Püsküren Magma İle Atmosfer Kirlenmesi- Kıtaların Püsküren Lavlardan Oluşumu Küresel Isınma ve Küresel Soğuma Periyotlarının Oluşumu

           

Tektonik levhaların ek yerlerinden magmanın yukarı sızmasıyla volkanik dağlar oluşur. Bu dağlar geçmişten bu güne kadar yeryüzünde birçok yıkıma neden olduğu bilinmektedir. Gerek tarihi belgeler gerekse tektonik kalıntılar bu olağan üstü yıkımlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Günümüzde yaşanan yanardağ patlamaları gelecekte de bu tür doğa olaylarının olacağına dair ipuçları vermektedir. Her magmanın püskürttüğü küller birbirinden farklı olduğundan bilim adamları küllerin karşılaştırmasını yapabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan ve aynı zamana ait kül örnekleri ve buzulların incelenmesi sonucu bir süper volkan keşfedildi.

            Bilim adamlarının buzulları inceleyerek 75 bin yıl önce dünyanın aniden soğuduğunu fak etti. Ayrıca bazı deniz canlılarının yapısını inceleyerek geçmişteki iklimin yapısı tahmin edilebilir. Bu da geçmişte küresel soğumaya bir volkanik patlamanın neden olduğu bilgisine ulaşmalarını sağladı.
Modern zamanlardaki volkan patlamaları milyonlarca insana kıtlık, ölüm ve ateş getirebilir.  Toba Gölü Endonezya`da bulunur. Bu göl uzaydan çok rahat görülür ve doğaldır. Ama bu göl gizemleri de içinde barındırır.

   Bilim adamları 75.000 yıl önceyi anlatan bir buz parçası bulurlar. Profesör Greg ve ekibi bu parçayı inceler ve içinde sülfat bulunduğu görülür. Bu buza göre 75.000 yıl önce atmosfer sülfür bulunduruyordu. Sülfürik asit metali eritecek güce sahiptir ve hayatı yaşamaz kılar. Tüm bilim adamları 75.000 yıl önce dünyada afet gerçekleştiği konusunda hem fikir. Atmosferde sülfatın olması için volkanik patlamanın olması gerek. Toba Gölü Güney Doğu Asya`daki en büyük göldür. Bir baştan diğer başa olan uzunluğu 100 km genişliği 30 km`dir.  Toba Gölü dünyada derin bir çukurun olduğunun kanıtıdır. Toba Gölü’nün çevresinde küller bulunur. Bu küller volkanik patlamalara dair ipuçları taşır. Bu küller de 75.000 yıl önceye aittir. Bilim adamları 75.000 yıl önce hangi volkanın patlamaya neden olduğunu araştırır. Güneydoğu Asya`nın yaklaşık 70 volkanı vardır. Pinatuba Dağı incelenir. Lakin incelemelerin sonu negatiftir. 75.000 yıl önceki patlamada gezegenin sıcaklığında ani bir düşüş olur, 4400 megatonluk bir sülfat gökyüzüne yayılır. Bu büyük patlama, püskürme Toba Gölü’nde gerçekleşir. Patlama sonucu sularının birikmesiyle büyük kraterler oluşur. Patlama yeryüzüne milyonlarca ton kül bırakır. Bu çeşit patlamalar 2 veya 3 hafta sürer. Küllerin ana maddesi olan sülfür dioksitin tüm gezegendeki iklimi değiştirecek kadar devasa bir gücü vardır. Sülfür dioksit gezegenlerde ani bir şekilde sıcaklığın düşmesine neden olur. Lakin bu etkiler birkaç yıl içinde kaybolur.  Nasa süper püskürtmenin 1000 yıllık donmaya neden olup olmayacağını araştırır. Araştırmalar ile bu donmanın Toba Gölündeki büyük patlamadan olduğu sonucuna varılır.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz 

 1. Geçmişteki Atmosfer Nasıl Bilinebilir?
 2. Fosillere Göre İklim Nedir?
 3. Volkan Küllerinin Analizi Nedir?
 4. Süper Volkanın Keşfi Nasıl Oldu?
 5. Büyük Yanardağ Patlamaları nerelerde gerçekleşebilir?
 6. 75.000 yıl önce dünyada hangi olay geçekleşmiştir?
 7. Atmosferde sülfatın bulunmasının nedeni ne olabilir?
 8. Toba Gölündeki vadilerde bulunan küller nasıl oluşmuştur?
 9. Yüksek mineralli küller nasıl meydana gelir?
 10. 75.000 yıl önceki patlamanın sonucunda dünyada ne gibi sonuçlar yaşanmıştır?
 11. Bir volkanın volkan olması için aranan şart nedir?
 12. Toba Gölü nasıl oluşmuştur?
 13. Nasıl bir tek süper volkan Güney yarım kürenin büyük bir bölümünü oluşturan 2800 kilometreküplük bir alanı kaplar ve en büyük çukuru oluşturur?
 14. Sülfürik asit nasıl oluşur?
 15. Sülfürik asit bulutlarının etkileri nelerdir?
 16. Süper püskürtme 1000 yıllık donma etkisi yaratabilir mi?
 17. Günümüzde böyle büyük bir patlama yaşansa ne gibi sonuçlar oluşur? 
  TÜRKAN ÖZARAZ BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