Prenses Dayanın Hayatı

    Doğu İngiltere’ de İngiliz kraliyet ailesinin kapı komşu olan aristokrat bir ailede dünyaya geldi. 1 Temmuz 1961’ de doğan Diana kız çocuk olduğu için ailesi hayal kırıklığına uğradı. O çok küçükken annesi ile babası boşandılar, iki ablası yatılıda okuyordu o ve küçük erkek kardeşi babasında kalmıştı. 9 yaşındayken yatılı bir okula gönderildi.13 yaşına geldiğinde ise kız kardeşlerinin okuduğu geleneksel yatılı okula gönderildi. Dedesi ölünce babası bir  ‘kont’, kendiside bir ‘layd’ olmuştu. Bu okuldan ayrıldığı zaman derece yapmadığı için üniversite okuyamayacaktı. Babası İsviçre’ ye bir okula daha gönderme kararı almıştı.

    Prens Cars o dönemde Diana’nın ablası ile arkadaşdı. Fakat prens evli bir bayan olan Kamilya ile aşk yaşıyordu, bu herkes tarafından bilinen bir sırdı. Geri dönen Diana prens ile tanışmış ve ondan etkilenmişti. Ailelerinin yaptığı bir ayarlama ile görüşmüşlerdi. O günden sonra basın bu çift hiç yalnız bırakmayacaktı.

    Diana o dönemde 19 yaşında ve okul öncesi öğretmenliği yapıyordu. Prens Cars ise 31 yaşındaydı. 29 Temmuz 1981’ de evlendiler. Balaylarını Akdeniz de özel yatlarında geçirdiler. Diana gerek nişanlılık döneminde gerek balaylarında eşi ile tam anlamıyla yalnız kalamamış ve bu aileye uyum göstermekte zorluklar yaşamıştır.

    Haziran 1982’ de ilk çocuğunu dünyaya getirmiştir. Kocasından sürekli ilgi ve destek beklemesin rağmen karşılık alamıyordu. Bu da eşinden uzaklaşmasına, mesafeli olmasına neden oluyordu. İkinci çocukları doğduktan sonra kocasının ona ilgisi tamamen bitmişti ve Diana artık bu durumu tahammül edemiyordu.

    Eşinin onu aldattığını bilmesine rağmen iki çocuğu için bunlara katlanıyordu. Sürekli terapistlere, medyumlara, astronotlara gidiyordu. Yakın arkadaşları onun sürekli gözyaşı döktüğünü söylüyorlar.

    Diana bir yazarla gizli olarak, hayat hikâyesini yazması için anlaşır. Sonradan buna pişman olsa da sonuç değişmemiştir ve 1992’ de kitap yayınlanır. Kitapta İngiliz kraliyet ailesinin tüm gerçekliklerini eşinin onu aldatmasını ve nasıl acı çektiğini bunu nedenle sevgiyi dışarıda aradığını anlatır. Daha sonra bir basın açıklaması ile yazılanları reddeder.

     1995 Temmuzunda çift resmen boşandılar. 31 Ağustos 1997’ de Fransa’ da meydana gelen bir araba kazasında Diana hayatını kaybetmiştir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Prenses Diana ne zaman ve nerede doğmuştur?

2.      Ailesi tarafından neden istenmeyen çocuktu?

3.      Prens Cars ile ne zaman tanıştı?

4.      Ne zaman layd sıfatını aldı?

5.      Ne zaman evlendi?

6.      Evlendiğinde kaç yaşındaydı?

7.      Ne zaman boşandı?

8.      Asıl mesleği nedir?

9.      Diana’nın hayat hikâyesini anlatan kitap ne zaman basıldı?

10.   Yaptığı evlilik ona ne gibi kazançlar (manevi olarak) sağlamıştı?

11.   Boşanması ona ne gibi kazançlar (manevi olarak ) sağlamıştı?

12.   1986’ da onu mutlu eden olay neydi?

                                                                                                      Zehra Semiz

                                                                                                       07010002003 / 5. Sınıf

                                                                                                        Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği