     Resiflerde bunların yanında denizyıldızı ve denizkestaneleri de yaşar. Denizyıldızları tüp şeklindeki yüzlerce küçük ayak üzerinde hareket eder. Bu ayaklardaki emme mekanizması bir denizkestanesinin kabuğunu yararak açabilecek güçtedir. Uzaylı yaratıkların sadece uzaydan geldiğini zannederiz. Ama resiflerde gerçektende bu dünyadan değilmiş gibi görünen tuhaf bazı yaratıklar vardır. Mürekkep balıklarının bilinen seksen türü bulunmaktadır. Mürekkep balıkları çarpıcı bir şekilde renk değiştirerek gövdesinin dış görünüşünü tamamen farklılaştırabilir. Mürekkep balıkları derilerindeki kromotofor denilen renk hücreleri ile oynayarak derilerinin pigment dağılımını değiştirebilirler. Bu değişim kamuflaj amacıyla hayvanın saklanmasını sağlar. Resif gözümüze cennet gibi görünebilir. Ama burada bile can alıcı bir kural hâkimdir. Yaşamak istiyorsanız öldürmek için tasarlanmış olmak zorundasınız.


Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır

1. Köpek balıkları avlanırken hangi duyu organlarını kullanırlar?

2. Köpek balıkları karanlıkta görebilir mi?

3. Ahtapotlar tehlikeli bir durumda kendilerini nasıl korur?

4. Müren kendini ahtapottan nasıl kurtarır?

5. İskorpit balığı nasıl bir avlanma stratejisi gösterir?

6. Miğfer kabukları denizkestanelerini nasıl avlar?

7. Denizde yaşayan kaplan varımıdır?

8. Elektrik üreten balık hangisidir?