Sıradışı Olaylar

 

    Dünyada tehlikeli ve sıra dışı birçok olay gerçekleşmektedir.Bunlar,su sporları,sahil dalgaları,hava gösterileri vb. gibi olaylardır.

    Su sporu yapan Graham,dalgaya çarpıyor ve teknesi batmaya başlıyor.Graham su altında ve oksijensiz en fazla 1 dakika daha hayatta kalabilir.Dalgıç tekne batmadan onu kurtarıyor fakat Graham nefes almıyor.Başındaki yara da çok ciddi.Hemen ardından kötüleşmeye başlıyor.Graham kalp krizi geçiriyor.Can kurtaranlar sayesinde kurtuluyor ama tekne yarışlarından da vazgeçmiyor.

    Bir diğer konu ise yalnız başına verilen mücadeleyi ele alıyor.Yılda ortalama 150 insan çığ yüzünden hayatını kaybediyor.Kayak sırasında etraftaki karlar hızla yamaçlardan aşağıya doğru ilerliyor.Sörfçü karlar altında gözden kayboluyor.Onu görüntüleyen arkadaşının kamerayı olay yerine odaklamak dışında elinden bir şey gelmiyor.Bir süre sonra genç karlar arasından görünüyor ve gösterisine devam ediyor.

    Sıradaki olayımız,havada verilen yaşam mücadelesini ele alıyor.Rus savaş uçağı pilotları hava gösterisi yapıyor.S.U 30 savaş uçağının pilotu bir dönüş için hazırlanıyor ama kontrolü kaybedip yere düşüyor.Yeniden havalanmaya çalışıyor ama başaramıyor.Önce pilot ardından ikinci pilot kendini fırlatıyor.2 sn geçmesine rağmen uçak patlıyor.Hayatını kaybeden yok fakat Rus ordusu 35 milyon değerinde bir jet kaybediyor.

     Bütün bu felaketlerden kurtulmak;dayanıklılık,cesaret ve şans gerektiriyor.

    Bir diğer konu,doğal felaketler.Daring Jobs,kötü olayları,felaketleri görüntülemeyi seviyor.Çoğu insan felaketten kaçar ama sizin kaçtığınız olaylar onun bir sonraki durağı oluyor.Saatte 250 km hızla esen erika kasırgası binaları yıkacak kadar güçlü ama Jobs çekime ara vermiyor.Bir çıkıntının altına sığınıyor,güvende olduğuna inanıyor ta ki bir binanın tüm bir katı üstüne çökene kadar.Jobs zarar görmeden bu durumdan kurtuluyor.

    Diğer felaketimiz,Yeni Zelanda otomobil yarışları.Bir yarış arabası patlıyor ve içinde iki insan var.Birer alev topuna dönüşüyorlar.Söndürme ekibi yaklaşırken ikinci bir patlama gerçekleşiyor.Söndürme ekibi de alevler içinde kalıyor.Yapmaları gereken yüzüstü yere yatıp yüzlerini toprağa gömmek ve sonrasında yuvarlanmak.Alevleri söndürmek için bunu yapmak zorundalar.

    Deveden file,kediden köpeğe hayvanlarla çalışmak en tehlikeli işlerden biridir.Bir diğer konumuz yılanlara karşı mücadele eden adamlar.Amazonun uç köşesinde bulunan 8 m uzunluğundaki anakonda köylüleri endişelendiriyor.Polisler,onu uzaklaştırmak için kafese sokmak zorundalar.Yılan ısırmak için fırsat buluyor ve adamın kolunu ısırıyor.Eğer tek başına yakalanmış olsaydı onu boğana kadar sıkardı.Yılan tehdit edildiği zaman ısıracağını açıkça belli eder.

