VENÜS VE MERKÜR GEZEGENLERİNİN YAŞAM DÖNGÜLERİ VE GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ KONUMLAR 43 dk

 

               Bu filimde Venüs ve Merkür gezegenleri ele alınmıştır. Bu gezegenlerin iyi, kötü ve çirkin yönleri ele alınmıştır.

                Venüs, görüntüsü çok güzel olduğundan ve çıplak gözle görüldüğünden eski Romalılar ona aşk tanrısı olarak kabul ettiler ve ona Venüs adını verdiler. Bu gezegen birçok yönü ile dünyaya benzemektedir. Büyüklüğü görünüşü gibi… Bu yüzden bilim adamları ona dünyanın ikizi diyorlar. Aslında son çalışmalardan önce bilim adamları oranın güzel okyanusları olan birçok ormanı olan bir yer olarak kabul ettiler. Ama yapılan araştırmalar Venüs’ün bir volkan mezarlığı olduğu anlaşıldı. Birçok volkan patlaması ile büyük dağ yapılarına ve kanyonlara sahip olduğu sıcaklığın çok fazla olduğu kesinlikle bir hayat belirtisinin olmadığı varsayılıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar Venüs’e büyük bir asteroitin çarptığı ve bu yüzden ters dönüş yaptığı ileri sürülmektedir. Ve orada günler oldukça uzun sürmektedir.

               Bilim adamları Venüs yüzeyinin çok sıcak olmasını oradaki sera etkisine bağlamaktadır. Çünkü Venüs’teki volkanik patlamalar neticesinde havaya o kadar karbondioksit salınıyor ki bu da Venüs yüzeyinde güçlü bir sera gazı tabakası oluşturuyor. Bu gazlar gelen güneş ışınlarını içeri alır fakat bunların geri yansımasını engeller böylelikle atmosferleri ısınır ve buda Venüs’ün normal sıcaklığını artırmaktadır.

                Merkür, bilim adamlarına göre zavallı bir gezegen olan Merkür çoğu bilim adamı için ölü bir gezegendir. Çünkü hareketsiz olarak görünüşü ve atmosferinin olmayışı bilim adamları için hiç de ilginç gelmiyor. Atmosferinin olmayışı Merkür’ün yüzeyinin gök taşları tarafından delik deşik olmasına neden olmuştur. Ayrıca güneşe en yakın gezegen olmasına rağmen güneşe bakan kısmı çok sıcak fakat bakmayan kısmı ise aşırı derece soğuktur. Bilim adamları için Merkür’ün en ilginç yönü ise kutuplarında buza rastlanmış olması bunun da muhtemelen çarpan gök taşlarından gelmiş olmasıdır.

                Bu filimde bilim adamları iç gezegenlerimizden Venüs ve Merkür’ü bilinmeyen yönleri ile ele alıp incelemişlerdir. 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. İç gezegenlerimiz hangileridir?
 2. Neden astronomi inceleniyor?
 3. Sera etkisinin Dünya’ya etkileri nelerdir?
 4. Venüs’ün atmosfer özellikleri nelerdir?
 5. Volkanik gezegen hangisidir?
 6. Volkanik bazaltlardan cam oluşturulabilir mi?
 7. Merkür ölü bir gezegen midir?
 8. Merkür deki büyük kraterlerin sebebi nedir?
 9. Dünya’ya büyük bir gök taşı düşerse ne olur?
 10. Merkür de buz var mı?
 11. Atmosfer olmadığında patlamalar daha şiddetli mi olur?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)