Mıknatısın Kullanım Alanları

     Mıknatıs çubuğunu dünyanın manyetik alanına bıraktığımız vakit kendiliğinden kuzeydoğuya yönelecektir. Pusulalar da aynı bu mantıkla çalışır.  Güvercinlerin ağızlarında manyetit denen manyetik bir mineral bulunarak manyetik alana duyarlı olmasını ve yön bulmasını sağlar.

     Bir bakır tel bir bakır borunun etrafına sarıp içine bir mıknatıs atılarak tellerde leblerin yanmasını sağlayan bir elektrik akımı meydana getirebilir. Buna elektro manyetik alan indüksiyonu denir. Bu indiksiyon lunaparktaki kabinlerde kullanılır. Bu kabinler düşerken bakır kanatların yanından geçiyor ve düşme hareketi elektrik akımını, elektrik akımı da kendi manyetik alanını yaratarak kabini durduruyor. Kapıların dayanıklılığı Hemi Hernıs’ da ki test laboratuarlara gönderilen kapılar 50 bin kez çarpılıp kapatılarak, yapay bir güneş ve yağmur yapan bir yapay makineye konulur eğer su sızdırmazsa ve çatlamazsa testten geçer. Bir diğer test ise 35 kg ağırlılığında bir torba asılır ve bırakılır eğer kırılmazsa testten geçer ve kapı pazarlamaya hazırdır.

     Dört vitesli bir 1992 model fortes kordun dişlik kutusu farklı büyüklükte dişliden oluşan iki dişli çark seti belirli konumlara gelecek şekil de hareket eder. Birinci vites için birinci konum diye motorun çalışmasını sağlar.

     Elektrik kullanarak mıknatıs elde etme; kabloyu demir çivinin etrafına sararak bir pile bağladığımız vakit demir çubuk ataşları çekecek bir manyetik alan oluşturur. Standart dört pilden 150 kg taşıyabilecek çok büyük bir mıknatıs elde edilir.

     Elmasların yapımı;

   A) Ekmeği iyice yaktıktan sonra iyice sıkıştırılarak özel bir makine ile üzerine atmosfer basıncının 60 katı basınç uygulayarak karbonlar bu basınç da elmasa dönüştürülüyor. Fakat gözle görülmediği için mikroskop altında incelenir. Testere ve matkap uçları bu elmaslarla kaplanır ve kimi yüzey aşındırıcılarında elmas bulunurken bazı göz cerrahlarında çok sert olduğu için bu bıçaklar kullanılır. Bu sertliği ölçmek için Mao adında bir ölçek kullanılır:

·         En alt derece yumuşak maddeler

·         Orta derece çelik gibi maddeler

·         En üst derece elmas gibi sert maddeler

 B) Düşük basınç da Hidrojen iyonları atmosfer basıncının %1 kadar basınçlı bir ortam da güneş kadar sıcaklıkta ısıtılarak elmas elde ediliyor. Bu elmaslardan çok sert diskler elde edildiği için Mars’a giden uzay aracının camlarında bu diskler kullanılıyor.

     Elmasın ısı iletkenliği çok yüksektir. Bakırın 5 katı kadardır. Bir eline elması diğer eline bakır parayı alan bir adam aynı anda bunları buz içine koyarsa ilk olarak elmas elde ki sıcaklığı buza 2–3 dakika da ileterek buzun tereyağı gibi kesilmesini sağlıyor.

    Patates cips yapımı; patatesler ilk olarak beslenme hunisinden başlayarak konwer bandından geçtikten sonra paslanmaz silindir içinde oradan oraya savrularak çamurlarından ve filizlerinden kurtulur. Daha sonra patatesler yıkanarak 8 dişli kesme makinelerinden 1cm binde biri kadar kesilir ve 160 derece ay çiçek yağına atılarak 6-8 dakika kızartılır. Daha sonra titreşen bir bandın üzerine alınarak gözle ayıklanıp tartılarak paketlenir.

    Mühendisler Manyatör Reolojik Akışkan Süspansiyon adını verdikleri bir süspansiyona sahip olan Ferrari; içindeki sıvı da manyetizma yeteneğinde ki parçacıklar vardır. Bu sıvının yoğunluğu manyetik alan da artıyor hatta katılaşıyor.

   Emar; manyetik rezonans görüntüleme makineleri, dev manyetik alanlar ve yüksek frekanslı radyo dalgaları yaratarak vücudu atomik düzeyde incelemeye yarayan makineye denir.

   Mıknatısların organik maddeleri itebilmelerini çıplak gözle göre bilmek için çok büyük bir mıknatısa ihtiyaç vardır. Hollanda’ da olan bu mıknatıs emardan 30 katı daha güçlü ama bir kahve fincanı kadar alana odaklayarak organik maddeleri yer çekimi tarafından aşağı, manyetik alan tarafından yukarı itilerek ağırlık yok ediliyor.

    Çin’ de ki trenlerin tekerlek veya motoru olmadığı halde ilerlemesi ise tren yolu, manyetik bir alan üreterek akım trende ki mıknatıslarla etkileşime geçtiği vakit tren saatte 500km hızla ilerliyor. Maliyeti çok yüksek oldu için her yerde bulunmuyor. İleride süper iletkenlerle bunu başarabileceklerine inanılıyor.

    Kompleks bakır oksit manyetik yola bıraktığımızda hiç bir şey olmaz iken üstüne -160 derece sıvı Hidrojen döktüğümüzde süper iletken hale geçerek hareket etmeye başlar.

    Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

Çin ‘de ki özel trenlerin çalışma mekanizmasını açıklayın?

1-    Mıknatıslar organik maddeleri nasıl iterek, ağırlığını yok ederler. Açıklayınız?

2-    Emar nedir?

3-    Patates cipsi yapımı hakkında bilgi veriniz?

4-    Ekmekten, elmas yapımı nasıl olur?

5-    Elektrik akımı kullanarak nasıl mıknatıs yaparız açıklayınız?

6-    Kapılar piyasaya sürülebilmesi için geçtikleri testler nelerdir?

7-    Dünyanın manyetik alanı nasıl oluşmuştur açıklayınız?

8-    Mıknatıs uygulanarak nasıl elektrik akımı üretilir?

9-    Posta güvercinin ağzındaki manyetit ne işe yarar?

10-  Hidrojen iyonundan nasıl elmas elde edilir açıklayınız?

11-  Süper iletken maddeler ne demektir?

                                                                     Mutlu PALA

                                                                     Biyoloji öğretmenliği

                                                                     3.sınıf 10010002006