Farklı Görünme ve Farklı Olma Adına Benimsenen Tabular

 

Toplumda uyum sağlamayı kabul etmiş insanların yanında farklı olmayı isteyenler de var. Genellikle bu farklılığı giysilerle, takılarla, saçlarla yaparlar. Kimileri ise modanın ötesine geçip vücutlarını değiştiriyorlar. Örneğin New Meksika’da bir kız başına boynuz takarak ateist bir görünüm benimsiyor. Yapılan bu değişimler pek çok insan için bir tabudur. İnsanlar vücutlarındaki bu değişimlerle diğer insanlardan farklı olduklarını ortaya koyar. Kimileri vücutlarının kutsal olduklarını düşünüp değiştirilmemesi gerektiğini söylüyorlar kimileri de vücutlarıyla istedikleri gibi oynamalarının bireysel hak olduklarına inanıyorlar.

New Meksiko’da 22 yaşındaki bir kız vücuduna çok sayıda pearcing taktırmış ve b u değişimin kendisini mutlu ettiğini söylüyor. Hatta daha ileri giderek bir dergi için sırtına kanca geçirerek kendini o kancadan asıyor. Kızın kanca takılan yerlerinden kan sızıyordu. Fakat kız “Acıları kabul edip direnmiyorum ve bu da işe yarıyor” diyerek acıyı aştığını söylüyor. Viki ismindeki bu kız daha on yedi yaşındayken babasının onayı ile diline pearcing takmış ve ondan sonra bütün vücuduna pearcing ve dövme yaptırmış. Şimdi de başına bazı arkadaşları gibi boynuz takmayı düşünüyor. Bütün bu değişimler beraberinde büyük sağlık sorunları da getiriyor. Fakat insanlar bunu pek ciddiye almıyor gibi. Pek çok insan da bunların günah olduğunu düşünüp vücutlarını şekilden şekle koyan bu insanları kınıyor. Onlara göre vücudumuz sadece bize ait değil aynı zamanda tanrıya da aittir. Bu yüzden bu değişimler tanrı’nın mülküne zarar vermektir. Ancak birçok insan vücudumuzun tanrıya ait olduğunu kabul etmemekle birlikte boynuz taktırmanın satanist bir uygulama olduğunu kabul etmektedir.

            Günümüzde bazı değişimler kabul görürken bazıları ise yadsınmaktadır. Örneğin boynuz taktırmak kabul görmeyen bir davranışken kadınların silikon takmaları artık doğal karşılanmaktadır.

            Dövmeler bu güne kadar el, kol, sırt, yüz, bacak gibi yerlere yapılırken artık göze de yapılmaya başlandı. Ve şimdiye kadar göz dövmesi yaptıranların sayısı iki ya da üç kişidir. İnsanlar ilginçlikte ve tehlikede sınır tanımıyor. Kimileri bunu kendine zarar vermek olarak görüyor. Onlara göre görmek inanmaktır çünkü göz ruha açılan bir penceredir. O yüzden bu tür isteği olan kişilerin kesinlikle psikolojik yardım almaları gerektiğini düşünüyorlar.

            Kuzey Karolina Monteo’da bir kadın belini inceltmek için korse takıyor. Ancak bu korse ile belinin neredeyse yarısından fazlasını kaybediyor ve bu kadın dünyadaki en ince belli kadın olarak tarihe geçiyor. Korse takmak geçmişten gelen bir uygulamadır. Ve asırlarca tartışıla gelmiş bir konudur. Kimileri cinsel özgürlüğü temsil ettiğini söylerken kimilerine göre ise kadınların esaretini temsil ediyor. İlk olarak on altıncı yüzyılda kullanılmaya başlandığı ve sıkı yapısı ile iffeti hatta bekareti temsil ediyordu. Korse giymeyen kadınlar iffetsiz kabul edilmiş ve hafif meşrep olarak isimlendirilmişlerdir. Ancak korselerin birçok zararı var hatta ölümlere bile neden olabiliyor.

            Bazıları korseyi güzel bulurken bazıları da kadınsı görünmek için bu derece ileri gitmeyi modaya köle olmak gibi görüyor ve bu nedenle tabu olarak kabul ediyor.

            Bireyselliğin ifadesinde kabul edilebilir olanla kabul edilmeyen arasındaki çizgi tabuyu belirliyor.

 

        Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

  1. Toplum açısından kabul edilebilir değişimler nelerdir?
  2. Ateistlik nedir?
  3. Dış görünüşü değiştirerek farklı olunabilir mi?
  4. Acı nedir? Acıyı hissetmemek mümkün müdür?
  5. Bir obje iffeti ve bekareti temsil edebilir mi?
  6. Dövme yaptırmak ve pearcing taktırmak mazoşistlik mi?
  7. Aileler vücudunu değiştirmek isteyen çocuklara nasıl davranmalı?
  8. Vücutla oynamak bir tabu mudur yoksa bireysel bir hak mıdır?
  9. İnsanların cinsel obje olarak gördükleri tabular var mıdır varsa nelerdir?
  10. Boynuz taktırmak, dövme yaptırmak dini açıdan neyi temsil ediyor.

 

 Nura DEMİR EĞİTİM FEN BİLGİSİ 4.SINIF