Tıraş Bıçaklarının ve Tıraş Olmanın Bilimsel Hikâyesi

İnsanlar 30 bin yıl önce taş parçalarını yontarak tıraş olmuşlardır. Jilet kıl bileşenlerini atom parçalarına ayırır. Tıraş köpüğü sürtünmeyi azaltarak yağlanma sağlar. Dünyada yaklaşık erkeklerin %75’ i tıraş olmaktadır. Ayda yaklaşık 1,5 cm büyüyen 25000 kıl hesaba katarsak 200 km uzun sakal kesmiş olacaklar. Jiletin keskinliği Amstgrom ile ölçülür. Kağıdın kalınlığı 1 milyon amstgrom, jiletin kenarı 300 amstgromdan da daha incedir. Mühendisler direnci azaltmak için jileti politetre florette denilen bir plastikle kaplarlar. Jiletin bugünkü keskinliğe ulaşması 30 bin yılı bulmuştur. Japonların saçlarını kazıtmalarının nedeni özür dilemektir. Müslümanların koltuk altı ve edep yerlerindeki kıllarını kesmelerinin nedeni temizliktir. Sakal uzatmalarının nedeni ise Hristiyan ve Yahudilere benzememektir. Tıraş olmanın tarihi kuralları da vardır. Büyük İskender, sakallarından tutup çekmesinler diye askerlerini tıraş olmaya zorlamıştır. 2 bin yıl sonra Delipetro devlet görevlilerine sakal uzatma yasağı koydu. Uymayanlar vergi ödemek zorunda kalırdı.

Milattan önce 4000’ de taş bıçakların yerini yumuşak bir metal olan bakır aldı. Milattan önce 40. Yy’ da Mısırlılar kalan ince kılları kesmek için ponza taşını kullanmıştır. Milattan önce 1200 yıllarında tavlama yöntemi bulunmuştur. Berberler genel cerrah görevi görmüştür. Ufak bir ameliyat gerektiğinde berbere gidilirdi. Kan alma bir tedavi yöntemiydi. Kol veya parmaktan kan alınınca tedavi edildiğine inanılırdı. 19. Yy’ da tıraş bir bilim ve sanat haline gelmiştir. 1927’ de New York’ lu bir berber yazdığı bir kitabında yüzü on dört tıraş bölgesine ayırmıştır. Tıraş aletini tutuş şekli önemlidir. Bilek hareketiyle yapılmalıdır. Kılın geliş yönüne ters olmamalıdır. Usturayı kayışa sürerek bilerseniz maksimum keskinliğe ulaşır. 20. Yy’ da usturayla berber yaşamın temel unsurlarındandı. İlk tıraş aletinin şekli T harfine veya çapaya benzemektedir. Mike Handsome bulmuştur. Daha sonra King Kep diye bir mucit ortaya çıkmıştır. Otuz dokuz yaşında İnsanın Sürüklenişi kitabını yazdı. Bütün Amerikalıların Niagera şelalesine taşınmasını istemiştir. Nedeni suyun insanlara gerekli gücü sağlayacağına inanmaktı. Painter mantar tıpa şişelerinin mucitiydi. Jilet kullanılıp atılan tıraş bıçağını üretti. Willam Nikers mm’ nin 4binde biri kalınlığında ince çelikten jilet üretti. Yirmi jileti 1 dolara satmayı düşündüler. Ama duvara çarptılar. Jilet 1901’ de patent başvurusunda bulundu. İki yıl sonra ilk olarak kullanılıp atılabilen jilet üretildi. İlk yılda 51 tıraş aleti ve 168 adet jilet satıldı. 1915’ te jilet yılda 70 milyon tıraş bıçağı sattı. 1915’ te jilet 1. Dünya Savaşı’ nda gaz maskesi sayesinde piyasayı tamamen ele geçirdi. 1917’ de ordu ile sözleşme yaptı. Amerikalı askerlerin çantasında zorunlu aletti. Askere 3,5 milyon aletle 32 milyon tıraş bıçağı dağıttı. Jacob Sheep  otomatik silahlarda kendiliğinden yüklenen şarjörleri tıraş aletine uyguladı. 1951’ de doğmuş bir fikirdir.

1971’ de ilk çok bıçaklı tıraş aleti üretilmiştir. Jilet 1991’ de Maccod adlı gizli proje başlattı. Yedi yıl sonra milyonlarca dolar harcamadan Mach3’ ü piyasaya sürdü. Birkaç yıl sonra yılda 2 milyar dolar gelir sağladı. Schick’ in yanıtı ise dört bıçaklı Quatra Titanum oldu. Daha sonra beş bıçaklı Gilette Fussion üretildi. Susuz en gelişmiş tıraş aleti bile etkili olamaz. Suyun yüzde tutulması gerekir. Bunun için tıraş köpüğü üretildi. Köpük sülfattan oluşur. Porsuk tüyünden tıraş fırçası yapılmıştır. Püskürtmeli köpük porsuğun kurtulmasını sağlamıştır. Piyasadaki ilk püskürtmeli köpük Faamy’ dir. Daha sonra elektrikli tıraş aletleri üretilmiştir. Brown, Panasonic vs… Jacop Schick takılabilen bıçakların mucididir. Schick’ in ürettiği son tıraş aletleri elektrikli aletlerdir. Örneğin Philips.

 

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

1-     Dünyada yaklaşık erkeklerin % kaçı tıraş olmaktadır?

2-     Jiletin keskinliği ne ile ölçülür?

3-     İnsanlar ilk olarak nasıl tıraş olmuşlardır?

4-     Japonlar saçlarını niçin kazıtırlardı?

5-     Müslümanlar niçin sakal uzatırlardı?

6-     Büyük İskender niçin askerlerini tıraş olmaya zorlamıştır?

7-     M.Ö. 4000’ de taş bıçakların yerini ne almıştır?

8-     Mısırlılar kalan ince kılları kesmek için ne kullanmışlardır?

9-     Tavlama yöntemi ne zaman bulunmuştur?

10-  Tıraş ne zaman bir bilim ve sanat haline gelmiştir?

11-  İlk tıraş aletinin şekli neye benzemektedir?

12-  İlk çok bıçaklı tıraş aleti ne zaman üretilmiştir?

13-  Jilet kullanılıp atılan tıraş bıçağını kim üretmiştir?

14-  Jilet kaç yılında patent başvurusunda bulunmuştur?

15-  İlk yılda kaç tıraş aleti ve jilet satılmıştır?

16-  Mach3 kaç bıçaklıdır?

17-  Tıraş köpüğü neyden oluşmuştur?

18-  Tıraş fırçası hangi hayvanın tüyünden yapılmıştır?

19-  Piyasadaki ilk püskürtmeli köpük hangisidir?

20-  Schick’ in ürettiği son tıraş aletleri hangileridir?

                                                    

                                             EĞİTİM BİYOLOJİ 4.SINIF DEVLET OĞRAK