KUYRUKLU YILDIZLARIN;OLUŞUMLARI, OLUŞMASI, DÜNYA İLE ÇARPIŞMA TEHLİKESİ VE GEÇMİŞTE DÜNYA'YA ORGANİK MADDE VE SUYU TAŞIDIKLARININ KANITLARI SONRA YER YÜZÜNDE YAŞAM MAYALANDI. 45 dk

 

Bu film de kuyruklu yıldızların evrendeki yeri ve özellikleri ile birlikte dünyaya çarpmaları ve çarpma olasılıkları ele alınmıştır.

Yıllar önce yeryüzünden dinozorları silen dünyaya hızlıca çarpan bir kuyruklu yıldız olmuştur. Bir kuyruklu yıldız dünyanın atmosferine girmiş ve hızlıca yere yaklaşmaya başlamış. Normalde atmosferin görevi gelen her ne olursa olsun onu yok etmektir. Fakat o zaman gelen kuyruklu yıldız çok büyük olduğu için atmosfer bunu önleyememiş ve korkunç yangınlar, depremler ve bir patlama ile yeryüzündeki canlılar yok olmuş. Bazı bilim adamlarına göre bu çarpışma yeniden olabilir. Onun için eğer böyle bir olasılık varsa bu tür durumlar da neler yapabileceğiz konusunda yoğun bir çalışmaya girilmiş.

Bilim adamları dünyayı kuyruklu yıldız çarpmalarında korumak için öncelikle kuyruklu yıldızın özelliklerini öğrenmeye çalışıyorlar. Ve bakıyorlar ki kuyruklu yıldızlar hepsinin yapısında bir miktar katı olmasına rağmen aslında genelde farklıydılar azıları süngerimsi yapıda, bazıları buzlu yapıda gibi… Ve bunları öğrenen bilim adamları kendilerini her türlü kuyruklu yıldıza göre hazırlıyorlar. Ve bir dizi denemeler ve deneylerle kendilerini hazırlıyorlar. Örneğin derin darbe uygulaması da bunlardan biri idi. Uzaya gönderilen bir uzay aracı bir kütleyi bir kuyruklu yıldızın üzerine atıldı ve elde edilen sonuçlar neticesinde kuyruklu yıldızların özellikleri belirlene biliniyor.

Bazı bilim adamları dünyaya doğru gelen bir kuyruklu yıldızı yok etmek için ayın yüzeyine lazerler yerleştirmeli ve kuyruklu yıldızlar yaklaştığında lazerler sayesinde kuyruklu yıldızlar eritilebilir fikrini savunuyorlar. Hatta bazı bilim adamları kuyruklu yıldızları ziyaret edebileceğimizi belirtiyorlar. Ve daha önce gönderilen bir araç bir kuyruklu yıldıza gidip orada numune alıp inceleyecek. Böylelikle bilim adamları kuyruklu yıldızlarla ilgili daha fazla bilgi edinecekler.

Belirli bir yörüngesi olan gaz, toz ve buz yığınından oluşmuş, kirli kartoplarına benzetilen gök cisimlerine kuyruklu yıldız denir. Kuyrukluyıldızlar aslında bir yıldız olmayıp daha çok meteorlara benzerler. Diğer gök cisimleri gibi yoğunlaşan maddelerin oluşturduğu uzun süredir var olan gök cisimleridir.

65 milyon yıl önce dünyaya çarptığı düşünülen bir gök cisminin canlıların çoğunu yok ettiği düşünülüyor. Bilim adamları bunun bir kuyrukluyıldız olabileceğini söylüyorlar. Güneş sisteminde bulunan kuyruklu yıldızlar ve dışardan gelenlerin dünya ile yörüngeleri kesişebilir. Jüpitere çarpan bir kuyrukluyıldızı gözlemleyen bilim adamları bu tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

 Kağıt üzerinde hesaplanmış birçok yöntem olmasına rağmen hangi yöntemin tam olarak dünyayı koruyacağı bilinmiyor. Kuyrukluyıldızların dünyaya su ve organik madde taşıyarak yaşamı sağladığı düşünülüyor.

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Dinozorlar nasıl yok edildi?

2.       Kuyruklu yıldızların dünyaya etkileri nelerdir?

3.       Jüpiter’e çarpan kuyruklu yıldızlar nasıl bir etki yaratmıştır?

4.       Dünya’ya kuyruklu yıldız çarpabilir mi?

5.       Bir kuyruklu yıldız güneşe çarparsa ne olur?

6.       Bir kuyruklu yıldızdan nasıl örnek alınabilir?

7.       Evrende kuyruklu yıldızlar nasıl hareket ederler?

8.       Evrende ne kadar kuyruklu yıldız mevcut?

9.       Kuyruklu yıldız çarpışmalarından nasıl koruna biliriz?

10.   Dünyadaki organik bileşikler nereden geldi?

11.   Yeryüzünde oluşan kraterlere ne oldu?

12.    Dinozorların Yok Oluş Nedenleri Nelerdir?

13.   Kuyrukluyıldız Çarpması Mümkün Mü?

14.       Kuyrukluyıldız Nedir?

15.       Kuyrukluyıldız Oluşumu Nasıldır?

16.       Kuyrukluyıldız Tehdidi Ne Boyuttadır?

17.      Kuyrukluyıldızlardan Korunabilir miyiz?

18.       Faydalı Kuyrukluyıldız Var Mıdır?

 

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)