Öldürmeye Programlanmış Okyanus Biyomundaki Canlıların Hayat Döngüsü

 

Deniz sürprizlerle dolu olabilir. Pasifik’in ortasında bir dizi ada uzanır. Eğer bir Albatrossanız burası çocuk yetiştirmek için iyi bir yer. Değişik deniz kuşları farklı uçuş tarzları için tasarlanmış. Pafin gibi bazılarının çevik uçuşa uygun kısa kanatları var. Sümsük kuşu gibilerinse dağılmak için kanatları arkaya katlanıyor. Oysa Albatrosun dev kanatları havada süzülmek için tasarlanmış. Rüzgâr hızlanınca bu genç Albatrosların kanatlarını ilk kez deneme zamanı da geliyor. Ebeveynleri çoktan gitti. Bu genç deniz kuşları için ilk zorlu sınavdı bu. Açık denizlere gitmeden önce uçmayı öğrenmek zorundadırlar. Şu an yapmaları gereken ilk şey, kanatlarını kuru tutmak için sudan uzak durmak. Ancak uçmayı yeni öğrenirken suya düşmek kaçınılmaz oluyor. Eğer suya düşerlerse kuru toprağa varmak için ellerinden geleni yapmalı ve tekrar denemeliler. Her yıl aynı yerde üremenin kötü tarafları var. Avcılar bu mevsimde bol bol genç ve kolay hedefler olduğunu öğreniyor. Kaplan köpek balıkları yemek konusunda fazla seçici değildir. Albatroslar uçmayı öğrenirken, köpek balıkları da saldırı tekniklerini geliştiriyor ve yavrularını yakalamakta gittikçe ustalaşıyor.

 

Denizlerdeki fırtınaların suyun altında dramatik etkileri olabilir. Bazı hayvanlar için kıyıya yakın türbülanstan kurtulmanın en iyi yolu daha derin ve sakin sulara gitmektir. Güneş denizin üst kısmını ısıtır. Denizde yaşayan birçok katil avlanmak için bu bölgede dolaşır.

 

Okyanuslar bu gezegenin en büyük doğal özelliğidir. Onlar olmazsa yeryüzünde hayatta olmazdı. Uçsuz bucaksız denizlerde şaşırtıcı hayvanlar bu sulu dünyanın zorlukları karşısında hayatta kalmak için evrim geçirdi. Kamuflaj, hız, takıma çalışması, şaşırtıcı avlanma teknikleri bütün bunlar dünyadaki okyanus yaratıklarının öldürmeye programlandırıldıklarını gösteriyor.


Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1. Plankton nedir?

2. Planktonları hangi hayvanlardan beslenir?

3. Yeryüzündeki en büyük yaratık hangisidir ve özellikleri nelerdir?

4. Deniz kaplumbağalarının özellikleri nelerdir?

5. Köpek balıklarının en zayıf noktaları nelerdir?

6. Balinalar hangi yolla nasıl avlanırlar?

7. Yunuslar nasıl avlanırlar?

8. Melek köpek balığını bilir misiniz?