    Singapur’daki hayvan eğiticileri timsahlarla olan işlerini yapıyorlar fakat ters giden bir şeyler var.Eğiticisinin kolunu ısırıyor.590 kg’lık bir güçle ısıracak kadar büyük bir timsah.Şans eseri adamı birkaç yarayla geri bırakıyor,

    Bir diğer olay ise,volkanik dağlar.Bir adam aşağı için kraterin ortasına boydan boya bir halat bağlıyor ve bu dev kazanın dibindeki bölgeye ulaşmaya çalışıyor.Fakat lavların sıcaklığı 2700 dereceye yakın.Sıcaklık ipi eritebilir ve bu onun son yolculuğu olabilir.Hata payına yer yok,en yakın hastaneye gitmek çölde 4 gün yol almak demektir.Amacına ulaşıyor,lav gölünü eriyik halde filme alıyor.

     Arjantin kıyılarına vurmuş Güney balinası ölümle savaşıyor.Kuyruğu teknenin çapa zincirine dolanmış,bölge halkı onu ıslak ve serin tutmaya çalışıyor.Bu balina Güney Yarım Küre’de 4000 kadar kalan balinalardan biri.Saatler sonra kurtarılıp özgürlüğüne kavuşuyor.

    Hayvanat bahçesinde,3 yaşındaki bir çocuk gorillere bakmak için annesinin yanından uzaklaşıyor.

Tellere tırmanıyor ve sonra 7,5 m yükseklikten zemine düşüyor.Kurtarma ekibi yetişmeden 7 yaşındaki dişi bir goril çocuğu yerden alıyor.Sırtında yavrusu olmasına rağmen çocuğu alıyor ve bahçe personelinin çocuğu alacağı yara doğru ilerliyor.Çocuk kuruluyor ve goril kahraman ilan ediliyor.

    Namidya’da tüm zürafalara yetecek kadar yiyecek bulunmuyor.20 tanesi buradan götürülmezse ölecek.Ortalama 4,5 m boyunda ve bir ton ağırlığındaki bu hayvanları yavaşlatmak için güçlü uyuşturucular kullanılıyor.Fakat dozu çok önemli,onları öldürmemeli.Hayvan yere düştüğünde panzehir verilmeli,ilacın etkisi tersine çevrilmeli.Panzehir veriliyor ve sakinleştirmek için gözleri,kulakları bağlanıyor.Araca bindirilip başka bir yaşam bölgesine bırakılıyor.

     Bir diğer olay,budi törenleri.Lionza’nın yerli bir prenses olduğuna inanıyorlar.Bir adam ruhsal bir iletişim kanalı olarak kendini ona sunuyor.Bedenini temizlemek için cam yiyor ve ondan daha fazlası isteniyor.Adam kendini bisiklet jantıyla deliyor ve bunun ruhsal iyileşme için bir yol olduğunu savunuyor.Acı içinde yatan adam rahatladığını iddia ediyor ve budi töreni bir sonraki yıla kadar son buluyor.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)     Dünyadaki tehlikeli ve sıra dışı olaylar nelerdir?

2)     Su altındaki bir insan kaç dakika yaşayabilir?

3)     Yılda ortalama kaç insan çığ yüzünden hayatını kaybediyor?

4)     Hava gösterisi yaparken patlayan uçağın modeli nedir?

5)     Hava gösterisi yaparken patlayan uçağın değeri ne kadardır?

6)     Bütün bu felaketlerden kurtulmak neyi gerektirir?

7)     Daring jobs kimdir ve ilgi alanı nedir?

8)     Otomobil yarışlarında patlama sonucu yanan insanların alevleri söndürmeleri için ne yapmaları gerekir?

9)     Amazondaki yılan kaç metre uzunluğundadır?

10)  Singapur ‘daki timsahın kaç kg lık gücü vardır?

11)  Volkanik dağdaki lavların sıcaklığı kaç derecedir?

12)  Arjantin kıyılarına vuran balinanın güney yarım küredeki sayısı kaç tanedir?

13)  Hayvanat bahçesindeki gorilin çocuğu kurtarma amacı nedir?

14)  Namidya ‘daki zürafaların uzaklaştırılmak istenmesinin sebebi nedir?

15)  Budi törenlerinin yapılma amacı nedir?

 

AYŞE BERBEROĞLU 10010002031   BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3