Petrolun Dünyada Azalışının Yol Açacağı Toplumsal Sorunlar ve Alternatif Enerji Kaynakalarının Keşif Edilmesine Yönelik Çalışmalar

     Petrol modern uygarlığın can damarıdır. Her geçen gün pompaladığımızdan daha fazla petrol tüketiyoruz. İnsanlar tek bir damla petrol için birbirleriyle kapışarak uygarlıkların sonunu getireceklerdir. Petrol;  Birleşik Devletlerin de kullanılan 300 milyon araba ve kamyonun %98 benzin ile tarım makinelerin %100 mazot ile demir yollarının %99 da mazot ile bütün uçaklarda jet yakıtı ile uçuruluyor. Petrol yenilenmeyen bir kaynak olduğu için bu denli çok kullanılırsa sonunda bitecektir.

          Birleşik Devletler 2007 yılın da petrolün önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde zirveye ulaşacağının açıklayarak; dünyada petrol sevkiyatı düşecek bu yüzden sosyal huzursuzluk ve savaşla karşılaşacağımız rapor ediliyor. Çin ve Hindistan’ın petrol talebi arttığı ve üretim az olduğu için büyük sorunlar ortaya çıkacağından alternatif enerji kaynakları aranmaya başlanacaktır.

          Petrol sadece ulaşımda kullanılmayıp enerjinin %50 i sağlıyor. Petrol kimya ürünlerin günlük hayatta kullandığımız ürünlerin temel bileşimi, petrol asfalt, plastik, lastik, poli ester, kozmetik ve ilaçlarda da kullanılıyor.

         Petrol ilk kez 19 yüzyıllarda Albay Edwinrekt tarafından Amerika’nın Pensilvanya eyaletin de bulmuştur. O zamanlar önemsenmediği için yağlanmada ve aydınlatmada kullanılmıştır. Bir süre sonra petrol her alanda kullanılmaya başlandı. Petrolün hiç bitmeyeceğine inanılıyordu. Shell petrolün baş jeoloğu 1956 yılında bir kehanette bulundu; Amerika’nın petrolünün düşüşe geçeceğini ve 1970 yılına geldiğinde ise Amerika petrol üzerindeki egemenliğinin biteceğini söyledi. Amerika 50’li yıllarda 10 milyon varil üretiyor 7 milyon varil tüketiyor ve 3 milyonunu satıyordu. Daha sonra 1970 yıllarında zirve yaptı ve düşüşe geçti ve dış ülkelerden petrol ihtiyacını karşılamak zorunda kaldı.

         Petrol 100–150 yıl var olacak olan petrol 21 yüzyılın ilk yarısında zirveye ulaşarak ve sürekli bir inişe geçecektir.  1956’dan beri bu yana 1 trilyon petrol tüketildiği için geriye 1,2ve 3 trilyon petrol kaldığını söyleyen bilim adamlarına göre geriye kalan petrol kullanılan petrolden daha kısa sürede biteceğini söylüyorlar.

        Petrol; 10 milyon yıl önce minik bitkiler ve deniz canlıların ölüp okyanus tabanına düşüyor ve tortu ile kaplanıyordu. Binlerce asır boyunca bu organik madde kütlesi kimyasal dönüşüm geçirerek doğru ısıyla karşılaştığında petrole dönüşüyor. Jeofizikçilerin sismik görüntüleme araçları ile toprak yüzeyine sismik dalgaları göndererek petrol damarlarını bulurlardı. Bu sayede bulunan ham petrol rafine edilerek benzin, mazot, jet yakıtı ve diğer ürünlere dönüştürülüyor.

       Suudi Arabistan’daki petrol üretimi çok tüketimi az olduğundan dış ülkelere satarak dünyada petrolde şuan da lider konumdadır.

      1973 yılında opet tarafında yapay olarak bir petrol kıtlığı oluşturularak petrol sıkıntısı ortaya koydu. Amerika ve kimi ülkeler buna cevap olarak arabanın motor, hacmini küçülterek ve etanol üretip kullanarak bu sorunla başa çıkmaya çalıştı.

    Petrol bittikten sonra ortaya çıkan teknolojiler;

·         Hidrojen yakıtlı araçlar: suyun hidrolizi ile hidrojen ve oksijenin ayrılması ve hidrojenin yakıt olarak kullanılması

·         Hibrid teknolojisi: elektrik motoru ile benzin motorunun çalışmasıyla benzin tasarrufu yapılması

·         Kablolu hibrid: sadece elektrik kullanarak elektrikli motorun çalışması

         Kimi petrol kaynaklarının çıkarılması;

·         Derin su sondajı ile okyanus tabanından petrol çıkarılması

·         Petrol kumu ile petrolün ayıklanması

·         Petrol şisti ile petrolün ayıklanması

·         Yumuşak kahverengi kömürden petrolün elde edilmesi

   Petrolün üretimi azalıp tüketimi artığı için önümüzdeki yıllarda ülkeler arası rekabet olabileceğinden işsizlik, enflasyon artacak, borsa düşecek, ekonomide büyük dalgalanma olacaktır. Bu yüzden ülkeler arası savaş kaçınılmaz olacaktır. Şu anki çözüm tasarruftur.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.  Petrol birleşik devletlerinde kullanımı hakkında bilgi veriniz?

2.  Petrol niçin tükenecektir?

3.  2007 yıllında birleşik devletin hazırladığı raporun içeriği nedir?

4.  Petrol bütün enerjinin ne kadarını karşılar?

5.  İlk petrolü kim, nerede bulmuştur?

6.  İlk bulunan petrol nerelerde kullanılmıştır?

7.  Shell petrolünün baş jeoloğunun kehanetini açıklayınız?

8.  Günümüzdeki petrol kaç yıl daha var olacaktır?

9.  Günümüze kadar ne kadar petrol tükettik?

10.  Petrol nasıl oluşur?

11.  Petrolün çıkarımında hangi araç kullanılarak araştırılır?

12.  Opet’ in 1973 yılında yapay olarak yaptığı petrol kıtlığını açıklayınız?

13.  Petrol bittikten sonra ortaya çıkan teknolojiler nelerdir?

14.  Kimi petrol kaynakları nelerdir?

15.  Petrolün azalması sonucu ortaya çıkacak olan sorunlar nelerdir?

Abdulkadir ERKAN Biyoloji öğretmenliği   3. sınıf 10010002023